Prośba o identyfikacje kordziku, sztyletu?

/ 16 odpowiedzi / 8 zdjęć
Proszę o identyfikację, nie wiem co to jest.

szymon-ozga


Jeszcze jedno zdjęcie (2014/12/05 14:35)

shi-go


Jest to Bagnet Policyjny z Badenii.Jeżeli to jest oryginał - co ze zdjęcia trudno stwierdzić - to masz w rękach dosyć rzadki egzemplarz.W tej formie bagnety policyjne wykonywano od okresu imperialnego, jak i w okresie III Rzeszy.Ze zdjęcia widać, że zarówno bagnet jak i pochwa wyglądem odpowiada oryginałowi.Stwierdzić to może jakiś fachowiec na gruncie.
Mogę dodać, że te bagnety (nie mówiąc o wcześniejszych) z okresu III Rzeszy, to jakieś ok. 2.000 euro. (2014/12/05 16:58)

szymon-ozga


Dzięki za odpowiedź w obu tematach. Jeśli to bagnet to rozumiem że mocuję się go na broń tak? ale ten nie ma żadnego "zamocowania"... Z czego mogą być zrobione okładziny? wygląda to na plastik... ale jakiś taki dziwny. Czy to może być wyrób firmy solingen? Czy te oznaczenia raczej odnoszą się do czegoś innego? Sorry tyle pytań naraz ;p
Pozdrawiam
Dodaję więcej zdjęć: (2014/12/05 20:38)

shi-go


Mimo iż broni tej nie można zamocować na żadnym karabinie.Określana jest mianem bagnetu. Produkcja tego typu rękojeści, była delikatnym "manewrem" z założeniami Traktatu Wersalskiego, w myśl którego bagnet ten nie był bronią wojskową.Okładziny - które ze zdjęcia wyglądają na oryginalne - wykonywane były z bakelitu.(a co to za rodzaj tworzywa - znajdziesz w sieci).Jak najbardziej może to być wyrób oryginalny - dla tego pisałem, że warto zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.
- małe sprostowanie -To nie jest wyrób Solingen.Solingen to miejscowość w Niemczech, gdzie od czasów średniowiecza parają się kowalstwem broni białej. Chociaż słowo Solingen utożsamia się z dobrą marką broni, w miejscowości tej istniało (i dalej istnieje) kilka dziesiątekkuźni, manufaktur, a obecnie (trochę mniej) firm, które tę broń wytwarzało i wytwarza.
Wracając do Twojego bagnetu - Na głowni nabite logo firmy WKC z Solingen - Weyersberg, Kirschbaum & Cie   (logo w postaci głowy rycerza w zamkniętej przyłbicy)Z "rysunku" tego logo, wynika że głownia najprawdopodobniej wyprodukowana była wlatach 1930-1936.
Bagnety te wykonywane były przez kilka firm ze Solingen. Z tego co się orientuję,to tylko firma WKC wykonywała rękojeść z trzema nitami mocującymi okładziny.Pozostałe firmy (min. Eickhorn, Alcoso, czy też Coppel) okładziny mocowały dwoma nitami.Bagnet ten wykonywano również w wersji "żółtej" mosiężnej, jak i pozłacanej.
(2014/12/05 21:45)

szymon-ozga


Jeszcze raz dzięki za odpowiedz. Ciekawi mnie dlaczego te okładziny nie są dopasowane, są nie równe... Jeśli można wiedzieć gdzie np. zasięgnąć opinii takie rzeczoznawcy. (2014/12/05 22:29)

szymon-ozga


Znalazłem podobny na ebay lecz nie ma wybicia WKC.

http://www.ebay.com/itm/WKC-Baden-Police-Bayonet-Extremely-Rare-w-Leather-Scabbard-German-WWII-WWI-/221621163446?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3399a695b6 (2014/12/05 22:33)

shi-go


Dla czego te okładziny nie leżą równo na trzpieniu..?
Nie mam pojęcia, może ktoś przy nim "majstrował"

Znam ten bagnet z e'bay (z uszkodzoną okładziną)
"Śledziłem" go (kiedyś) na kilku forach - lokalizacja (jeżeli dobrze pamiętam) USA

Firma WKC stosowała różne nabicia producenckie.
Czasem występuje tylko same logo (jak w tym przypadku).
A czasem tylko w formie literowej - WEYERSBERG KIRCHBAUM & CIE SOLINGEN (2014/12/05 22:56)

lusi9293


Witam
Wgląda na to, że dolna część rękojeści została wykrzywiona do tyłu. Okładki zostały prosto, ponieważ przymocowane są do trzpienia schowanego pod okładkami.Trzpień jako przedłużenie głowni jest o wiele twardszy od szkieletu rękojeści więc nie odgiął się.Przynajmniej tak to wygląda patrząc na zdjęcia.

PozdrawiamKrzysztof (2014/12/06 00:35)

szymon-ozga


Dzięki za rade lusi. Tak właśnie było, już to wyprostowałem :) (2014/12/06 13:17)