Prośba o identyfikacje- Armia Pruska

/ 10 odpowiedzi
Witam jestem nowy na forum, przeglądam od dwóch dni wątki dotyczące Wielkiej Wojny, i postanowiłem napisać własny, z prośbą o identyfikacje munduru i zarazem o inne cenne wiadomości dotyczące zdjęcia mojego pradziadka. Z tego co wiem; urodzony w Dąbrównie(dzisiejsze Warmińsko-mazurskie), potem zamieszkał w Lidzbarku(również Warmińsko-mazurskie) w czasie wybuchu wojny został przymusowo wcielony do armii pruskiej. Więcej informacji co , gdzie, w czasie wojny robił nie mam. Po wojnie wiem ,że był agitatorem Plebiscytu wcielenia tych ziem do Polski. W razie potrzeby mogę podać imię i nazwisko.Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Stary Kojot

Jak na przymusowo wcielonego, to Twój pradziadek był chyba niezły w "te klocki"...Żelazny Krzyż, sznur strzelecki za dobre strzelanie, no i mundur... kawalerii Gwardii Cesarskiej... Naramienników nie widać, więc określenie stopnia wojskowego może być trudne.
Zdjęcie jest w mundurze paradnym, więc może być jeszcze sprzed wybuchu Wielkiej Wojny. (2014/01/15 06:09)

darda

Raczej wojenna fotka, bo Krzyża Żelaznego za Chiny i z walki w koloniach chyba nie nadawano, a na weterana 1870 wydaje się - po życiorysie sądząc - za młody. (2014/01/15 08:28)

fuchsi

Witam,

powiekszenie skanu pozwoli na odczytanie naramiennikow. Tez to jest wazne do uzyskaniu konkretnego  pulku.

Zelazny krzyz dopiero podawane w roku 1870 i po 08.08.1914 r.

Proponuje o przeslanie zdejcia/skan na moj  prywatny e-mail.

pozdrawiam

(2014/01/15 09:12)

Michu88

Dziękuje za odpowiedzi. Podzwoniłem po moich ciotkach i dowiedziałem się tyle że najprawdopodobniej nie był on wcielony przymusowo. Przepraszam za ten błąd. Jak będę miał możliwość to pojadę do jego córki i może coś bym się dowiedział. 
Panie Fuchsi skan/zdjęcie przesle.

dziękuje pozdrawiam Michał. (2014/01/15 10:25)

HU13ERT

Jeśli kawaleria to tylko Garde Dragoner Regiment 1 i też mocno naciągane ze względu na inny kolor mankietów, spodni i rodzaj daszka od pickelhaube. (2014/01/21 14:33)

HU13ERT

Bez widoku emblematu z naramienników obstawiam 2. Garde-Feldartillerie-Regt. - 2 Pułk Artylerii Polowej Gwardii (2014/01/21 15:08)

Michu88

Przepraszam nie potrafię się rozpisywać. Dzięki pomocy kolegi z forum  dowiedziałem  na naramiennikach znajduje się  skrót FAS, i pradziadek przynależał do Feld-Artillerie Schiess Schule Jüterbog   szkola dla podoficerow i oficerow artylerii polowej w m. Juterbog pod Berlinem. Znalazłem trochę informacji  na temat , ale jest wiele niewiadomych. Mam pytanie co oznacza " szkoła fotografowania" ?  Załączam jeszcze jedno zdjęcie chyba w mundurze polowym, znalazłem je wczoraj trochę zniszczone ale jest. (2014/01/22 01:46)

HU13ERT

Czyli mamy rozumieć że taki był naramiennik:

http://www.kaisersbunker.com/straps/FASS.jpg

I wszystko by się zgadzało ale przodek mimo wszystko występuje w mundurze 2. Garde-Feldartillerie-Regt., o którym pisałem wyżej....identycznie jak ten Pan:

http://www.uniformfotos.de/4.html

Szkoły artylerii polowej uczyły strzelać i to bynajmniej nie fotek z ręki. (2014/01/23 01:09)

HU13ERT

http://www.kaisersbunker.com/straps/FASS.jpg

O taki dokładnie naramiennik mi chodziło

(2014/01/23 01:11)

Michu88

Tak dokładnie. Dziękuje wam za odpowiedzi już troszeczkę się dowiedziałem, ale wciąż szukam dalej.  Pozdrawiam Michał (2014/01/24 22:48)