Prośba o identyfikacje maczugi

/ 8 odpowiedzi
Stary Kojot


Wygląda jak I wojenna maczuga okopowa. (2013/05/31 21:56)

WachmistrzKOP


Widoczny na zdjęciu przedmiot moim zdaniem nie ma nic wspólnego z bronią i wojskowością. Jest to bezmian (rodzaj wagi), niekompletny (brak osi na której się go zawieszało, zaczepu na ważony towar i odważnika). Jeśli na drewnianym trzonku znajdziesz jakiekolwiek oznaczenia podziałki (mogą być np w formie nacięć lub otworków) to tylko potwierdzi moją teorię. (2013/05/31 22:00)

Rumcajs


Proponuję obejrzeć dobrze główkę maczugi. W przypadku "maczugi" bojowej mamy do czynienia z jej kanciastością ze wszystkich stron. Natomiast w przypadku omawianego przedmiotu przynajmniej jedną (a najprawdopodobniej dwie przeciwległe) płaszczyznę mamy w miarę gładką. Przecież w trakcie jej używania w walce nikt nie dobiera (tak jak w tłuczku do mięsa) czy chce uderzyć kogoś jedną lub druga płaszczyzną, zadając mu większe lub mniejsze obrażenia, ale po prostu się wali i tyle. Dlatego podobnie jak Krzysztof poszukiwałbym rodowodu tegoż przedmiotu w zastosowaniach bardziej pokojowych i praktycznych w gospodarstwie domowym. (2013/06/01 12:16)

Rumcajs


A jednak teraz widać, że jest trochę kanciasta, choć szpice ma zbite. Ale chyba miało to miejsce na etapie produkcji bo są rozklepane w podobny sposób. Wytwór wygląda na robotę kowala. Może i jest to jakaś maczuga okopowa wyprodukowana w pułkowej kuźni. (2013/06/01 15:10)

WachmistrzKOP


Wydaje mi się, że sam trzonek jest za cienki i za wiotki by używać tego bojowo, chyba, że jest dorabiany wtórnie. Dwa ciosy w coś twardego (np hełm) i byłoby po nim. (2013/06/03 15:25)

Rumcajs


Bo trzonek to jest atrapa choć klinowany. I zdecydowanie nie bojowy - zbyt długi do swojej średnicy. To fakt. Może to kiedyś było osadzone na jakimś pręcie i zaklepane? Chyba trudno teraz określić faktyczne przeznaczenie tego przedmiotu. (2013/06/03 15:59)