Prośba o identyfikację szabli...

/ 17 odpowiedzi
Witam, czy możecie mi napisać co to za szable i jaka jest ich wartość?
pozdrawiam

http://img547.imageshack.us/img547/1029/p0605131534.jpg
http://img526.imageshack.us/img526/3910/p060513153301.jpg
shi-go

...tak, możemy (mogę) napisać Ci co to za szable, nawet pokuszę się o ocenę ich wartości.
Spotykałem się nie raz z takimi "zabawkami" i sam próbowałem dociec, do czego one służą. Oczywiście przedmioty te mają kształt szabli. Jednocześnie nie można ich w żaden sposób zaliczyć do jakichkolwiek typów bojowych, czy też kontuszowych (paradnych). Jest to produkt (jak mi kiedyś tłumaczono) wykonywany na potrzeby karnawałowe, lub rekwizyty w teatrach nieprofesjonalnych. Czyli "radosna twórczość". Jeżeli się nie mylę, głownie wykonane ze zwykłej blachy (łatwo sprawdzić - zginając głownię - uwaga, pozostanie zgięta). Trzony rękojeści, odlewy (w tym wypadku mosiężne). Kabłąki jelca z cienkiej blaszki (najczęściej niklowane). Takie "szable" często posiadały pochwy robione z drewna i najczęściej powlekane aksamitem (spotkałem się z czerwonym i niebieskim).
Przedmioty te jako szable, nie są warte nic. Możesz jedynie popytać w dziale zabawek. (2013/05/06 19:30)

shi-go

Panie Edwardzie.
Na miano repliki, produkt też "musi zasłużyć" i choć w minimalnym stopniu przypominać istniejący oryginał. Nie mam nic przeciw replikom. Dobrze zrobionym replikom. Przecież są niejednokrotnie jedyną namiastką posiadania artefaktu popierającego zainteresowania. Oryginałów jest tyle ile jest i więcej nie będzie. (2013/05/06 19:42)

tomek93

Dziękuję za odpowiedź. (2013/05/06 20:31)

edward1949

Panie Edwardzie.
Na miano repliki, produkt też "musi zasłużyć" i choć w minimalnym stopniu przypominać istniejący oryginał. Nie mam nic przeciw replikom. Dobrze zrobionym replikom. Przecież są niejednokrotnie jedyną namiastką posiadania artefaktu popierającego zainteresowania. Oryginałów jest tyle ile jest i więcej nie będzie.

Oryginały to nie są kopie też nie to wyszło mi że można to coś nazwać repliką szabli ogólnie nie napisałem jakiej:)
Jakbyś laika zapytał co to jest to daję głowę że odpowiedż była by szabla.:) (2013/05/06 21:12)

shi-go

Tak w zasadzie to kopia, czy replika, to w zasadzie to samo. Możemy tylko dodać że kopia to odwzorowanie oryginału ze słabszej jakości materiału, lub powielenie oryginału w celu ochrony przed możliwością zniszczenia (używając) bądź utraty. Replika to powtórzenie oryginału z możliwie wiernym odtworzeniem i możliwością używania zgodnie z przeznaczeniem oryginału. Replika od falsyfikatu różni się, nie ukrywaniem faktu że to właśnie replika. W przeciwnym razie jest to fałszerstwo.
Ma Pan rację, laik powie - szabla i powie dobrze, bo przedmioty te chociaż nie są szablami, to je naśladują. (2013/05/06 22:00)

edward1949

zgadzam się całkowicie z wywodem dodam tylko że replika powinna mieć wybitą aktualną datę wytworzenia i logo producenta.Przynajmniej ja tak robię :) (2013/05/06 22:42)

blacktower

To sa nieudolne repliki szabel tzw. "Löwenkopf" (lwia glowa). Nawet orginaly nie sa specjalnie cenne, a co dopiero takie (...). Serdecznie odradzam. (2013/05/07 11:56)

blacktower

Przepraszam za uzycie slowa "repliki" ;-)) (2013/05/07 11:58)

gene

(2013/05/14 15:05)

gene

(2013/05/14 15:06)

gene

(2013/05/14 20:41)

gene

(2013/05/14 20:52)

gene

Powyżej zamieściłem zdjęcie białej broni i proszę o podpowiedź co to za typ? Przepraszam, że w dwóch postach ale się trochę pogubiłem. (2013/05/14 20:54)

shi-go

Ciekawy eksponat. Trudno będzie powiedzieć co to jest za typ broni białej. Ze zdjęcia sądzę że to jest puginał. Jednocześnie o głowni jednosiecznej. Rękojeść charakterystyczna dla kręgu kulturowego Indonezji. Tego typu rękojeści posiadały puginały: BADIK, BOLO, RENTDŻANK, PASOPATI. Ten ostatni był wczesną odmianą KRISA. Wszystkie te puginały, posiadały głownię w formie "liściastej" zbliżone do nepalskiego KUKRI. A przedstawiony (tutaj) posiada głownię prostą, też jednosieczną w typie "skramasaks". Co do pochwy, to moim zdaniem, przypomina pochwy wczesnych odmian KRISÓW, z charakterystyczną niesymetryczną, lejkowatą szyjką. Czyli dalej obracamy się wokół Indonezji i Malajów.Stan głowni (z tego co widać na zdjęciu) nie jest zachowany zbyt dobrze. Można sądzić, że zrobiona jest z damastu skuwanego. Przy powiększeniu widać wzdłużne linie. Stal miękka w głowni dosyć znacząco zwietrzała.  (2013/05/14 21:48)

shi-go

Po przekopaniu się przez bibliotekę, mogę stwierdzić (z pewnością) że jest to nóż bojowy GOLOK. Ojczyzną tego typu noży jest Półwysep Malajski. Wytwarzane były również na Jawie.Występowały równiez (te noże) w odmianach z bogato (srebrem) zdobionymi pochwami i rękojeściami. (2013/05/25 23:20)