Prośba o identyfikację szabi 1920/21 z Allegro

/ 6 odpowiedzi
Witam kolegów (i koleżanki) jestem tu nowy, mówię więc wszystkim - dzień dobry!

Jestem wnukiem oficera 19 PUW, losy moich przodków w okresie 2WŚ były dość dramatyczne - (jak tysięcy innych rodaków)
Z rodzinnych artefaktów z pożogi wojennej - do dziś zostało tylko kilka fotek, dokumentów, kilka orderów i medali.

Jestem w wieku, kiedy człowiek zaczyna już z pewną estymą "dotykać jedwabnych nici pamięci...
Kiedy próbuje  się powiązać zerwane wątki i stworzyć jakiś obraz całości. Dlatego noszę się z zamiarem kupna szabli wz 20/21
Na Allegro znalazłem szablę (podobną do tej, stroczonej, przy siodle dziadkowego ogiera "Mahomenta" - foto datowane 1922, po wojnie PL-BOL)

Czy szanowne grono może napisać kilka opinii na temat tej szabli z poniższej aukcji?
http://allegro.pl/polska-szabla-oficerska-wz-21-22-g-borowski-oryg-i3206812092.html

pozdrawiam

Jerzy D.

jarek682

Witaj,zaznaczam,ze nie jestem specem ,ale glownia tej szabli jest jakaś trochę podejrzana :) (2013/05/05 19:53)

Jezierza

Dziękuję Ci Jarku, nawet za ten "niespecjalistyczny" wpis. Każda opinia jest dla mnie ważna

Pozdro (2013/05/05 22:26)

zylkos

Z zapytaniem czy można zdjęcia wstawić do tego wątku:

http://forum.dobroni.pl/f,19-pulk-ulanow-wkkp-postscriptum,55771,0.html

mogą być z sygnaturą-ciekawe umundurowanie-oficera 19 PUW.....

(2013/05/05 22:47)

Jezierza

Bez problemu - masz moje "błogosławieństwo" na używanie tej fotki w obrębie "dobroni.pl" (2013/05/05 23:18)

yano57

W głowni tej szabli nie widzę nic podejrzanego. Sztych zakończony typowo do tego typu szabli szlif normalny z charakterystyczną, dla firmy G. BOROWSKI, niestarannością wykonania. Zdjęcia słabe, ale głownia mogła (powtarzam mogła), być czyszczona - „szlifowana” płótnem ściernym.

W/g mojej oceny szabla oryginalna, może składak. Można natomiast dyskutować co do jej stanu: żabka w rozsypce, na wąsie jelca widać odciśnięty ślad imadła, co świadczy, że szabla była rozbierana i robiono to źle. Przypuszczam, że żabka mogła zostać dołożona dla uatrakcyjnienia aukcji. To oryginalna szabla przy której niestety „pogrzebała” sobie osoba nie mająca  doświadczenia. Raczej nie kupiłbym tej szabli, tym bardziej jeśli maiła by nawiązywać do rodzinnych tradycji.

(2013/05/06 08:06)

Jezierza

Dziękuję Ci przyjacielu Jano - za to, że poświęciłeś swój czas na ocenę tego egzemplarza oręża.
Pozdrawiam

J. (2013/05/06 08:56)