Prośba o identyfikację munduru pradziadków

/ 18 odpowiedzi
Witam!Chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji mundurów i ewentualnie jednostek wojskowych, w których służyli moi pradziadkowie. Obydwaj urodzili się w 1905 roku. Zdjęcie lewe zrobiono dnia 21 kwietnia 1924 rok, zdjęcie prawe w 1927 roku. Podania rodzinne wspominają, że pradziadek z lewego zdjęcia był  w jakiejś szkole wojskowej w Brześciu Litewskim. Dziadek z prawego zdjęcia chwalił się, że na inspekcji podał mu rękę Piłsudski. Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszelkie informacje.

WachmistrzKOP

Jeśli chodzi o zdjęcie po prawej to określenie czegokolwiek będzie niemożliwe: brak odznak, wyraźnych patek, numerów ani jakichkolwiek wyznaczników formacji, rodzaju broni, konkretnego oddziału.
Co do zdjęcia po lewej to wydaje mi się, że to nawet nie są mundury, a stroje do jazdy konnej. (2013/02/11 22:50)

Rumcajs

Krzysztof patrząc na owijacze ja stawiam na piechotę. Pas dwubolcowy, prawdopodobnie francuski. Na naramienniku coś odstaje - inicjał pułkowy? ale z tego konta nikt nie odczyta.
Natomiast tych dwóch młodych ludzi wydaje się mieć identyczne marynarki. Nie mają one naramienników. Gdyby nie wysokie buty, to powiedziałbym, że to może jakiś mundurek szkolny. Ale na pewno nie wojskowy. Ot strój wojskopodobny. (2013/02/11 23:15)

WachmistrzKOP

Wszystko się zgadza, mundur wz. 19 piechoty ale to jeszcze cały czas daleko od szczegółów o które pyta.
Co do ubioru na drugim zdjęciu może jakiś rodzaj mundurka, a może poprostu obaj korzystali z usług jednego krawca. (2013/02/11 23:25)

Rumcajs

I to jest chyba maksimum, które można z tego wycisnąć. (2013/02/11 23:54)

Dobry

Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam. (2013/02/12 07:11)

mnichhkk

jeśli chodzi o zdjęcie po lewej, to obstawiam, że są to cywilne, które może nie były niewiadomo jak modne, ale chętnie używane; można je porównać ze strojami Piłsudskiego czy Stalina z "Bitwy Warszawskiej", które de facto nie były munduramia jeśli chodzi o mundur po prawej, to wydaje mi się, że wypustka przy patce jest ciemniejsza od patki, co (przy uwzględnieniu innego koloru otoku niż rogatywka) oznaczałoby artylerię lekką; ALE nie mam pewności czy dobrze widzę, więc nie będę się przy tym upierał (2013/02/12 09:20)

Dobry

Pozwolę sobie zamieścić powiększenie, które może coś rozjaśni. (2013/02/13 07:34)

Dobry

Pozwolę sobie zamieścić powiększenie twarzy z rogatywką i patkami - może będzie użyteczne. (2013/02/13 07:35)

Rumcajs

to doszedł nam w zasadzie okuty daszek. Moim skromnym zdaniem rozmowa o kolorach jest przy czarnym zdjęciu wróżeniem z fusów. Zbyt dużo uwarunkowań, np. oświetlenie. Dodatkowy problem to kont, pod jakim postać stoi na zdjęciu. W zasadzie to trudno mi uchwycić gdzie kończy się zasadnicza patka, a zaczyna wypustka (2013/02/13 12:39)

Mozets

Nie chcę wpuszczać nikogo w maliny. Ale czy czasem nie jest to mundur polskiego "Sokoła" z pkresu 20- lecia  miedzywojennego? Mam gdzieś zdjecie wujka z organizacji "Sokół". Jak znajdę - zamieszczę. Oni mieli peleryny - płaszcze, nieco podobne do Podhalańczyków. (2013/02/13 13:59)

Mozets

Nie chcę wpuszczać nikogo w maliny. Ale czy czasem nie jest to mundur polskiego "Sokoła" z okresu 20- lecia  międzywojennego? Mam gdzieś zdjęcie wujka z organizacji "Sokół". Jak znajdę - zamieszczę. Oni mieli peleryny - płaszcze, nieco podobne do Podhalańczyków.
(2013/02/13 14:00)

edward1949

Pozwolę sobie zamieścić powiększenie twarzy z rogatywką i patkami - może będzie użyteczne.

jak to coś wniesie to te patki blankowane zrobione zostały w Wilnie.
. (2013/02/13 15:12)

michal-dobrzans

Czy po kształcie patek cokolwiek można powiedzieć więcej? W sumie to ciekawe, że produkowane były w Wilnie. (2013/02/13 20:29)

edward1949

Patki robione w Wilnie w pracowni MIRONA były szczytem elegancji w wojsku ,a nie były wcale tanie.Musiałoby stać go na ich zakup, jako strzelca.Służył zapewne gdzieś na wschodzie Polski. (2013/02/13 21:12)

edward1949

nie ma nic więcej na ty zdjęciu ? daty,pieczątki zakładu fotograficznego? (2013/02/13 21:15)

michal-dobrzans

nie ma nic więcej na ty zdjęciu ? daty,pieczątki zakładu fotograficznego?

Jest data 1927. Żadnych innych danych nie ma. Jedyne, co mogę powiedzieć, to fakt, że pradziadek pochodził z Markuszowa, powiat Puławy, woj. Lubelskie. Tuż przed wojną był komendantem straży pożarnej w Markuszowie, ale to zdjęcie na pewno pochodzi z jego służby wojskowej. Dodatkowo chwalił się osobistą wizytacją jego oddziału/pułku przez Piłsudskiego - teoretycznie to zawęża poszukiwania. Mogę dodać, że na oryginalnym zdjęciu są jeszcze 2 obrazy na ścianie - Trzy gracje i mały obrazek, którego treści nie mogę rozwikłać. Nie zamieszczałem ich, bo raczej na pewno nic nie wniosą do sprawy. Jeżeli chodzi o pradziadka, to mogę dodać, że przez całe życie żywił silną nienawiść do Sowietów - może dlatego, że udało mu się uciec z transportu do Katynia. Więcej szczegółów nie znam. Może jeszcze dodam, że ukończył tylko szkołę powszechną. Nie miał "małej matury", zaś jego żona miała. Pochodził z rodziny szewców, mieszczan Markuszowa, 2 pokolenia wcześniej przybyłych z Kurowa. Podobno rodzina mieszkała na dworze w Kurowie wcześniej, ale to tylko historie rodzinne. Jednak jeśli to prawda, tłumaczyłoby "drogie" patki. (2013/02/13 21:30)

Dobry

Dotarłem do oryginału zdjęcia (to z prawej). Z tyłu widnieje pieczątka zakładu fotograficznego z Rembertowa. Jeżeli to może wnieść cokolwiek do sprawy, to proszę o dalszą pomoc. Dziękuję i pozdrawiam. (2013/03/05 11:25)

jarema

Batalion manewrowy z CWPiech? No i mundur zapewne jest własnością atelier... (2013/03/05 21:05)