prośba o identyfikację 2

/ 16 odpowiedzi / 8 zdjęć
Witam ponownie, 

dziś chciałabym prosić o identyfikację jednostki kolejnego mojego pradziadka. Tym razem mam więcej informacji, ponieważ pocztówka z jego podobizną została wysłana i z trudem , ale dało mi się trochę rozszyfrować.

Tak więcej pradziadek Johann Nehring ur.1895 Marzencitz  Kreis Loebau Westpreussen. 
W rodzinie zachował się jego Żelazny Krzyż 3. klasy oraz kilka informacji z jego opowieści. 
1. Był jakiś czas w bardzo przyjemnej niewoli u Rosjan podobno gdzieś obok Kijowa. 
2. Według wspomnień "wsiowych kumoszek"przekazywane z pokolenia na pokolenie - z wojny wrócił na białym koniu (wiem, że to śmiesznie brzmi :) ) z szablą , którą dostał za jakieś zasługi - i w takim stanie oświadczał się mojej prababci :P  - (szabla w rodzinie była tylko nie jest pewne że należała do niego) 
3. Pocztówka nadana w Dombrowken - Johannisburg (Pisz) - 31.8.18.3-4N - 
do Sergeant Nehring , 8._____   ______ , _________ 5. Regt , III Abteilung - tyle dałam radę odczytać

I jeszcze pytanie dodatkowe- czy ktoś się orientuje czy jest gdzieś jakiś spis zasłużonych w bitwie pod Sadową (Königsgrätz) 1866? Bo mam jeszcze po prapradziadku medal za tą bitwę - Das Erinnerungskreuz 1866  oraz Zentenarmedaille - prawdobodobnie za te same zasługi i ciekawi mnie czy są gdzieś jakieś dokumenty na ten temat.

fuchsi

Hallo Iza,
dzisiaj jut dosyc poznej i moze jutro tez nie zdarze........
ale tyle - zagadka nie jest latwejsza...........nie nie...........tylko tak sie wydaje...

wyciagi od pocztowke:

- Regt. 11 Lyck Ostpr.
   Feldpost

- Sergt Nehring
  8. Batterie Landwehr

- Feldartillerie Regt. 5
  III. Abteilung
-----------------------------------

Sergeant = wysoki stopien podoficerski dla dlugo sluzacych (zawodowy)

O spisu w spawie nadawanie orderow d/s Königsgrätz nie wiem, ale naprawde bedzie to trudno do rozwiazania moze w Ogolnym Wojskowym Archiwum we Freiburgu.
Ale dzisiaj, przepraszam, juz nie mam sile.........

pozdrawiam serdecznie (2012/09/18 22:31)

isabelazet

Dziękuję bardzo za chęci :)  (2012/09/19 06:58)

shimada

Krzyż pamiątkowy Erinnerungskreutz 1866 był nadany w ilości 144 000 tys. sztuk. Jak sama nazwa wskazuje jego nadanie uzależnione było od udziału w bitwie, bez dodatkowych okoliczności.
(2012/09/19 20:00)

fuchsi

@ shimada
Dziekuje za pomoc, przy takich ilosciach nie istniala zaden spis. Juz dalej nie szukam....

@ isabelazet
- Prawdopodbnie juz sama interezowalas sie m. "DOMBROWKEN"
- Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 5
wchodzil w sklad "5. Reserve Division"  od 1914 - do demobilizacji w r. 1918
bral udzial w walkach froncie zachodnym i wschodnym (6.12.14 - 14.04.17). Od 14.04.17 przybyl na froncie zachodnym: 5.-11. listopada 1918 - Antwerpen - Maas

- bron: Mehrladekarabiner Mauser 98a
http://de.wikipedia.org/wiki/Mauser_Modell_98#Versionen

- pocztowka moze przedstawia : czlonkowie 5. eskadron Dragoner Regiment "von Bredow" (1. Schlesisches) Nr. 4, ktory wyminiony byl w skladie 5. Reserve Division w r. 1918.

pozdrawiam serdecznie (2012/09/20 11:27)

isabelazet

Jeśli chodzi o Erinnerungskreuz to tak podejrzewałam, że nie istnieje żaden spis. Ale w rodzinie jest również   Zentenarmmedaille. Jak wynika z opisu poniżej był przyznawany między innymi weteranom z różnych wojen. W rodzinie oprócz medalu za bitwę pod Sadową zachowała się informacja , że prapradziadek Sigesmundes Jakob Nehring brał udział w wojnie prusko-francuskiej - z której miał wrócić do domu pieszo (nie wiem czy by to nie była dezercja? - chociaz jak do tej pory wszystkie najbardziej absurdalne opowieści moich przodków znalazły potwierdzenie w archiwach) , więc skoro dostał medal dla weteranów w 1897 czyli wtedy istniał jakiś spis zasłużonych. I ciekawiło mnie czy nie istnieje gdzieś w jakimś archiwum do tej pory.
Die so genannte Zentenarmedaille (Centenarmedaille) wurde am 22. März 1897 von Kaiser Wilhelm II. aus Anlass des 100. Geburtstages seines Großvaters Kaiser Wilhelms I. gestiftet.
Ihre eigentliche Bezeichnung war „Medaille zur Erinnerung an des Hochseligen Kaisers und Königs Wilhelm I., des Großen, Majestät“.
Sie wurde den preußischen Staats- und Hochschulbediensteten sowie sämtlichen Offizieren, Militärbeamten, Unteroffizieren und Mannschaften verliehen, welche an diesem Tag dem aktiven Heer und der Marine sowie den Schutztruppen angehörten; ebenso den noch lebenden Veteranen aus den Kriegen 1848/1849, 1864, 1866 und 1870/71.

Pozdrawiam  (2012/09/23 09:44)

fuchsi

Czolem,
co mozno znalesc, gdzie mozno szukac?
Ja szukalem w Centralnym Archiwum we Freiburgu i ...znalazlem taka odpowiedz:

- " Das preußische Heeresarchiv in Potsdam war dabei zuständig für das Schriftgut sowohl der Preußischen Armee, als auch des deutschen Heeres ab 1921. Es vereinigte die militärischen Bestände des Preußischen Geheimen Staatsarchivs und des Reichsarchivs. Als rein historische Archive traten 1937 hinzu die Heeresarchive München, Stuttgart und Dresden, 1938 das Heeresarchiv Wien, 1939 die Heeresarchivzweigstelle Prag und 1940 die Heeresarchivzweigstelle Danzig."

- " Die größten Verluste an älterem Schriftgut entstanden jedoch durch den Brand des Preußischen Heeresarchivs beim Luftangriff auf Potsdam im April 1945. Dabei wurde die preußische militärische Überlieferung fast vollständig vernichtet,......"

- " Die Überlieferung der Preußischen Armee ist weitgehend vernichtet. Erhalten sind nur Splitter, bestehend aus geretteten Resten, zum Zeitpunkt des Brandes anderweitig ausgeliehenen Einzelstücken, Doppelstücken amerikanischer Kopien, die in den 1920ern von den USA erstellt worden waren und zum Zeitpunkt des Brandes bereits ausgelagerte Unterlagen."

srodlo: Bundesarchiv Freiburg

pozdrawiam serdecznie (2012/09/23 21:21)

isabelazet

Tak podejrzewałam że z powodu ostatniej wojny będzie problem z dostępem do dokumentów. Dziękuję za informację . pozdrawiam  (2012/09/27 19:06)

fuchsi

Czolem,
przykro mi, ze nie moglem wiecej pomagac......

pozdrawiam serdecznie (2012/09/27 22:41)