Prośba o identyfikacje mundurów oraz formacji CK

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam,Proszę o pomoc w identyfikacji umundurowania oraz formacji CK. Zdjęcia znalezione w archiwum rodzinnym. Przodkowie moi pochodzili z Bochni koło Krakowa. Czy orientujecie się państwo do którego archiwum należałoby zwrócić się odnośnie oddziałów armii CK?Pozdrawiam,

eLdeWit


Oraz drugie zdjęcie... (2012/08/21 11:30)

CK Dezerter


Zdjecie pochodzi z konca 1914 lub poczatku 1915 roku kiedy CK intendentura cierpiala na chroniczny brak mundurow nowego wzoru. Twoj przodek na pierwszym zdjeciu ma plaszcz starego wzoru w kolorze ciemno grantowym. Na drugim zdjeciu ma na sobie mundur PARADNY tzw Rock w jasnym kolorze, ktory sugeruje formacje strzelecka lub obrony krajowej (Landwehr). Mundury paradne Landhwery i strzelcow  byly w kolorze jasno niebieskim z zielonymi wylogami i naramiennikami.  Jesli twoj przodek pochodzil z okolic Bochni to poszukiwania mozna zawezic w sumie do trzech jednostek: 16 pulk obrony krajowej oraz 5 i 13 bataliony strzelcow. Wszystkie te jednostki byly formowane w krakowskim I Korpusie.

Ciekawostka sa buty typu “saperki” ktore raczej nie wystepowaly w piechocie oraz parciany pas zastepczy z klamra. Taka mieszanka mundurowo-wyposarzeniowa, wskazuje na formacje marszowa  (uzupelnienie dla oddzialow frontowych) z poczatkowego okresu wojny.

 

Pod tym linkiem znajdziesz informacje jak szukac informacji o przodkach w CK armii: http://www.fahnen.pl/

 

Powodzenia!

(2012/08/21 15:26)

eLdeWit


Super! Dziękuję serdecznie za informacje oraz za link. Mam jeszcze jedno zdjęcie moich przodków w mundurach CK. Czy mógłbym prosić o zerknięcie oraz wydobycie szczegółów? Jeszcze raz dziękuję za pomoc.Pozdrawiam, (2012/08/22 15:52)

CK Dezerter


A jest szansa na lepszy skan? Glownie chodzi o detale mundurow. Tak odrazu moge powiedziec ze zdjecie jest z koncowego okresu wojny. Mundury juz w kolorze feldgrau, reszty nie widac... (2012/08/23 16:24)

Rumcajs


Widać jeszcze u trzech panów siedzących przy stole odznakę stopnia - trzy gwiazdki. Ponadto wydaje się, że pan siedzący po prawej stronie stołu ma patki zdecydowanie jaśniejsze patki od dwóch pozostałych siedzących panów. Pan stojący ma nad klapą lewej kieszeni jakąś dość sporą na długość odznakę. (2012/08/23 18:25)

shimada


Niestety bez czytelniejszego zdjęcia wszystkie przypuszczenia to czcze dywagacje. Niczego nie widać i nic nie może być bezdyskusyjnie ustalone.
Żołnierze na fotkach mają na patkach gwiazdki, być może są to podoficerowie. (2012/08/23 20:35)