Prośba o identyfikację mundur WP 1919?

/ 39 odpowiedzi / 22 zdjęć
Mam prośbę o pomoc w identyfikacji formacji wojskowej, do której należał mój pradziadek. Zdaję sobie sprawę, że z tak małego i zniszczonego zdjęcia trudno coś wyczytać, ale wszelka pomoc będzie mile widziana.
Dla rozszerzenia dodam, że dziadek pochodził z okolic Mościsk, uczestniczył w walkach o Przemyśl w 1919 i wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w rejonie Lwowa. Odznaczono go m.in. Orlętami i Gwiazdą Przemyśla.
Widzę, że nakryciem głowy jest maciejówka, a wężyk na patkach dość nietypowy - bo prostuje się w górnej częsci, podczas gdy regulaminowy w mundurze 1919 się chyba zawijał. Jeżeli ktoś spotkał się z podobnymi lub wie cokolwiek - proszę o sugestie i z góry dziękuję.

Rumcajs

Szanowny Kolego nie wiem za co wstydzi się Pan oblicza swojego przodka, ale takie zamazywanie twarzy jeszcze bardziej unieczytelnia i tak już trudną do opisu fotografię.
Zdjęcie jest niewielkie i trudno cokolwiek z niego wywnioskować.
Zdjęcie może być wykonane na początku roku 1919, a wtedy nikt o mundurze wz 19 i jego patkach nic nie słyszał (może poza komisją, która nad takim mundurem pracę rozpoczynała). Tak więc galon może być naszyty bezpośrednio na kołnierz przez samego żołnierz i stąd te dziwne kształty.
Być może daszek czapki jest okuty - poświata, ale to może być tylko złudzenie optyczne.
Nie wiem czy nie jest to kurtka wz 17? Ale to tylko taka luźna myśl. (2012/06/22 12:29)

Kowalinho

Mi wygląda to na maciejówkę, ze skórzanym daszkiem bez okucia. Nie ma fasonu angielki. :-) Może był tak wypolerowany, że aż błyszczy? (2012/06/22 14:11)

Rumcajs

Nie będę się kłócił. Zdjęcie jakie jest, każdy widzi :-). To była tylko ewentualna sugestia o możliwości wystąpienia takiego elementu. Zwraca uwagę skórzana podpinka z klamerką (widać dziurki), zamiast dwudzielnego paska ze szlufkami. (2012/06/22 16:07)

zylkos

I jeszcze tu 1919 rok:Od tego,oczywiści bez podtekstów politycznych-spis jednostek:...30 października komendant lwowskiego okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) - por. Ludwik de Laveaux podczas odprawy komendantów grup poinformował, że następnego dnia planuje zbrojne zajęcia Lwowa w imieniu Rzeczpospolitej, uprzedzając podobną akcję ze strony Ukraińców....dalej:Walki wznowiono 2 marca 1919 roku, a 19 marca wojska polskie odbiły linię kolejową Przemyśl-Lwów........

Pod koniec kwietnia 1919 roku Naczelne Dowództwo Wojsk Polskich opracowało plan ofensywy przeciwko armii zachodnio-ukraińskiej w Galicji Wschodniej. Celem operacji było rozbicie wojsk ukraińskich operujących na Wołyniu i Galicji Wschodniej, zapewnienie bezpieczeństwa polskiej ludności zamieszkującej te tereny, odzyskanie obszarów Galicji Wschodniej, oraz uzyskanie bezpośredniego połączenia Polski z Rumunią.

Pod rozkazami gen. Józefa Hallera zgrupowano znaczne siły. Ich trzon stanowiły I korpus gen. Daniela Odry, 1 i 2 Dywizje Strzelców z Armii Polskiej we Francji, Grupa Operacyjna gen. Aleksandra Karnickiego, Lwowska Dywizja Piechoty oraz zgrupowanie gen. Wacława Iwaszkiewicza z podległą mu Grupą Operacyjną gen. Władysława Jędrzejowskiego i nowo sformowane 3 i 4 Dywizja Piechoty. Łącznie stan bojowy oddziałów polskich przewidzianych do działań wynosił około 50 000 żołnierzy, 200 dział i 900 karabinów maszynowych.......

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=walki%20o%20przemysl%20w%201919%20roku&source=web&cd=21&ved=0CFQQFjAAOBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.rodaknet.com%2Frp_szumanski_88.htm&ei=F8vkT9nOL4XEtAaHoISWCQ&usg=AFQjCNGVJzrmIClAcOmCew-tYH8LsryR9Q

(2012/06/22 21:54)

zylkos

Nad Stochodem, Kolonja Dybniaki 6.VIII.1916 dekoracja odznaką ,,Za wierną służbę,,-przez Józefa Piłsudkiego,czapki maciejówki,weterani Legionów posiadali mundury i czapki legionowe.Wężyk mógł właśnie zostac doszyty na łapkę pózniej. (2012/06/23 11:26)

zylkos

Może pradziadek wcześniej służył w Legionach???? (2012/06/23 11:28)

zylkos

II pułk legionów ,po 6 VIII 1917r

(2012/06/23 11:35)

zylkos

maciejówka (2012/06/23 11:36)

zylkos

Kołnierz i naramiennik. (2012/06/23 11:38)

zylkos

Polski korpus posiłkowy:

W Przemyślu ostatecznie sformowano Polski Korpus Posiłkowy dowodzony przez gen. Zygmunta Zielińskiego.

25 października 1917 PKP w sile 431 oficerów i 7135 podoficerów i szeregowców skierowano w rejon Czerniowiec. W nocy na 16 lutego 1918, w proteście przeciwko podpisaniu pokoju brzeskiego część żołnierzy, głównie z II Brygady pod dowództwem Hallera przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i 6 marca połączyła się z II Korpusem Polskim w Rosji. Część żołnierzy PKP, którym nie udało się przebić, została osadzona przez Austriaków w obozach w Huszt i Marmarosz-Sziget, pozostałą część wcielono do wojska austriackiego i wysłano na front włoski.

(2012/06/23 11:46)

jakubtomasz

Z tego co wiem, w okresie walk o Przemyśl pradziadek znalazł się w załodze stacji kolejowej Mościska. Myślałem, że zdjęcie jest nieco późniejsze - z okresu wojny bolszewickiej.
Co do Legionów - nic o tym nie wiem, a mam jego list, w którym wspominał, że służbę rozpoczął właśnie podczas walk z Ukraińcami. Urodził się w 1899, więc nie wiem, czy nie był nieco za młody do Legionów. (2012/06/23 13:51)

zylkos

Szkoda,że innego zdjęcia pradziadka brak i można tylko zgadywac.Na fotce żołnierz w mundurze z dotacji amerykańskiej.Mundur używany był do końca wojny bolszewickiej.

(2012/06/23 14:15)

zylkos

półprofil. (2012/06/23 14:17)

zylkos

I to taki właśnie mundur z kołnierzem będzie. (2012/06/23 14:18)

Rumcajs

Na fotce żołnierz w mundurze z dotacji amerykańskiej.Mundur używany był do końca wojny bolszewickiej.

Po pierwsze nie było żadnej dotacji lecz regularne zakupy. A po drugie mundury tego typu używane były znacznie dłużnej niż do zakończenia wojny z bolszewikami Niektóre elementy pojawiały się jeszcze w latach 30), choć były stopniowo wypierane przez polski wz 19. A po trzecie mundur ten jest przerobiony w stosunku do amerykańskiego, o którym mowa. A po czwarte na moim zdjęciu profilowym taki mundur jest zdecydowanie bardziej widoczny niż na zdjęciach powyżej.
A wracając do tematu, Kolego Zylkos tu mamy do czynienia z konkretnym pytaniem. I nie ma co zastanawiać się, czy osoba na zdjęciu była, czy nie była w Legionach. Szanowny Przodek Autora wątku rozpoczął służbę prawdopodobnie na przełomie 1918/1919 roku. A jeśli chodzi o walki z Ukraińcami, to zamyka ten okres do kwietnia, a w ostateczności do września 1919r. Prawdopodobnie obszył sobie kołnierz po ukazaniu się rozkazu Marszałka o wprowadzeniu wężyka jako elementu umundurowania jednoczącego się WP (maj 1919). Stąd właśnie ów dziwny kształt obszycia. I prawdopodobnie zrobił to przed otrzymaniem munduru wz 19, bo wtedy otrzymałby już raczej regulaminowe patki. Podsumowując moim skromnym zdaniem zdjęcie to wykonano prawdopodobnie po maju 1919 ale raczej nie później niż do ok 1921-1922 r.
Tyle mogę powiedzieć w oparciu o zamieszczone zdjęcie wyjściowe.
(2012/06/23 23:50)

ArturGT

Na zdjęciu widnieje czapka maciejówka z okutym daszkiem typu angielskiego. Czapki tego typu były szyte od 1918 roku, były noszone w pułkach kawalerii, w 1919 i 1920 roku. (2012/06/25 10:09)

jakubtomasz

Czy jest możliwe, żeby mundur kawaleryjski nie miał proporczyków na patkach? Czy prawdopodobne jest, aby pradziadek był ułanem 9 Pułku Ułanów Małopolskich? Walczył on w rejonie jego zamieszkania w tamtym okresie... (2012/06/26 12:16)

Kowalinho

Można srodze pobłądzić identyfikując jednostkę na podstawie takiego kryterium, jakie opisałeś powyżej. :-)

Kawalerzyści bez proporczyków się zdarzali, ale naprawdę sporadycznie. Odmienność i elitarność jednostek jazdy żołnierze podkreślali, jak tylko mogli. Poza tym czapka nie posiada barwnego otoku (widać wypustkę w połowie wysokości otoku, który jest w barwie czapki) i nie jest typową dla jazdy czapką typu angielskiego... (2012/06/26 13:48)

zylkos

Według mnie to nie kawalerzysta,ani ułan!!! (2012/06/26 19:57)

Rumcajs

Noże to nie jest mocny dowód na to, że nie mamy do czynienia z żołnierzem formacji jezdnych, ale warto jednak zwrócić uwagę jak obszyty jest kołnierz. Wężyk naszyto po dolnej krawędzi kołnierza, a nie górnej. Jak to słusznie wskazuje Kolega Kowalinho, formacje jezdne bardzo dbały, żeby podkreślić swoją odmienność i wyższość nad piechotą. Czy w takiej sytuacji jezdny (choćby i taboryta), ale mający prawo do noszenia wężyka w sposób właściwy dla jazdy naszyłby sobie go tak jak piechur? (2012/06/26 22:44)

jarema

Tak. Sposób obszycia kołnierza nie zależał od formacji, tylko od kształtu samego kołnierza. Kołnierzyki z samą stójką (np. w ułankach wz. 17 i wlkp), obszywano wzdłuż górnej krawędzi. Kołnierze wykładane i wykładane na stójce obszywano wzdłuż dolnej krawędzi. (2012/06/28 13:23)

Kowalinho

http://teatrnn.pl/ikonografia/negatywy/zdjecie/1817#negatywy_zdjecie_etykieta

bardzo zbliżony zestaw. Maciejówka z okutym daszkiem. Piechota. (2012/07/05 20:19)

zylkos

KIlka z zestawów,z podanego wyżej linku. (2012/07/06 12:02)

zylkos

Czapka. (2012/07/06 12:03)