Prośba o identyfikację zdjęcia. Oddział AK

/ 6 odpowiedzi
Szukam informacji o tym oddziale. Niestety mam tylko to zdjęcie z podpisem na odwrocie Olgowce luty 1943 - miejscowości Olgowce też nie mogę znaleźć. Pomożecie. GDzie tego szukać. Posiadam też odznaczenia z dowodami nadania jednego z żołnierzy czy na ich podstawie mogę dostać jakieś informacje o tym żołnierzu z archiwum? Czy ktos wie jak się do tego zabrać?

http://static.panoramio.com/photos/1920x1280/70687488.jpg
Rumcajs

Odpisuję, tylko dlatego, żeby Kolega nie poczuł się zignorowany. Myślę, że już sporo osób zapoznało się z tym zdjęciem, ale tu może być trudno coś konkretnego powiedzieć (przynajmniej mnie). Jedyne co widać, to grupę uzbrojonych głównie w karabiny i DP 28 (jedno) mężczyzn. Zdjęcie zrobione zimą (śnieg wokół, również na podeszwach butów i nauszniki). Sporo mundurów wzoru wrześniowego. Może to jakaś grupa z Kresów? To po tym DP. (2012/04/22 23:45)

rafal-marek-mar

Witam i dziękuję za odpowiedź. 
Dalej trudno ustalić cos więcej niż tylko miejsce wykonania zdjęcia. 

Co wiem rocznik 1943 luty i miejscowość Olgowce tyle wiem ze zdjęcia -opis na tyle. 

Udało mi się zlokalizować wieś Olgowce. Tak to kresy okolice Zołudka między Szczuczynem a Lidą (teren działania Pileckiego) 

Troszkę czytałem o działaniach AK w tym terenie - było kilka grup i trudno zgadnąć która to była ta ze zdjęcia. Nie potwierdziłem która ekipa zimowałą w Olgowcach, najzwyczajniej albo nie umiem szukac albo szukam źle. 

Wszelkie inf będie mile widziane i jeszcze raz dzięki za jakąkolwiek informację. 

Nawet spis jakiejś literatury :P 

Cześć (2015/01/14 20:46)

al-Muell

Jeśli są zachowane jakieś dokumenty po jednym z żołnierzy, to może zachowały się jakieś legitymacje ZKRPiBWP, ŚZŻ AK itp. ew. wcześniejsze (ZBoWiD, ZUWZoNiD, ZUWZoWiN etc.) - jeśli był członkiem stowarzyszenia kombatantów to jest duża szansa, że owo stowarzyszenie ma akta tego człowieka, ew. wie, do którego AP trafiły. Jeśli ma odznaczenia prezydenckie (lub Rady Państwa), to kancelaria prezydenta RP może mieć wnioski odznaczeniowe, a to też dobre źródło wiedzy.Jeśli miał odznaczenia nadane przez Rząd na Uchodźstwie, to też warto poszukać w tym kierunku. MON/CAW raczej za dużo mieć nie będzie. (2015/01/14 21:17)

Gordon

Proponuję kontakt z Instytutem Pamięci Narodowej w sprawie fotografii.

(2015/03/01 18:00)

rafal-marek-mar

Tak kontaktowałem się chyba ze wszystkimi instytucjami stowarzyszeniami jakie znalazłem w internecie IPN był bombardowany co kilka tygodni takim zapytaniem. I nic do wczoraj. 
Dzięki uprejmości Prof Niwińskiego moja prośba zostałą przekierowana do Pana Krajewskiego z IPNu i wiem już sporo. 
Mianowicie na zdjęcu jest 1 kompania III bataliony 77pp AK Uderzeniowe Bataliony Kadrowe 
Zdjęcie zrobione w Olgowcach (Olchowcach) gdzie Ak miała jeden ze swoich ośrodków szkoleniowych a 1 kompania zajmowałą się zabezpieczeniem tego ośrodka - jak i wiele innych akcji. 

Jestem zadowolony bo szukałem tych informacji od 1999r. odbijajac się od wielu drzwi, 90% @ zostało  bez odpowiedzi a to uważam za zwykły brak kultury. 

Jeszcze raz na forum publicznym podziękować prof Piotrowi Niwińskiemu i Panu Kazimierzowi Krajewskiemu. Za okazaną pomoc. 
Niestety "złe" wieści dla Pana Krajewskiego będę męczył niemiłosiernie o więcej informacji a takze pomogę zebrać wspomnienia i zdjęcia jakie są gdzies po rodzinie. 
Upór jednak ma sens. 

Cześc i chwała bohaterom.  (2015/03/12 20:27)