Prośba o identyfikację munduru i odznaczenia

/ 10 odpowiedzi
Witam, Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji munduru i odznaczenia. Zdjęcie pochodzi z okresu 1944 - 1947. Z góry dziękuję za pomoc.

Stary Kojot

Medal "Zasłużonym Na Polu Chwały 1944". Mundur powojenny. Proporczyki na kołnierzu prawdopodobnie granatowo żółte (piechota). (2017/10/16 06:07)

tomojok

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o odznaczenie to też wydawało mi się, że chodzi o "Zasłużonych na polu chwały", ale wolałem się upewnić. Patrząc na beretkę, był to zapewne medal brązowy? Z informacji, które udało mi się zgromadzić wynika, że dziadek (bo o niego chodzi) służył w I Armii WP w latach 1944-1947. Jako obyły AK-owiec, w listopadzie 1944 został wcielony do 3 -ciego Szkolnego Pułku Czołgów, gdzie ukończył kurs w "Szkole Podoficerów Polityczno-Wychowawczych". Niestety potem ślad się urywa i nie mogę ustalić gdzie kontynuował służbę. Z tego co mówił kilkanaście lat temu, resztę służby odbywał gdzieś na Pomorzu, jak gdyby "zabezpieczając" ziemie nowo odzyskane. Na zdjęciu widać, że posiada stopień starszego kaprala, a w dokumentach zbowidowskich figuruje jako szeregowiec... Z tego co pamiętam, to opowiadał, że jako były AK-owiec nie wypowiadał się pochlebnie o komunistach i miał z tego tytułu problemy w wojsku. Czy może to więc oznaczać, że został zdegradowany? (może medal też musiał zwrócić bo nigdy go u niego nie widziałem). Czy istnieją może jakieś listy osób odznaczonych tym medalem? Może dzięki nim zdobyłbym jakieś nowe informacje? Ewentualnie czy jakieś elementy umundurowania pozwolą wskazać, gdzie po ukończeniu kursu kontynuował służbę? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki. (2017/10/16 10:20)

al-Muell

Są ogólnodostępne (część w internecie, część w książkach) listy odznaczonych z konkretnych jednostek, ale obawiam się, że tylko pułki piechoty się doczekały monografii, poza tym część jest niekompletna i obejmuje np. okres do 1945, inne do 47... Ale znając nazwisko, imię ojca i datę urodzenia oraz jednostkę w której służył w konkretnym momencie) można napisać do CAW (czy raczej WBH) - powinni coś wygrzebać, przy pewnej dozie szczęścia może się nawet znajdzie wniosek odznaczeniowy na medal - wojenne w większości mają. (2017/10/16 19:20)

tomojok

Jeśli chodzi o odznaczenie, to w internecie nie udało mi się znaleźć listy odznaczonych medalem "Zasłużonych na polu chwały". Na pewno będę próbował więc w CAW. Niestety nie znam nazwy jednostki wojskowej, w której dziadek służył w latach 1945-1947. Z tego względu właśnie zdecydowałem się na zaprezentowanie zdjęcia munduru, myśląc, że może to naprowadzi mnie na jakiś trop. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i cenne uwagi. (2017/10/17 14:07)

wlodek51

Witam medal wygląda na srebrny. Może się mylę. (2017/10/17 15:47)

al-Muell

"w listopadzie 1944 został wcielony do 3 -ciego Szkolnego Pułku Czołgów" Na tej podstawie można coś znaleźć w WBH - wiemy, ze w tym momencie służył właśnie tam, w ewidencji pułku znajdzie się zapewne informacja gdzie trafił potem, może też być zapis o odznaczeniach, a to pozwoli ustalić, czy to w tej jednostce dostał medal. Całościowej listy brak, ale są dla niektórych pułków. Poproszę nazwisko dziadka (i imię, a jeśli nazwisko popularne, to i imię jego ojca) na priv, to spróbuję coś znaleźć po książkach i internecie. (2017/10/17 19:06)

Stary Kojot

Noo, jak 3 Szkolny Pułk Czołgów, to w roku 1944 jeszcze w Berdyczowie, następnie od roku 1945 w modlińskiej twierdzy. Lub też Oficerska Szkoła Broni Pancernej w Modlinie: https://forum.dobroni.pl/f/oficerska-szkola/59669 (2017/10/17 19:39)

Stary Kojot

Czyli ten proporczyk na kołnierzu może być czarno pomarańczowy (kolory broni pancernej) a nie granatowo żółty (kolory piechoty). No i trzy paski na naramiennikach, to stopień plutonowego. (2017/10/17 19:41)

edward1949

Witam ,proponował bym znależć książeczkę wojskową dziadka ,tam wszystko powinno być wpisane. Takich dokumentów z reguły się nie wyrzucało . (2017/10/18 16:26)

tomojok

Na razie udało mi się ustalić, że dziadek służył przynajmniej do kwietnia 1945 r. w 3 Szkolnym Pułku Czołgów w Chełmie (bo tam przeniesiono pułk z Berdyczowa). Jeśli chodzi o CAW to archiwum to jest mi dość dobrze znane i znalazłem tam dokumenty dotyczące interesującego mnie pułku. Niestety nie ma tam zbyt wiele informacji. Nie oglądałem jednakże jeszcze wszystkich dokumentów. W najbliższej przyszłości zamierzam to zrobić, więc być może natrafię jeszcze na jakiś ślad, który pozwoli mi ustalić, gdzie trafił po opuszczeniu pułku, co jak wynika z relacji dziadka w końcu nastąpiło (miał trafić na Pomorze). Na razie więc zobaczę co uda mi się jeszcze ustalić w CAW. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. (2017/10/19 21:09)