Prośba o identyfikację zdjęcia

/ 6 odpowiedzi
Jest to zdjęcie jednego z moich walecznych przodków. Przez lata zatarły się opisy i pomieszały zdjęcia. Nie mam 100% pewności, ale jest to chyba szwoleżer z 3 Pułku Szwoleżerów poległy w bitwie w Olszewie. Spoczywa w mogile zbiorowej w Bielsku Podlaskim.Zdjęcie jest prawdopodobnie z 1935-36 roku. Może zobaczycie coś czego ja nie widzę aby się upewnić. Na odwrocie zdjęcia jest pieczątka fotografa:

I. ROZENBAUM SUWAŁKIul. B. Joselewicza Nr 37

darda

To nie jest mundur szwoleżera - brak proporczyków, są za to patki. Na podstawie tego zdjęcia trudno rozpoznać formację. Mam wrażenie, że wypustki są zbliżone kolorem do patek lub munduru, może to być jednak efekt niewyraźnej fotografii.  (2016/02/11 09:41)

Maly Roman

Dzięki derda, podobnie myślałem. Ten kapral został powołany z rezerwy na wojnę do 3 Pułku Szwoleżerów i w barwach tego pułku poległ. Jak pisałem zdjęcie jest wcześniejsze z czasów odbywania służby z poboru i właśnie nie wiem w jakim pułku kawalerii ją odbył. Szkoda, że nie ma czapki może ona coś by powiedziała. Był jedynakiem, pamiętam z czasów mojego dzieciństwa jego rodziców...Biedni ludzie, starość ich do domu opieki wepchnęła i tam dożyli swoich dni. (2016/02/11 16:23)

(ks)

Wygląda na to że to kapral 41 Suwalskiego Pułku Piechoty Marrszałka Józefa Piłsudskiego. Wskazują na to: suwalski zakład fotograficzny, inicjał JP na naramienniku noszony w 41 pp, patki na kołnierzu (na pewno nie 3 p.szwol.).Myślę, że jest to inna osoba - kolega "przodka poległego pod Olszewem". Jest raczej mało prawdopodobne żeby piechur został zmobilizowany do kawalerii. (2016/02/11 22:45)

Maly Roman

Hmm...No i wszystko jasne. Jest to zdjęcie przedwojennego kolegi mojego dziadka. Ale miło mieć zdjęcie NN kaprala z 41 PP. Dziękuję (ks) za skojarzenia i pomoc. Wygląda na to że nie posiadam fotki szwoleżera. (2016/02/12 18:45)

(ks)

A jak nazywał się dziadek i jaki miał stopień? Popatrz w wątku WKKP 3 p.szwol. znajdziesz tam dużo zdjęć z 3 p.szwol.  (2016/02/13 00:03)

Maly Roman

Trochę chaosu się wdarło w moje wyjaśnienia. Mój dziadek plut. Franciszek Domaszewicz poległ nad rzeką Chienti jako ułan pancerny 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i jest pochowany na Polskim cmentarzu Wojennym w Loreto.  Co do szwoleżera to był On bratem ciotecznym dziadka i nazywał się kpr. Jan Kutyło i poległ w bitwie o Olszewo jako szwoleżer 3 Pułku Szwoleżerów i spoczywa w mogile zbiorowej w Bielsku Podlaskim. Domniemałem, że zdjęcie kpr. z 41 PP jest zdjęciem bohaterskiego  szwoleżera. Wygląda na to, że nie posiadam jego fotki. Jeszcze raz Dziękuję za pomoc. (2016/02/13 12:51)