Prokurator

/ 3 odpowiedzi
Witam Jak wyglądało wyposażenie prokuratora w Wojsku Polskim na Wschodzie . Chodzi mi o lata 1943-1945 i o wyposażenie osobiste 
al-Muell


W podstawowym zakresie - tak jak każdego oficera. Myślę natomiast, że częściej miałby raportówkę niż mapnik.Można by się zastanawiać, czy nie miałby jakichś specjalnych formularzy, ale raczej miał po prostu więcej papieru. (2014/01/20 13:36)

kapitan Koot


Czy Koledze chodzi ogólnie o sylwetkę do rekonstrukcji (czyli rodzaj munduru, insygnia itp.) czy stricte o wyposażenie OSOBISTE ?Domyślam się, że zapewne miałby wieczne pióro, pieczątkę w metalowym pudełeczku. Czy faktycznie więcej papierów ? Wątpię, od tego byli pisarze. Nawet ta raportówka niekoniecznie... (2014/01/20 17:04)

al-Muell


Oficer raczej miał mapnik lub raportówkę.Pisarz pisarzem, ale prokuratura raczej była nieliczna - raczej była jak w Armii Czerwonej, np. na poziomie korpusu piechoty etat przewidywał 3 oficerów (3 osoby personelu kierowniczego, nie podane którego stopnia), jednego szeregowca i jeden samochód osobowy. Szeregowiec miał być raczej kierowcą, pisanie powierzano komuś bardziej godnemu zaufania niż żołnierz służby zasadniczej. Pamiętajmy, że nadterminowych było mało, a zawodowych wcale nie przewidywali.Na poziomie dywizji - 4 oficerów, jeden szeregowy, jeden samochód osobowy.W przypadku dywizji kawalerii - 4 oficerów, 2 szeregowych, 2 konie wierzchowe, jeden samochód osobowy.  (2014/01/21 07:52)