Powrót oddziałów z manewrów

/ 5 odpowiedzi
Rumcajs

Nie wiem czy to powrót z manewrów. To bardziej przypomina manifestację patriotyczną, w trakcie której odbywa się defilada wojska. A jeśli to faktycznie 39 rok, to prawdopodobnie przemarsz "ku pokrzepieniu serc" i manifestacja siły. (2012/09/30 13:49)

shimada

Powroty z manewrów zwykle miały uroczystą oprawę. Tym bardziej w Warszawie. Często kończyły się znacznie okazalszą oprawą, jak to miało miejsce w Bydgoszczy 15 września 1939 roku, kiedy to prócz marszałka Rydza -Śmigłego zawitała cała wierchuszka plus attache innych państw.
To co przykuwa uwagę w filmie do końcowe ujęcia kiedy powracających żołnierzy witają liczni gapie wyciągniętą w salucie faszystowskim ręką. ONR -owcy czuwali. (2012/09/30 19:04)

shimada

Miało być 15 września 1937, niestety nie wiem jak się tu edytuje post. Przepraszam. (2012/09/30 19:04)

darda

1. Edycja postów możliwa jest w ciągu 60 minut od ich umieszczenia, poprzez zakładkę "Mój panel" (prawy górny róg ekranu). Jeszcze zdążysz.

2. Czy młodzi ludzie wykonujący ten źle się dziś kojarzący (wówczas niekoniecznie) gest należeli do ONR, nie wiem. Wiem, że ONR istniał od kwietnia do lipca 1934, a film wykonano w 1939.
(2012/09/30 19:47)

shimada

Dziękuję za instrukcję.
A co do tego pozdrowienia, nie jestem zdziwiony tym faktem, bowiem w kręgach ogólnie pojętych narodowców było to typowe. Włoskie wzory znajdowały wśród Polaków całkiem spore grono naśladowców. Stąd moja uwaga i nic poza tym. (2012/10/01 18:49)