Powrót Dowódcy

/ 9 odpowiedzi / 5 zdjęć
27 grudzień to data szczególna dla Wielkopolski, bowiem w tym dniu, 95 lat temu, wybuchło zwycięskie postanie. Był to jedyny zryw niepodległościowy na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły w 1918-19 roku do Macierzy. Odegrało ono dużą rolę przez sam fakt odniesionego sukcesu oraz uczestnictwo powstańców w tworzeniu II Rzeczypospolitej, w obronie jej granic i w odbudowie administracji polskiej.

Dla upamiętnienia tych chlubnych wydarzeń, gnieźnieńskie Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego zaplanowało wyjątkowe wydarzenie: sprowadzenie do rodzinnego Gniezna, szczątek jednego z dowódców, zdobywcy Kujaw, kpt. Pawła Cymsa. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Powrót Dowódcy”. Od samego początku zamysłem był charakter uroczystości z ceremoniałem wojskowym, który zaakceptował Szef Sztabu Generalnego, oferując szeroką pomoc oraz zaangażowanie ze strony Wojska Polskiego. Także pozytywnie została uwzględniona prośba o honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i być może obecność Głowy Państwa na uroczystościach w Gnieźnie. Przedsięwzięcie „Powrót Dowódcy”, to projekt rzec by można ogólnopolski, bowiem w ramach którego uroczystości odbędą się w trzech miejscach:21.12.2013 Bystra (woj.Śląskie) - pożegnanie kpt Cymsa, Inowrocław 27.12.2013 - tu zostanie na początek przywieziona trumna ze szczątkami, następnie w drodze do Gniezna, przystanki konduktu, w miastach wyzwalanych przez powstańców dowodzonych kpt. Cymsa. Wreszcie Gniezno po południu 27.12 2013, uroczysta msza odprawiana przez Prymasa Polski i pochówek w Akropolu Bohaterów, pośród 52 mogił powstańców wielkopolskich.

Fenix57

Witam

Przepiękna inicjatywa gratuluję ! Swoją drogą przepiękne zdjęcie pana kapitana - z ciekawymi odznaczeniam - Krzyżem Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości z Mieczami - który wg spisu odznaczonych tym odznaczeniem otrzymał za udział w powstaniu ,,poznańskim" - Krzyżem Walecznych 4 krotnie, wg mnie Srebrnym Krzyżem Zasługi i pamiątkowym medalem tzw. Polska Swemu Obrońcy

Trzymam kciuki za realizacje tego przedsięwzięcia - szkoda że daleko mieszkam :( (2013/11/13 17:10)

salverte

Dziękuję Panu za poparcie tej inicjatywy, pomimo dużej odległości zamieszkania, serdecznie jednak zapraszam do udziału w uroczystościach. Pozwalam sobie zamieścić przygotowany na tą okoliczność folder (2013/11/14 12:02)

salverte

Bardzo dziękuje za poparcie naszej inicjatywy. Pomimo dużej odległości zamieszkania, serdecznie jednak zapraszam do udziału w uroczystościach "Powrót Dowódcy". Pozwalam sobie zamieścić folder przygotowany na tą uroczystość (2013/11/14 12:06)

salverte

folder str. 2 (2013/11/14 12:09)

salverte

Folder str.3 (2013/11/14 12:10)

salverte

Folder str.4 (2013/11/14 12:10)

Fenix57

Witam - inicjatywę popieram jak najbardziej i jakby mi pan przesłał to wszytko na [email protected] ja będę promował tą inicjatywę u siebie - niestety termin nie pozwala jak i odległość przybyć mi na tą uroczystość :( (2013/11/14 17:35)

agdar7

Życzę powodzenia (2013/11/19 16:20)