potyczka 1914 zbuczyn

/ 5 odpowiedzi
Witam. Niedawno dowiedziałem się od starszego człowieka z mojej miejscowości że jemu opowiadał ojciec o potyczce żołnierzy niemieckich z rosyjskimi w okolicach miejscowosci zbuczyn a dokładnie między miejscowosciami Tchórzew i Karcze gdzie 4 niemieckich żołnierzy zgineło i zostało pochowanych między tymi wioskami. Po wojnie ich szczątki tylko już nie wiadomo kiedy zostały ekschumowane i zabrane przez najprawdopodobniej rodziny poległych.Nigdzie nie mogę znależc żadnej wzmianki o tym o jakiejś bitwie itd może ktos coś wie na ten temat ma jakies zródła gdzie mógłbym się czegoś dowiedzieć byłbym bardzo wdzięczny
darda

W 1914? Raczej niemożliwe - Niemcy byli wtedy daleko.
Co innego  sierpień 1915, kiedy to Rosjanie próbowali zatrzymać ofensywę niemiecką m.in. na linii łuków - Siedlce, co się im zresztą nie udało.
Polegli byli najprawdopodobniej podkomendnymi księcia Leopolda Bawarskiegoz z 9 armii, która w tym rejonie znalazła sie pod koniec pierwszej połowy sierpnia.

To tyle podpowiedzi - dalej szukaj sam :-)
(2015/10/07 12:51)

preeezess

też mi sie data 1914 r nie zgadzała  ale może chodziło o wojnę a nie o rok bitwy. Do tego jaka to była 9 armia też doszedłem .Zastanawiam się czy gdzieś niemcy mają to odnotowane kto poległ i gdzie.Skoro po wojnie ciała zabrano więc gdzieś ktoś to musiał odnotować.Mam nadzieję że sie czegoś dowiem trafię na jakiś ślad (2015/10/07 18:55)

fuchsi

@preeezess
Witam.
Sam piszesz: "Skoro po wojnie ciała zabrano więc gdzieś ktoś to musiał odnotować:" Trzeba szukac w polskich archiwach. Watpie, ze Niemcom pozwolono zabrac ich dzieci do domu. O takich akcjach jeszcze nic nie sluchalem. Byli pojedyncze przyklady kiedy pozwolono czlonkom szlachetnych rodzin jeszcze w czasie wojny, ale ogolne bylo zabronione.pozdro (2015/10/17 09:45)