"Pompeje" frontu zachodniego I WŚ

/ 9 odpowiedzi
Zapewne część z Kolegów już o tym czytała, jednak sądzę, że warto nagłośnić całą sprawę. 
We wschodniej Francji odkryto zasypany na skutek ostrzału artyleryjskiego odcinek pruskich okopów. Jak się okazało ziemia doskonale zakonserwowała ciała 21 żołnierzy wraz z ich wyposażeniem i rzeczami osobistymi.
Artykuł w języku angielskim http://www.dailymail.co.uk/news/article-2099187/Bodies-21-German-soldiers-buried-alive-WW1-trench-perfectly-preserved-94-years-later.html?ITO=1490 
drewno w kolejce do tunelu
Trzy łóżka, butelki i kask zostały zachowane w schronisku
Kubek napoje i pozostaje z karabinem, które przetrwały prawie nienaruszone przez stulecia.  Archeolodzy uważają, że pozycje zostały tak dobrze zachowane, ponieważ prawie żadne powietrze, woda lub światła przeniknął do rowu
Stuck w czasie: niemiecka gazeta z 1918 roku znajduje się częściowo zachowany wewnątrz schronu
Tunel wykopany po czym
Poignant: Rzeczy osobiste, takie jak kabury tej skóry, buty, hełmy, broń, butelek wina, okulary, portfele, rur, papierośnice i Pocket Books stwierdzono
Niezidentyfikowane militaria (na zdjęciu) zostały odkryte obok dziwaczne znajdzie w tym szkielet kozła, zakłada się, że źródłem świeżego mleka dla żołnierzy
Pochowany historię: 300ft długi tunel znajdował 18ft pod powierzchnią, w pobliżu miasteczka Carspach w Alzacji we Francji
Wrotycz

Niesamowite, ciekawe co po zakończeniu badań.

Ja bym to przykrył szklaną kopułą i ustawił pomosty, udostępnił do zwiedzania, kolejna ciekawa atrakcja turystyczna :) (2012/02/13 19:19)

JaRost

Też myślę, że trzeba to pokazać większej publiczności. Ciekawe czy i u nas takie stanowiska by się znalazły....
Pogrzebani żołnierze służyli w 6 Kompanii Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 94 (2012/02/13 20:17)

Stary Kojot

Podobna historia, jak słynna "Transzeja Bagnetów" ( Tranchée des Bayonets ) pod Verdun. (2012/02/13 20:37)

Horhe

zarys przebiegu transzei jest widoczny z nieba, tylko kto pozwoli i kto sfinansuje taką akcję poszukiwawczą. Taki Bolimów, to był tylko fragmencik bardzo długiej linii polowych umocnień. (2012/02/13 23:15)

Horhe

Ciekawe ile takich miejsc zaorali od Strykowa? (2012/02/14 21:51)

zsira

Myślę ż takie miejsca można by jeszcze znależć w okolicach Gorlic . (2012/02/15 07:58)

darda

Myślę że takie miejsca można by jeszcze znależć w okolicach Gorlic .

Niekoniecznie.

Pod Carspach niemiecki okop, a właściwie schron mieszkalny (strop 5 m pod poziomem gruntu), w którym żywcem pogrzebanych zostało 34 żołnierzy 94 Rezerwowego Pułku Piechoty, został w wyniku alianckiego ostrzału zawalony i zalany błotem. Ciała trzynastu udało się wydobyć bezpośrednio po trafieniu, z wydobycia pozostałych wówczas zrezygnowano, ze względu na zbyt duże ryzyko poszukiwań w tonach błotnistej mazi.
To właśnie to błoto tak dobrze zakonserwowało zarówno ciała żołnierzy, jak i ich ekwipunek.

Nie jestem pewien, czy w rejonie Strykowa lub Gorlic były budowane tak głębokie schrony w gruncie o takich właściwościach. Nie zmienia to oczywiście faktu, że zapewne wielu poległych i zasypanych w zniszczonych okopach nie zostało wydobytych i przeniesionych na cmentarze. Mało jednak prawdopodobne, by ich ciała zachowały się tak dobrze, jak te pod Carspach. (2012/02/16 09:32)

Redakcja

Mamy świeżo znalezione okopy nad Bzurą - zobaczymy co z nich wyjdzie na wiosnę? (2012/02/16 12:37)