Pomoc w wybraniu odpowiedniej grupy rekonstrukcyjn

/ 5 odpowiedzi
Witam! jest to mój pierwszy post na tym forum, a piszę ponieważ mam pewien problem. Jest nim wybranie odpowiedniej grupy rekonstrukcyjnej dla mnie. Jest mi dosyć ciężko się zdecydować ze względu na moje dosyć rozległe zainteresowania historyczne. Głównie obchodzi mnie grupa znajdująca się w województwie Małopolskim. Myślałem nad dołączeniem do jakiejś grupy już od kilku lat, myśląc iż w końcu wybiorę odpowiedni okres dla siebie. Głównie zainteresowany byłbym wojną obronną Polski (Polska), I wojną światową (tutaj najlepiej Austro-Węgry, ew. Prusy), wojny napoleońskie (Francja, Austria, ew. Carska Rosja), I Rzeczpospolita. O ile w przypadku wojny obronnej Polski znam kilka potencjalnych grup do których mógłbym wstąpić i nawet się nad tym zastanawiałem, to w przypadku kolejnych epok jest już trochę gorzej. Zależy mi na grupie, która będzie odtwarzać warunki życia (no nie wiem czy to dobrze ująłem) w danej epoce, a nie tylko strzelanie na rekonstrukcjach. Prosiłbym może raczej o podesłanie mi linków do stron takich grup, bo z tego co patrzyłem na spisie grup na tej stronie, to większość stron albo jest niedokończona, albo nie jest podany kontakt itp. Sam będę w stanie się zdecydować jak zobaczę jakąś ciekawą grupę.
ArturSz

Witaj,

Porada jest tu bardzo trudna, jeśli faktycznie mowa o aktywnej rekonstrukcji w podanych armiach  i epokach. Tym bardziej jeśli kładziemy nacisk nie tylko na odtwoerznie wizerunków, co samo w sobie jest duzym wyzwaniem, lecz idziemy dalej i stawiamy na odtwarzanie zachowania co za tym idzie  - umiejętnosci typowych dla danej armii. Bez orientacji na odtwarzanie  umiejetnosci oraz ich nabywanie, trudno mówić  o odwarzaniu jakichkowliek realiów wojskowych. Między czynieniem prób w tym kierunku a ciekawym wynikiem  - jest zasadnicza róznica, którą wypełnia się pracą w zespole. Na to potrzeba z kolei kilku regularnch w ciagu roku spotkań, wypenionych sensownym programem.

Trudno temu podołać będąc zaangażowanym w kilka epok i armii :-)

Dlatego sam będąc miłosniekiem kilku armii na przestrzeni lat - w rekonstrukcji wybrałem tylko jedną - naprawdę najbliższą sercu.

Jak powiedział jeden ze znajomych- "nie da się być jednakowo dobrym we wszystkim. Trzeba sie zdecydować, posłuchać co naprawdę w duszy gra".

(2013/09/30 13:28)

szczur-rogaty

Dziękuję Ci za pomoc, faktycznie ciężko mi z tym będzie, ale miałem na myśli raczej zabranie się za jeden okres historyczny i powiedzmy że będę się zajmował tylko nim, najwyżej jak zdobędę troche doświadczenia to dołożę kolejna do moich zainteresowań, tylko teraz mam trudny wybór co wybrać pierwsze aby się naprawdę nie zniechęcić? Porozmyślałem jeszcze troche nad tym wczoraj i uznałem że bardzo fajna dla mnie była by piechota, bo na koniu zbytnio nie umiem jeździć (umiem się utrzymać, ale za krótko uczyłem się aby coś z tego wynieść). Bardzo mi się spodobała piechota wybraniecka i wojny napoleońskie, przy czym w wojnach Napoleońskich aż tak bardzo mi na stronie nie zależy, oczywiście miło by mi było być grenadierem Armii Francuskiej (pod względem wzrostu nie nadaję) ale nie zawsze można mieć wszystko, lisowczycy mi tez się podobali, tylko nie wiem jeszcze jak z kosztami. W tym momencie mnie to głównie obchodzi, bo fajnie byłoby do przyszłego lata uzbierać cały ekwipunek i czerpać radość z tego co się robi, bo w pożyczonym ew. bez niektórych części munduru ciężko będzie. prosiłbym o podanie grup rekonstrukcyjnych z tego okresu i kosztów, oczywiście jeśli nikomu nie sprawi to trudności. (2013/09/30 15:21)

Grenadier

Jeśli grenadier gwardii to tylko Czesi - w Polsce nie ma takiej grupy, jeśli piechota liniowa to zapraszam do https://33deligne.fora.pl/. Austriaków też w kraju nikt nie robi (2013/10/01 22:14)

szczur-rogaty

Niestety link mi nie działa. Czyli widzę że nie za duży wybór mam. Coś mi się wydaje że z ta epoka w naszym kraju nie jest zbyt popularna. A jak z I RP? (2013/10/02 18:41)

Stary Kojot

Popularność epoki, to:-siły Xsiestwa i Grande Armee, jakieś 200-250 bagnetów, z 50 szabel, z 10 armat-siły prusko-rosyjskie, to pewnie z 50 bagnetów wszystkiego i także z 10 armat.Jednocześnie pod pojęciem "Rekonstrukcji Napoleońskiej" możemy spotkać mundury i z Insurekcji Kościuszkowskiej i z Powstania Listopadowego. (2013/10/03 20:55)