Pomoc w rozpoznaniu zdjecia Dziadka

/ 21 odpowiedzi / 13 zdjęć
Proszeo identyfikacje zdjecia,to Moj dziadek,wiem tylko ze byl Ułanem,ale gdzie ,jaki Rok,nic mi wiecej niewiem.Urodzony 1911rok,prized wojny szkolony w Biedrusku,Prosze o pomoc.

Rivaldi84

Proszeo identyfikacje zdjecia,to Moj dziadek,wiem tylko ze byl Ułanem.Prosze o pomoc.Od cioci wiem tylko tyle,ale trzeba  wziasc na to poprawke,bo wszystkiego dokladnie niepamieta,opowiadala z pamieci:
Stefan Kunitz syn Agnieszki ,Stanisława Kunitz urodzony 21 sierpnia 1911roku.Pochodził z Otorowa,po narodzunach mieszkał w Sokolniku.
Szkolony jako Ułan na poligonach w Biedrusku.Podczas wojny zatrzymany i przetrzymywany przez Niemców we Wronkach (trzy miesiace).Miał trafic do obozu pracy,ocalony przez kolege,dzięki króremu tam nietrafił...

Przypuszczenia I opowiesci córki to ,że Stefan Kunitz Ułan Strzelec Wyborowy,Artyleria Lekka,pradopodobnie Piaty Lub Ósmy Pułk Ułanów Poznańskich
.Prosze o pomoc. (2015/12/21 21:50)

formoza58

Nie było 5 i 8 pułków ułanów poznańskich.Był 15 Pułk Ułanów Poznańskich, ale oni mieli czerwone otoki na rogatywkach.W Twoim przypadku w grę wchodzi (sądząc po zarysie odznaki pamiątkowej pułku na lewej kieszeni kurtki) 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich,stacjonujący w Poznaniu, potem do wybuchu wojny w Biedrusku.Dziadek mógł w nim służyć od 1935 do 1939 roku. Tyle,że na kołnierzu są patki (chyba piechoty), a nie ma proporczyków kawaleryjskich, w przypadku 7PSK szmaragdowo- białych z żółtą żyłkąKtoś się nie postarał z tym retuszem ;-)
Pzdr (2015/12/21 22:28)

(ks)

Patki chyba artylerii ;-). Groch z kapustą. Coś niecoś z opowieści się potwierdza, ale wygląda że monidełko robiono własnie na podstawie opowieści i jako źródło do identyfikacji nie posłuży (2015/12/22 10:39)

lavinka

Jeśli to siódmy pułk, to możesz obejrzeć listę poległych kolegów dziadka, niektórzy mają swoje strony. Być może uda Ci się skontaktować z ich rodzinami i dowiesz się więcej. (2015/12/22 19:39)

Rivaldi84

Witam portret zrobiony na podstawie zdjecia Rok 1937.Niema mowy o retuszu wszystko takie same jak na zdjeciu. (2015/12/23 14:39)

formoza58

Trzeba było zacząć od tej fotografii, bardziej przydatnej do identyfikacji od portretu namalowanego na jej podstawie.Jest to kapral 7 Pułku Strzelców Konnych.Ale szczegóły na portrecie "... wszystkie takie same jak na zdjęciu" ? No nie bardzo...Zacznijmy od orzełka.Na zdjęciu Dziadek miał takiego orzełka... (2015/12/23 19:19)

formoza58

Widać różnicę, prawda? Ale pokłon dla artysty, bowiem umieścił detal nie zawsze zauważany przez laików tj. czerwoną podkładkę pod kapralskimi belkami. (2015/12/23 19:22)

formoza58

Na zdjęciu niewyrażne, ale  są ewidentnie proporczyki kawaleryjskie z bielą na dole. (2015/12/23 19:24)

formoza58

Kolejna odznaka namalowana niewyrażnie,ale na tyle czytelna,że można zidentyfikować jako odznaka pamiątkowa 7PSK... (2015/12/23 19:27)

formoza58

Odznaka 7 PSK w wersji dla szeregowych... (2015/12/23 19:29)

formoza58

Tutaj artysta zupełnie chyba "poszedł po bandzie" i namalował swoją interpretację Odznaki POS ( Państwowej Odznaki Sportowej).Bowiem patrząc porównawczo to tylko mi się kojarzy... (2015/12/23 19:32)

formoza58

Dla porównania odznaka POS. (2015/12/23 19:33)

Rivaldi84

Jutro bede miał prawdopodobnie zdjecie oryginalne,bo bede u rodziny.Dziekuje Panu za wszelkie madre i przydatne informacje,prosze mi jeszcze napisac czy jest szansa,zebym znalazl gdzies informacje o dziadku,gdzie byl,co robil,jakie lata itd?moze podesle mi pan jakis namiar,bede wdzieczny niezmiernie. (2015/12/23 20:03)

formoza58

W pierwszym porywie, przerzuciłem książkę Z.Szacherskiego "Wierni przysiędze", gdzie są min. listy szwadronowe na dzień 1 września 1939 roku.Nie ma tam niestety Pana Dziadka, więc po odbyciu słuzby wojskowej w pułku, na wojnę wyruszył w innej formacji.Proponuję dowiedzieć się w Centralnym Archiwum Wojskowym.Wiele osób uzyskało tam cenne wiadomości.Pozdrawiam i życzę Powodzenia (2015/12/23 22:10)

Rivaldi84

Dziekuje.Zycze Panu Duzo Zdrowia i Wszystkiego Najlepszego z Okazji Swiat Bozego Narodzenia. (2015/12/24 08:30)