Pomoc w identyfikacji odznaki (pułkowej?)

/ 3 odpowiedzi
Prosiłbym o pomoc w identyfikacji odznaki.
Trafiła w moje ręce w takim stanie - brak emalii, brak nakrętki (na śrubę, średnicy 4 mm).
Może ktoś wie jak ona oryginalnie wygląda. 

Rumcajs

Wygląda jak jakaś odmiana odznaki 1 Pułku Pancernego PSZ. Jedyny problem w materiale, bo tu mamy czymś powleczoną np. miedziowaną, a nie jak w opisie poniżej z alpaki.
Jak widać inny kształt cyfry "1" i np lufy czołgu. Groszkowane, a nie gładkie ramiona krzyża, podwyższony rant ramion.

"Zatwierdzona Dz. Rozk. NW nr 4, poz. 42 z 10 października 1943 roku Odznaka w kształcie krzyża, na który nałożona jest sylwetka czołgu Crusader widzianego z boku. Na czołgu wytłoczony numer 1. Wykonana w białym metalu, mocowana gładką nakrętką. Wymiary: 41x41 mm" - ciocia Wiki (2014/02/04 17:36)

WachmistrzKOP

Może tradycje Pułku przejęła jakaś jednostka współczesna, wraz ze wzorem odznaki? (2014/02/04 19:27)

fokil

Moja jest trochę większa - 48x48 mm.Co do materiału, to ta widoczna miedź, to podstawowy materiał odznaki. Pierwotnie była ona pokryta jakimś srebrnym metalem (niklem?), ale w dużej części to się starło. Jedynie lewe ramię krzyża jest bliskie pierwotnego wyglądu.Właśnie te groszkowane ramiona i podwyższony rant zasugerowały mi, że krzyż był pierwotnie wypełniony emalią, podobnie ta jedynka.
Pomysł, że jest to odznaka jakiejś jednostki, która przejęła tradycję, wydaje się być dobrym tropem.Ew. może to jest jakaś późniejsza odznaka pamiątkowa tego pułku?
Jak na razie znalazłem, że tradycje 1 Pułku Pancernego kontynuuje 1 batalion czołgów 10BKPanc., ale na razie nic o odznace.
(2014/02/04 20:49)