Pomoc w identyfikacji głowni szabli

/ 13 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam wszystkich,

Ostatnio otrzymałem głownie szabli i od paru dni próbuje zidentyfikować co to za szabla żeby ją zrekonstruować. Dlatego prosiłbym szanownych forumowiczów o pomoc w jej identyfikacji.
Jest to zapewne replika, również nie zawiera ona żadnych oznaczeń które mogły by pomóc w jej identyfikacji.

Gotrek

A tu kolejne zdjęcie (2013/04/20 15:04)

Gotrek

i kolejne (2013/04/20 15:05)

Gotrek

I ostatnie które mam nadzieje będzie pomocne w jej identyfikacji
(2013/04/20 15:05)

edward1949

charakterystyczne jest to wcięcie na grzbiecie szabli ,mało jest tak robionych szabel. (2013/04/20 16:59)

shi-go

Moim zdaniem jest to charakterystyczna głownia dla szabli węgiersko-polskiej typu III. Długie wyodrębnione (młotkiem) pióro i zastawa z wydatnym progiem. Sztych dosyć długi asymetryczny. Głownie tego typu występują w szablach pod koniec XVI w do połowy XVIIw. Dosyć charakterystyczne załamanie trzpienia głowni, występujące najczęściej w szablach ormiańskich (ordynkach) no i w szablach węgiersko-polskich typu III. Załamanie to powinno występować w 1/3 długości trzpienia (od końca). Tutaj jest tak w połowie. Szable węgiesko-polskie, jako solidne bojowe szable, toczone były z różnego rodzaju zbroczami i strudzinami, dla lepszego wyważenia i nadania głowni lekkości, przy zachowaniu wytrzymałości. Głownia na zdjęciu na całej swej długości toczona w klin, co może świadczyć o tym że jest to replika.Podobnego typu głownie możemy spotkać w "Batorówkach" i dosyć rzadko w karabelach, ale w obu tych przypadkach, trzpień głowni jest nieodpowiedni. (2013/04/20 22:28)

Gotrek

Dziękuję bardzo za pomoc.

Mam jeszcze takie pytanie po przeczytaniu wypowiedzi.

Więc jest to na 100% replika i nie ma szansy że jest to oryginał (przepraszam za trywialne pytanie ale jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie) ?? (2013/04/21 00:43)

shi-go

Nie mogę na podstawie tych zdjęć z całą stanowczością powiedzieć czy to jest replika, czy oryginał z epoki. Jest to niewykonalne. napisałem, że głownie tego typu szabel, toczone były najczęściej ze zbroczem, rowkami i strudzinami (w różnej konfiguracji), co nie wyklucza, że mogły też istnieć głownie odkuwane w klin. (chociaż mało prawdopodobne). W szablach węgiersko-polskich głownie toczone w klin posiadały szable XVIIw. tzw. szable piechotne, ale głownie te nie posiadały pióra wyodrębnionego młotkiem, ani też progu zastawy (wg. Wł. Kwaśniewicza). Po dokładnym obejrzeniu zdjęć, zastanawia mnie, brak śladów montażu rękojeści na trzonie (lub nie można tego na zdjęciu zobaczyć). Jeżeli okładziny rękojeści montowane były na nity (jak w przypadku karabeli), to na trzonie powinny być otwory (po nitach). Jeżeli trzon rękojeści był zakuwana na trzpieniu (co przy tym profilu trzonu raczej niemożliwe), to na końcu trzpienia powinien być chociaż fragment odkutego pręcika do zakucia kapturka (z tych zdjęć nie da się stwierdzić).Odnoszę wrażenie, że ta głownia nie była nigdy zmontowana w całość. Trzpień głowni odkuty mało precyzyjnie i przygotowany do trzonu rękojeści w formie okładzin....to tyle co mogę ze zdjęć powiedzieć. (2013/04/21 01:15)

edward1949

Takie samo odniosłem wrażenie że to nigdy nie było w montażu. (2013/04/21 08:37)

edward1949

to mogłaby być podstawa do zrobienia takiej szabli . (2013/04/21 08:53)

shi-go

...witaj Edwardzie.  Z ta głownią nie szedł bym raczej w kierunku szabli husarskiej,a pozostał w kręgu węgiersko-polskim, które to szable zawierają w sobie odrobinę cech orientalnych. Szable husarskie wywodząc się z szabel wegiersko-polskich, utraciły na dobre te cechy. Zaniechano wyodrębniania pióra młotkiem i zrezygnowano z progu zastawy, zamykając rękojeść kabłąkiem jelca (na modłę zachodnią).Głownia ze zdjęcia, nadaje się (przy minimalnej ingerencji) do węgiersko-polskiej z końca XVI w. Przy minimalnej korekcie trzpienia głowni, możemy uzyskać dobry efekt takiej szabli. Pozostawiając głownie w takim stanie, jakim ją odkuto (bez doważania pióra, czy też całej głowni), brzeszczot nie traci cech charakterystycznych z okresu, tym bardziej że replika ta może w pełni reprezentować charakterystyczny okres w dziejach szabli polskiej, umiejscowiony za czasów Stefana Batorego. (2013/04/21 09:43)

edward1949

dzięki za informacje:) (2013/04/21 10:17)

Gotrek

Dziękuję bardzo za pomoc w identyfikacji głowni i za tak szczegółowy opis.

Pozdrawiam :)

Temat do zamknięcia (2013/04/21 22:54)