Polski mundur wzór 1919

/ 27 odpowiedzi
Cześć, chciałbym na tym forum usłyszeć Waszą opinię na temat wad i zalet mundurów wz. 19 i wz. 36 z tego względu ,że się wacha jaki mundur kupić na rekonstrukcje z WRZEŚNIA 1939 r.
darda

Przede wszystkim powinieneś mieć taki sam mundur, jak reszta twojej grupy. Jeśli do żadnej nie należysz - napraw ten błąd, bo jako "wolny strzelec" niewiele zwojujesz, a już z pewnością w żadnej liczącej się inscenizacji nie weźmiesz udziału.
I pamiętaj, że dobra na 1939 "dziewiętnastka" NIE NADAJE się na 1920.
A co do wad i zalet poszczególnych wzorów, to gdyby wz 36 nie był lepszy, nie byłby wprowadzany ;-) (2013/07/28 21:10)

Zachariasz98

Czytałem że, w1939 r. było dużo mundurów wz. 1919 (2013/07/28 21:30)

darda

Czytałem że, w1939 r. było dużo mundurów wz. 1919

Prawdę czytałeś :-)
Dlatego też napisałem oba wzory są prawidłowe, a w ramach jednej GRH powinny być jednakowe. I ponownie przestrzegam przed potencjalną pokusą "uniwersalnego" munduru na 1920 i 1939.

A serio - zdecyduj się, co konkretnie chcesz odtwarzać, sprawdź, w jakich mundurach odtwarzany przez ciebie oddział wyszedł na wojnę i taki mundur kupuj. I zawsze dostosowuj się do wymogów swojej GRH, bo inaczej to bzdura jakaś może wyjść. Zapomnij też (to tak na wszelki wypadek piszę), byś miał jakąkolwiek szansę na udział w liczących inscenizacjach jako "niezrzeszony".
Bywają oczywiście i "wolni strzelcy" zapraszani na poważne inscenizacje, ale jest ich niewielu i są to raczej osoby odpowiadające na pytanie, a nie je zadające  ;-)
(2013/07/28 22:48)

Rumcajs

Ale mundur wz 19 ewoluował w czasie tzw. międzywojnia kilkakrotnie choć nadal był określany tak samo. Dlatego też to co jest dobre na wrzesień, zdecydowanie odpada na wojnę z bolszewią. (2013/07/28 23:43)

ArturSz

Dobre pytania postawil Darda -

Dopiero odpowiedzenie sobie samemu  " co zamierzam robic i z kim ?Czym konkretnie zajmuje sie dana grupa  -  co prezentuje, co odwtarza, w jakim okresie? "  - determinuje wybor umundurowania- Szczegolnie jest to wazne gdy ma to byc pierwszy mundur.

Co do rzeczonych wad i zalet obu mundurow - nalezy je traktowac wylacznie jako ciekawostke, nie zas wykladnie doboru munduru.

Wiekszosc opinii dzisiejszych uztkownikow bedzie bardzo subiektywna  -  zalezec bedzie od tego czy jest akurat paskudnie goraco, czy tez chlodno, czy sobie tylko siedzimy na skrzynce i sie usmiechamy przez caly dzien do przechodniow , czy tez pelnimy sluzbe lub wykonujemy zadanie w terenie. Badz tez wreszcie od tego czy replika munduru zostala odpowiednio skorojona i uszta badz dobrana rozmiarem...  W obu aktualnie posiadanch replikach mundurow wz 19 i wz 36 lubie wystepowac i co do ich strony  uztkowej nie mam zarowno ani spostrzezen hiper nadzwyczajnych ani szczegolnie krytycznych. W dlugich marszach lepiej mi sie idzie w "starych" owijaczach niz w "nowoczesncyh" owijkach. Nogi mi sie poprostu mniej mecza.

Niemniej zupelnie nie aspekt wygody  i "wolenia"  jest wyzncznikiem co do decyzji jakie mundury zakladamy na dana okolicznosc.

(2013/07/29 11:07)

Zachariasz98

Chciałem się zapisać do grupy 55 poznańskiego pułku piechoty a co do munduru i wyposażenia chciałem mieć mundur wz. 19 , hełm adrian wz. 15 a wyposażenie plecak wz.33, chlebak wz.33, torba na maskę p-gaz wz.32 ,ładownice wz.22, bagnet perkun, saperkę, i trzewiki juchtowe wz. 31 i płaszcz wz.36 i rogatywkę wz. 37. (2013/07/29 12:57)

WachmistrzKOP

A zapytałeś GRH 55 pp czy chcieliby Cię widzieć właśnie w takim mundurze?
Kolejne osoby próbują Ci uzmysłowić, że zaczynasz od .... zadniej strony, a Ty dalej swoje.
W przypadku mojej grupy obowiązuje mundur wz. 36 i mało mnie obchodzi co sądzi o tym "nowy" chcący dołączyć. (2013/07/29 15:49)

Rumcajs

Krzysztof toż ty prawdziwy demokrata jesteś pełna gębą :-). Jednym słowem nowicjusz demokratycznie może sobie wybrać każdy mundur pod warunkiem, że będzie miał krój, kolor i wszystkie inne atrybuty charakterystyczne dla wz 36. No i oczywiście okrągła czapka do zestawu demokratycznie obowiązkowa :-) (2013/07/29 17:43)

Zachariasz98

Moim zdamiem w GRH powinno się używać mundurów wz. 36 jak też wz. 19. (2013/07/29 21:24)

darda

:-)
Jak by ci to powiedzieć... Jeśli należysz do jakiejś grupy, to możesz mieć zapewne jakiś wpływ na podejmowane przez nią decyzje - również co do stosowanego wzoru munduru. Jeśli dopiero planujesz do którejś przystąpić - też oczywiście masz prawo do własnego poglądu. Tylko się później nie dziw ;-)

Spróbuj zrozumieć, że reenactment to nie tylko, i to bardzo zdecydowanie nie tylko, bieganie po polu w dziwnym wdzianku, ale przede wszystkim uczenie się, wertowanie starych dokumentów i zdjęć, i rekonstruowanie zapomnianej najczęściej wiedzy.
Jeśli w wyniku  przeprowadzonych badań wykażesz na przykład, że w odtwarzanym przez ciebie oddziale występowała mieszanina wzorów umundurowania, a w dodatku np. na wojnę poszedł on w Adrianach (?!?), to zabiegaj, by twoja GRH to odtwarzała. 
Jeśli niczego takiego nie udowodnisz, to raczej wyhamuj z fantazjami. (2013/07/29 22:11)

WachmistrzKOP

Krzysztof toż ty prawdziwy demokrata jesteś pełna gębą :-). Jednym słowem nowicjusz demokratycznie może sobie wybrać każdy mundur pod warunkiem, że będzie miał krój, kolor i wszystkie inne atrybuty charakterystyczne dla wz 36.

Demokracja w wojsku :) A poważnie. Prawie 5 lat temu zakładając Grupę ustaliliśmy pewne wytyczne i sztywny kierunek główny. Jeśli teraz sami nie będziemy konsekwentni to z GRH przerodzimy się w trupę cyrkową. Chętnie witamy w szeregach każdego chętnego rekruta, ale to on ma się dostosować do Grupy a nie Grupa do niego. I chyba mi Sławku nie będziesz próbował wmówić, że w innych GRH jest inaczej.
No i oczywiście okrągła czapka do zestawu demokratycznie obowiązkowa :-)

Tylko tego by brakowało, żeby przyszedł do Grupy "nowy" i powiedział, że jemu się nie podoba czapka angielka i on chce w KOP beret nosić :) (2013/07/29 22:39)

WachmistrzKOP

Moim zdamiem w GRH powinno się używać mundurów wz. 36 jak też wz. 19.

A moim zdaniem każda GRH powinna używać mundurów zgodnych z realiami odtwarzanej jednostki (formacji) i odtwarzanego okresu. Przeczytaj jeszcze raz dobrze co napisał Darda w ostatnim poście bo to bardzo mądre słowa. (2013/07/29 22:46)

Rumcajs

Moim zdaniem w GRH powinno się używać mundurów wz. 36 jak też wz. 19.
A ja widzę, że Szanowny Autor wątku lubi różnorodność. I dobrze. Tyle tylko, że w takim razie proponuję odpuścić "Wrzesień", który raczej jest jej zaprzeczeniem i wyróżnia się raczej jednolitością oddziałów. Zamiast tego proponuję zainteresowanie choćby np. wojną z bolszewią gdzie noszono w jednym oddziale nieomal wszystko co świat wyprodukował lub też formacjami konspiracyjnymi. Wtedy możesz mieć i mundur wz 19 i adriana w halerowskich kolorkach i pruski tornister i rosyjskie ładownice a do tego austriacki karabin. To taki zestawik dowolnie przykładowy.
(2013/07/30 00:03)

Zachariasz98

Byłem tylko ciekawy jakie jest zdanie rekonstruktorów na temat munduru wz. 19 (2013/07/30 11:41)

Rumcajs

To dowiedział się Kolega (w formie grzecznych i życzliwych rad), że nie liczy się zdanie pojedynczych rekonstruktorów, ale zdanie GRH do której Kolega wstąpił lub wstąpić zamierza. A jeśli Kolega nie planuje wejść w skład żadnej z obecnie istniejących GRH, to wtedy liczy się tylko zdanie Szanownego Kolegi. W takim przypadku można nosić praktycznie wszystko z jednym zastrzeżeniem - że będzie się to nosić w swoim domu. Wtedy nie narazi się Kolega na nieprzyjemne komentarze i docinki oraz nie zasłuży sobie na poczesne miejsce w Galerii Pokemonów na żadnym z portali. (2013/07/30 12:21)

Zachariasz98

Dzięki Wam Szanowni Koledzy za te cenne rady, ale zastanawiam się co do hełmu bo z tego co mi wiadomo to hełm wz. 31 to wielka rzadkość na portalach aukcyjnych a hełmów ,, adrian ,, jest  więcej. (2013/07/30 12:52)

jacenty

Jeśli myślisz o hełmach adrian wz 26 to tak jest ich sporo natomiast wz 15 (bo tylko taki występował w naszej armii) w przyzwoitym rozmiarze jest bardzo mało .Co do wz 31 to egzemplarzi do remontu można dostać w przyzwoitej cenie.

(2013/07/30 13:22)

Zachariasz98

A w sprawie tych egzemplarzy do remontu może zna ktoś takie strony  internetowe gdzie mógłbym kupić taki . (2013/07/30 13:38)

jacenty

Allegro-kolekcje i sztuka-kolekcje-militaria-umundurowanie i wyposażenie-nakrycia głowy-hełmy (2013/07/30 13:49)

Zachariasz98

A nie ma jakiś zamienników na przykład czy jakiś hełm nie jest podobny z PRL do hełmu wz. 31. (2013/07/30 16:04)

jacenty

Tak  wz.31/50 (2013/07/30 17:16)

Zachariasz98

A oprócz tego też są jakieś podobne. (2013/07/30 17:39)

Rumcajs

Od biedy możesz zanabyć kopie kompozytową. Ale to chwilowy i dość kontrowersyjny zamiennik. Niestety Kolego to dość kosztowne hobby i czasochłonne w porządnym skompletowaniu całości wyposażenia. Nie ma lekko. Bez dużej gotówki w dyspozycji nie da się szybko stworzyć właściwej postaci. A często i nadmiar gotówki nie gwarantuje możliwości pozyskania odpowiednich fantów. (2013/07/30 20:03)

Wrotycz

:)  http://allegro.pl/listing/listing.php?string=he%C5%82m+wz+31&search_scope=category-691 (2013/07/30 22:12)