Polski Dywizjon 309

/ 15 odpowiedzi / 4 zdjęć

Na obcej Ziemi :((

"....gdy nasi żołnierze walczyli o Anglię to byli poważani i zapraszani do domów w gości, ale gdy wojna skończyła się, to szybko zapomniano o Polakach".... z pamiętnika -mojej mamy Danieli Stańczyk (z domu Dzierzbicka) -"Mój ojciec w boju i na tułaczce"

Dywizjon 3o9 „ Czerwiński” / „Ziemi Czerwińskiej”.

309 Dywizjon "Ziemi Czerwieńskiej" (No. 309 Polish Army-Cooperation Squadron)

Polski dywizjon rozpoznawczy,  od VI 1942 roku, jeden z dziewięciu dywizjonów myśliwskich w ramach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej.

Dywizjon założony został 8 października 1940 w bazie RAF Renfrew,

309 Dywizjon „Ziemi Czerwieńskiej”  Początkowo współpracujący z armią lądową, następnie myśliwsko – rozpoznawczy, potem myśliwski). W gotowość operacyjnej   od 11 XI 1940 roku.

Przynależność operacyjna:

-Army Cooperation Command

2 Tactical Air Force

Air Defence of Great Britain

Fighter Command

Dywizjon zostaje rozwiązany  w  I. 1947 roku.

" Uzupełniajmy dane!!, jeśli nie dla siebie samych!

To w imię pamięci dla tych dzielnych żołnierzy i ich walki(jakże często heroicznej)

o Wolność!! O Niepodległość Polski!!

to dla nich -poległych i ocalałych aby oddać im należyty hołd w postaci Pamięci!!"

Uzupełniajcie  listę Krzystka, w celu uzupełnienia pełnej listy posiadającej ponad 18,000 nazwisk, osób Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii autor(  Tadeusz J. Krzystek  ) prosi rodziny lub kogokolwiek znającego osoby na swej liście,  o kontakt i uzupełnianie brakujących szczegółów- (to jest, ostatni adres, a w przypadku zgonu, datę zgonu i miejsce pochowania (podając każdorazowo nr.RAF’u danej osoby) . Dziękuję.

Kontakt:

Tadeusz J. Krzystek, J3 Penrhos Home,Pwllheli, Gwynedd LL53 7HN North Wales UK  lub e-mail’em: [email protected]

Fot. Grupowa fotografia personelu 309 Dywizjonu wykonana
w Andrews Field 16 lipca 1945 r., w dniu zmiany dowódcy jednostki.

Siedzą kpt. Henryk Pietrzak (z lewej, nowy dowódca) i kpt. A. Głowacki (z prawej, poprzedni dowódca). Pierwszy z lewej sierż. pchor. Edward Hanka.
Trzeci od lewej to mój dziadello -Feliks Dzierzbicki- "Felko"! ...aż łza się w oku kręci ;((
 -choć minęło już tyle lat!

Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka D. Buła

[email protected]

rawka27

Poniżej odznaka 309 Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Ziemi Czerwieńskiej". (2013/07/04 14:53)

rawka27

Pogrzeb poległych żołnierzy personelu naziemnego Dywizjonu 309 po niemieckich nalotach na Glasgow 12 - 13 - 14 marca 1941 roku
;((
(2013/07/04 14:58)

rawka27

Personel naziemny dywizjonu pozujący przy Lysanderze III, 1941 r.

Wkrótce więcej zdjęć Dywizjonu 309 oraz innych zdjęć/kartek świątecznych z pobytu mojego dziadka na obczyźnie.
A.D.B. (2013/07/04 15:04)

Stary Kojot

Bardzo ciekawe zdjęcia, prosimy o wiecej...:))) (2013/07/04 16:28)

Dariusz P

Ciekawe zdjęcia. Szczególnie to przedstawiające Lysandera z polskimi szachownicami.

Jednocześnie chciałbym poinformować, iż Pan ś†p Tadeusz Krzystek zmarł w lutym br.

Tym bardziej powinniśmy mobilizować się do zbierania i utrwalania informacji o naszych lotnikach.

Z inforamcji na innym forum wynika, że informacje, uzupełnienia jego ``do pracy życia``, można kierować na ten sam mail, teraz uzupełnieniami zajmuje się jego bratanica Halinka. (2013/07/04 16:41)

rawka27

Dziękuję za informacje, zwłaszcza o ś†p Tadeuszu Krzystku.
Mobilizacja obowiązkowa! (2013/07/04 16:53)

rawka27

Święto Dywizjonu obchodzone jest 5 grudnia.
Barwy szalika-granatowy w białe groszki.
(2013/07/04 18:13)

rakieta

To dobrze, że są tu tacy ludzie, którzy pielęgnują wspomnienia o naszych lotnikach. W czasie II Wojny Światowej byliśmy Najlepsi z Najlepszych. Nie było nam równych. (2013/07/05 12:36)

Otto Kohl

Tu masz kupę informacji :)

http://www.polishsquadronsremembered.com/ (2013/07/05 13:36)

rawka27

Super jest ta strona podana przez pana! Naprawdę oK. Niektóre zdjęcia są mi znane, a niektóre zupełnie obce, tym bardziej jestem wdzięczna za namiary. Mam w posiadaniu, jeszcze wiele innych unikatowych zdjęć 309 Dywizjonu z albumu mojego dziadka, nigdzie indziej niepublikowanych :)
Pozdrawiam p. Krzysztofie :) (2013/07/05 14:07)

rawka27

Wielkie dzięki :)) i Powodzenia!
A. (2013/07/05 14:20)

vadowita

na fotografii pierwszy z prawej to mjr pil. Zygmunt Jaeschke, ur. 30 kwietnia 1922 roku w Przemyślu, obecnie mieszkaniec Krakowa, który dysponuje dowodem na Polską paradę Zwycięstwa nad Londynem w dniu 15 września 1945 roku: https://www.youtube.com/watch?v=mC-RgVurPrI.

(2014/03/31 13:10)