Policja Państwowa - uzbrojenie

/ 8 odpowiedzi
W opracowaniach historycznych jest wiele opisów nt. broni PP. Jednak wskazane są tam głównie takie typy broni jak mausery, mosiny itp. Co do innych typów - zwłaszcza broni krótkiej źródła milczą. Czy wiecie jakiej broni krótkiej używała PP? Chodzi mi też o to czy uzywano mauserów c96 komisarz?
PP


Jesli chodzi o bron dluga to takze Mannlichery, również w 1939 roku.

Na poczatku (1919) bylo "roznie", ale na bron krotka wybierano raczej rewolwery. Znalazlo to zreszta potwierdzenie w późniejszym wyborze broni "regulaminowej", specjalnie dla PP produkowano polskiego Naganta wz. 30 (Ng 30). Inna spraw jesli chodzi o korpus oficerski, jak widac na zdjeciach nosili "mniejszą" broń i zapatrywali się w nia indywidualnie. 

(2010/05/18 20:43)

mietek


http://www.werttrew.fora.pl/ksiazki-warte-lub-nie-polecenia,44/huzarzy-smierci-wojny-1920-r,3407.html

Groźba bezpośredniego ataku bolszewików na Warszawę spowodowała, że wielu funkcjonariuszy Policji Państwowej zadeklarowało zamiar wstąpienia do powstających wówczas spontanicznie oddziałów ochotniczych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, obawiając się niekontrolowanego odpływu kadr, postanowiło uregulować ten patriotyczny poryw policjantów poprzez powołanie odrębnych formacji bojowych. Mocą rozkazu Komendanta Głównego PP, powołano do życia Samodzielny Szwadron Policji Konnej, który zbierał się w Łodzi. Policjanci byli wartościowym „materiałem ludzkim”, gdyż w ogromnej większości mieli już za sobą frontową służbę w szeregach armii państw zaborczych lub w Legionach Polskich. Po zaledwie dwudniowym przygotowaniu szwadron policyjny dotarł do Warszawy już 10 sierpnia. Dowódca oddziału, komisarz Andrzej Jezierski i jego zastępca, podkomisarz Stefan Rozumski mieli pod komendą 88 policjantów, podzielonych na cztery plutony konne i pluton karabinów maszynowych. Wkrótce dołączyli do nich ochotnicy z policji stołecznej oraz funkcjonariusze ewakuowani z Kresów Wschodnich, razem 30 policjantów. Do sztabu szwadronu dołączył także podkomisarz Sarnecki. Policjanci byli jednolicie umundurowani, gdyż zachowali swoje granatowe uniformy służbowe, czarne buty i charakterystyczne okrągłe czapki ze skórzanym daszkiem. Już nazajutrz szwadron z rozkazu gen. Franciszka Latinika, nowego dowódcy 1. Armii, włączony został w skład Dywizjonu Huzarów Śmierci, stając się jego 3. szwadronem w sile 3 oficerów, 118 podoficerów i szeregowych, uzbrojonych w angielskie karabiny typu Enfield, szable i 8 karabinów maszynowych różnych systemów. Policjanci otrzymali przy tym stopnie wojskowe, równorzędne posiadanym rangom policyjnym."

Trudno byc pewnym o ktore Enfieldy chodzi: Enfield P14 czy Lee-Enfield.

(2010/05/29 22:00)

ajzeman


Chodzi mi głównie o broń przyboczną. Podstawą są naganty a w Policji woj. Śląskiego Walter ppk. Zastanawiam się czy mogły być lugery bo trochę tego zostało i nawet w WP zdarzały się. Luger z brązową kaburą.. Ma ktoś fotki? (2010/05/30 23:34)

mietek


Tekst pt "Od nagana do kałacha" "Policja" Numer 51 / 06.2009 http://gazeta.policja.pl/portal/997/779/41609/Odnaganado_kalacha.html 

Odnosnie interesujacego Cie okresu:

"Ustawa o Policji Państwowej z 24 lipca 1919 r. nie określała ani rodzaju uzbrojenia, ani wzoru umundurowania nowej formacji. Sprawy te pozostawiono do załatwienia ministrom spraw wewnętrznych i spraw wojskowych. A ponieważ w resortowych kasach nie było pieniędzy, policja musiała sama zadbać o broń. Odbierano ją głównie okupantom.

Kontentowano się każdą bronią, jaką w ówczesnych warunkach dostać było można – pisał tygodnik „Na Posterunku”."

(2010/07/06 00:36)

TADEKS


maktoś informacje o Policji (lata 1921 - 25)w okolicach Baranowicz - Bialoruś. (2010/12/11 17:35)

Horhe


Z broni przybocznej był też Steyr M.12 9mm, o czym świadczy ta kabura ze zdjęcia. (2010/12/11 22:59)