Polacy znów rewolucjonizują kamizelki kuloodporne

/ 2 odpowiedzi / 2 zdjęć
W przyszłym roku może ruszyć w Polsce produkcja nowych kamizelek kulo- i nożoodpornych dopasowanych indywidualnie do danego użytkownika dzięki skanowaniu 3D. Powstające "na miarę" lekkie kamizelki do skrytego noszenia mogą trafić m.in. do funkcjonariuszy policji, BOR-u czy do wojsk specjalnych. Prototyp kamizelki balistycznej skrytego noszenia z zastosowaniem skanera 3D powstaje w ramach projektu o akronimie "Secret". Realizuje go konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex.
Nowe kamizelki będą indywidualnie dopasowane do danego użytkownika dzięki trójwymiarowemu skanowaniu jego sylwetki. Obecnie produkowane masowo kamizelki występują standardowo w kilku rozmiarach i zdarzają się trudności w ich dopasowaniu do konkretnego funkcjonariusza. Dzięki nowej technologii mają na nich leżeć "jak ulał". Dzięki skanerowi 3D możliwe jest uzyskanie pełnego skanu sylwetki użytkownika. Będzie on stanowił podstawę, poprzez symulację komputerową, awataryzację oraz symulacyjną konstrukcję wyrobu ochronnego np. kamizelki balistycznej, do wykonania w bezpośrednim procesie produkcyjnym zindywidualizowanego wyrobu"
Sprawą wciągnięcia technologii druku 3D przy produkcji kamizelek kuloodpornych zainteresowało się też wojsko amerykańskie. Chodzi o wytworzenie swoistej zbroi z tkaniny imitującej rybie łuski.
Więcej informacji na stronie : http://domlab.pl/

Mozets


kamizelka kuloodporna " WAL W PIACH" wz. 2015/uzbr/trep (2015/11/12 21:21)

Mozets


Kamizelka kuloodporna Kim wz. 2016/Ir/ Sen (2016/03/29 19:02)