Pogrzeb podporucznika AK Stanisława Janickiego ps

W piątek 7 lutego Sochaczew obiegła smutna wiadomość, że w nocy zmarł Honorowy Obywatel Sochaczewa, żołnierz Armii Krajowej – Stanisław Janicki. Za kilka dni świętowałby 95 urodziny.Stanisław-Janicki

 

Stanisław Janicki urodził się 18 lutego 1919 roku w Przęsławicach.  Był wychowankiem Gimnazjum Koedukacyjnego Wydziału Powiatowego Sejmiku Sochaczewskiego. Jako członek Armii Krajowej, ps. „Kordon”, brał udział w akcjach umieszczania napisów na budynkach i chodnikach. Podjął się także współpracy przy przeprowadzeniu wyroku śmierci na niemieckim komendancie Dehringu, w sierpniu 1943 w miejscowości Młodzieszyn.

26 maja 1943 w imieniu sądu AK wykonał wyrok na Hermanie Albercie Vorbichlerze, sochaczewskim staroście, który znany był ze szczególnej nienawiści do Polaków. W latach powojennych, wraz z Henrykiem Zaczkowskim, napisał „Kronikę walk i męczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego w latach 1939-1945″ (1973) oraz „Armia Krajowa na ziemi sochaczewskiej” (1991).

W 1995 roku, w uznaniu życiowych zasług Stanisława Janickiego, Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 11 lutego, o godz. 11.00 w kościele parafii św. Wawrzyńca. Podporucznik spocznie na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta.

Grupy rekonstrukcyjne które chcą towarzyszyć w ostatniej drodze ppor. Stanisława Janickiego proszę o kontakt : [email protected]