Podrzecze 2012 plusy dodatnie i plusy ujemne

/ 76 odpowiedzi / 8 zdjęć
Podrzecze 2012 plusy dodatnie i plusy ujemne
JaRost

Byłem jedynie jako widz. I jako widz muszę wystawić jednego minusa. Otóż koszmarnie (przynajmniej w sobotę) zorganizowany był dojazd na imprezę i wyjazd z niej. Zainteresowane gawiedzi było przeogromne to fakt. Ale to nie zmienia faktu że auta stały w 3 kilometrowym korku w jedną i drugą stronę. 
Część problemu można było rozwiązać dogadując się z jakimś lokalnym przewoźnikiem co nieco odjęłoby miejscowych samochodów na parkingach.  (2012/07/15 19:04)

ko-ma

Sobotni pokaz "Epozod normandzki" - ze strony widza:

Na plus : wystarczająco duży obszar, aby efektownie rozwinąć i pokazać broń pancerną w ruchu. Pokaz strzelajacego w ruchu Hetzera był naprawdę efektowny i mógł się podobać

Na minus : niezbyt szczęśliwe rozplanowanie miejsca działań, w efekcie Pantera strzelała z odległości i trakiego miejsca, ze znaczna część widzów nie mogła zobaczyć jakze efektownego jej manewrowania, strzału i wycofania po "uszkodzeniu".

Na minus : niezbyt fortunnie rozplanowano zużycie amunicji (czyżby puszczono na żywioł ?) - w efekcie w drugiej części scenki praktycznie nie było ognia broni ręcznej ( w tym "gazówek" ).

(2012/07/15 20:19)

ko-ma

Ze strony uczestnika - rekonstruktora :

Na plus : fakt, że zapewniono kontenery sanitarne z prysznicami i ciepłą wodą, która była ciepła przez cały czas. Na polskich imprezach nadal, niestety, jest to raczej wyjątkiem, niż regułą.

Na plus : rezerwacja miejsca obozowisk dla grup oraz ich wyraźne oznaczenie - dzięki temu nawet przyjeżdżający nocą nie mieli problemu ze znalezieniem miejsca na dioramę.

Na minus : koszmarny stan toalet, które zostały opróżnone jedynie raz, w sobotę rano. W efekcie - w niedzielę przed południem niektórzy z kolegów bali się do nich zbliżać.

Na minus : w Gostyniu brak było jakichkolwiek tablic wskazujących dojazd na miejsce (położone przecież na uboczu) - w efekcie koledzy jadacy po raz pierwszy na imprezę rozpytywali miejscowych, co przy jeździe z lawetą nie jest zbyt przyjemne - wystarczyło przejechać skrzyżowanie i był problem (roboty drogowe, brak miejsca do zawracania na wąskich ulicach) .

(2012/07/15 20:28)

Lehu

kilka fotek z imprezy: (2012/07/15 20:57)

Lehu

(2012/07/15 20:57)

Lehu

(2012/07/15 20:58)

Lehu

(2012/07/15 20:58)

Krzysiek-J

Jak dla mnie to jedynym minusem jest fakt że kolejna strefa dopiero za rok :D Po za tym to było super! (2012/07/16 06:43)

Horhe

Ja mam tylko dwie małe uwagi:

1) Przy takiej ilości uczestników serwisowanie toalet musi być na bieżąco, najlepiej dwa razy dziennie, plus doglądanie ich stanu na bieżąco. Jednak za stan toalet nie mozna winić organizatorów, bo też ludzie zachowują się jak bydło, w tym rekonstruktorzy , jak i zwiedzający, pozostawiając po sobie "syf" w kiblu.

2) Od niedzieli rano większość dioram się pakowała, nie wiem czy to było atrakcyjne dla widza. Może na przyszły rok zamknąć część z dioramami, a widzom pozostawić tylko atrakcje na małej arenie i np. część broni pancernej. Jak mamy pootwierane auta, wszystko wyłożone na wierzch, to kazja czyni złodzieja. Dmuchanie na zimne,nic nie zginęło, ale znane są przypadki kradzieży z innych impez.

Poza tym było SUPER, SUPER, SUPER :)

(2012/07/16 09:52)

JacekN36

Gigantyczny minus: toalety !!!
Na taka ilość uczestników i zwiedzających były zdecydowanie zbyt rzadko opróżniane.

Dyskusyjną sprawą był pokaz fajerwerków:
fajny ale czy na takiej imprezie nie lepiej było przeznaczyć wydane na to pieniądze na większą ilość broni i amunicji na inscenizacje. (2012/07/16 10:11)

FudexFilm

To już moja 3 Strefa, ale takiej liczby akredytowanych fotografów nie widziałem nigdy wcześniej. Większość z nich to uczestniczy oficjalnego projektu fotograficznego organizowanego w ramach Strefy. Było ich tak wielu, że odniosłem wrażenie, że sami sobie już przeszkadzali nawzajem, nie mówiąc o innych osobach fotografujących i publiczności. W kulminacyjnych momentach przed publicznością stał rząd fotografów z długimi lufami, woluntariuszy i służb porządkowych, a wyznaczony pas miał tylko 1m szerokości. Mam nadzieję, że za rok organizatorzy nie zdecydują się na dalsze zwiększanie liczby fotografów w ramach towarzyszącego projektu, bo na małej arenie proporcja pomiędzy liczbą rekonstruktorów a liczbą oficjalnych fotografów będzie conajmniej śmieszna. I tak już publiczność miała ubaw jak kilku fotografów otaczało biednego rekonstruktora i pstrykało mu przez kilka minut zdjęcia ze wszystkich możliwych pozycji.  

I to jest mój minus dla tegorocznej Strefy (pomijając kwestię sanitariatów). Reszta to same plusy.     

(2012/07/16 14:21)

Horhe

W pewnym momencie odniosłem wrażenie, że powstała "Grupa Fotoreporterów". Na nastepny rok proponuję podnieść poprzeczkę dla fotografów, ubiór z epoki, fotokamera z epoki, aparaty na drewnianych stojakach. Z epokowym sprzętem foto widziałem jedynie Bolasa i jakiegoś amerykańskiego spadaka. (2012/07/17 14:56)

harnas

Na minus Kradzieże -   jednej z GRH skradziono koło  od wózka motocyklowego    - skradziono też łopate i lewarek z jednego z pojazdów - na szczęście  i łopatę i lewarek znaleziono pożucone w  krzakach -  do tych  niemiłych niespodzianek  doszło  po zamknieciu     strefy dla zwiedzających wiec niestety   sprawcami  są ludzie  ze środowiska rekonstrukcyjnego   :(   - 
Na minus sanitariaty o których była już mowa
Cała reszta na plus (2012/07/17 18:03)

Stary Kojot

A mnie zabrakło dynamicznych prezentacji sprzętu i wojsk współczesnych (po II wojnie), a przecież i pojazdów i żołnierzy była masa...Może warto rozszerzyć ofertę dostawców broni o modele współczesne (choćby AK 47). (2012/07/17 19:36)

Kostia 43

A mnie zabrakło dynamicznych prezentacji sprzętu i wojsk współczesnych (po II wojnie), a przecież i pojazdów i żołnierzy była masa...

Zdecydowanie popieram. Grupy takie jak "Bagram 345" czy "Militarni Wrocław" były praktycznie "bezrobotne", a wydaje mi się, że przygotowały ciekawe dioramy. Fajnie prezentowały się też na paradzie pojazdów. Szkoda, że nie "naświetlono" choćby powojennego LWP, w końcu historia najświeższa też jest ważna...

(2012/07/17 21:39)

Stary Kojot

Ano właśnie...II wojna trwała raptem 6 lat; wojna w Wietnamie czy Afganistanie ponad dekadę, "Zimna Wojna" trwała ponad lat 40 (!), historia WP po II wojnie, to ponad 60 lat! (2012/07/17 21:57)

Rumcajs

A mnie się wydaje, że Strefa wyraźnie została "zaanektowana" przez Grupy drugowojenne wszelkich nacji. I z tym jej dobrze. Oglądając tegoroczne zdjęcia prawie nie widziałem Grup sprzed 39. Zaznaczam PRAWIE bo np. grupa secesyjna jawiła się niczym wisienka na torcie. Może Organizatorzy uznali, że tak jest lepiej? (2012/07/17 22:48)

Kangur AIF

Minus tegorocznej strefy, a nawet rzekł bym gigantyczny minus to toalety... w toytoy-ach w niedziele brakowało tylko zatkniętych chorągiewek ;-)
Na tak ogromną ilość uczestników oraz zwiedzających sanitariatów było stanowczo za mało no, a skoro już było tyle ile było można było je znacznie częściej opróżniać.

Po za tym było super oraz bardzo klimatycznie no i szkoda, że tak krótko :-)
(2012/07/18 00:56)

Horhe

A mnie zabrakło dynamicznych prezentacji sprzętu i wojsk współczesnych (po II wojnie), a przecież i pojazdów i żołnierzy była masa...Może warto rozszerzyć ofertę dostawców broni o modele współczesne (choćby AK 47).

O ile koledzy z GRH Sojusz dadzą się w końcu namówić, to jest możliwość przywiezienia i strzelania na ślepo z działa B-10. Można zrobić inscenizację manewrów "Tarcza" czy "Sojusz", ale do tego trzeba chęci, dostępu do AK no i zrzucenia nieco szwejowskiego brzucha. To ostatnie chyba dotyczy wszystkich epok

(2012/07/18 01:44)

wicmann

Napiszę na zarzuty kolegów, bo pomagałem w przygotowaniu tego zlotu.
  • Dojazd- oznaczenia były w postaci tablic z plakatami i pomarańczową strzałką kierunkową na drogach dojazdowych bezpośrednio do miejscowości Podrzecze.
Polecam, aby wcześniej poznać trasę dojazdu, oglądnąć zdjęcia lotnicze wywiadu-google maps :)- popytać kolegów z innych grup-ja tak robię jadąc na imprezy w Polskę
  • broń, amunicja -zawsze jest za mało :)
  • kradzieże na Strefie- trzeba monitować problem, gdyż do tej pory nic takiego sie nie stało. Każdy taki wypadek nalezy natychmiast zgłosić organizatorowi lub ochronie a w przypadku schwytania delikwenta, przykładnie ukarać.
  • Toalety-tak , jak napisał juz kolega wyżej, z nich korzystali wcześniej inni nasi koledzy i w jakim stanie je pozostawili, było widać. Kontenery sanitarne sprzątali wolontariusze Strefy i chwała im za to. TOI TOIe sprzatała firma dostarczająca kontenery.
  • Korki przy wyjeździe...no cóż,jak nagle kilkaset samochodów rusza z parkingu na wąską drogę i to w kilku kierunkach, to zatłoczenie będzie. Na pierwszej Mławie, będąc widzem, stałem prawie 2 godziny, by wyruszyć z parkingu na drogę, a gdzie jeszcze dalej, mimo że zaparkowany samochód miałem z przodu. Propozycja, aby po pokazach jeszcze zwiedzić dioramy, porozmawiać z rekonstrokturami i w ten sposób uniknąć korków :) Co mają napisać ci, co pojechali na Grunwald ? ;-)
  • fotoreporterzy ? Polecam Mławę dla przykładu dołączam zdjęcie-przysłaniają wszystko, co tam sie dzieje- z tego powodu już tam nie jeżdżę.
Jak na imprezę zorganizowana przez rekonstruktorów dla rekonstruktorów, to wyszła wspaniale. Dla narzekających mam propozycję, by spróbowali zorganizować choć jednodniowa imprezę dla setki ludzi. Tu mamy czterodniowy zlot dla tysiąca uczestników, setki pojazdów w tym ciężkich i wielu tysięcy widzów.

ZDECYDOWANE PLUSY DODATNIE
  • dopisała pogoda :)
  • całodobowa ochrona terenu i parkingu
  • kilkadziesiąt pięknych i rzadkich pojazdów w jednym czasie, w jednym miejscu
  • kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych z całej Polski-zabrakło czasu by wszystkich odwiedzić
  • duży plus: nieskoszona trawa na dużej arenie :)
  • kontenery sanitarne z ciepłą wodą, prysznicami
  • osobny kontener sanitarny dla naszych koleżanek, których jest coraz więcej
  • coraz ciekawsze i pomysłowe dioramy
  • coraz ciekawsze scenariusze inscenizacji historycznych
Dziękuję wszystkim za wspaniały ZLOT :)
i oby do zobaczenia za rok ! (2012/07/18 05:22)

Kostia 43

Zapomniałem jeszcze dodać, że ogromny plus całego Zlotu to sami fotoreporterzy, szczególnie z tego portalu :) Oglądając zdjęcia na tej stronie widać, że Panie i Panowie Fotografowie znają się na tym co robią i potrafią uchwycić odpowiedni moment. Podobają mi się też zdjęcia ze strony rekonstrukcje-historyczne.pl. Szacunek za to co robicie. (2012/07/18 08:54)

wicmann

Wszystkie uwagi oczywiście są do rozpatrzenia i poprawienia w przyszłości :)

Co do inscenizacji współczesnych- to tylko chęci zgłoszenia organizatorowi scenariuszy i chęci udziału danych grup, by zapewnić odpowiednią broń.

Dla mnie super było dbałość o to, by pustynne dioramy były oparte na piasku, odpowiedniej roślinności, czy namiotami rozrywkowymi ;-), a szczytem była diorama zimowa.
Niech tylko powstanie zalew, to i barki desantowe się znajdą :)
Poprzeczka zawieszona została bardzo wysoko. (2012/07/18 09:12)

wicmann

Co do pracy fotoreporterów, to nie mam zastrzeżeń, choć było ich wielu, to nie przeszkadzali.
No i czekamy na efekty ich pracy :)

(2012/07/18 09:24)