Pluton łączności

/ 21 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam serdecznie wszystkich uczestników. Mam do Panów pytanie bo zakładam że większość to Panowie. Mój dziadek służył w plutonie łączności w 3 Pułku Szwoleżerów w Suwałkach. czy ktoś mógłby mi określić w kilku zdaniach na czym polegała ta praca. Czym tak naprawdę zajmował się Dziadek jako kawalerzysta na koniu. Trudno mi wyobrazić na dzisiejsze czasy łączność z 1939 roku. Za wszelkie słowa będę niezmiernie wdzięczna.

radio

Witam. Ciekawy temat. W tamtych  czasach 3/4 transportu odbywało się w sprzęgu konnym. Łączność przewodowa polowa- wózek ze sprzętem sprzęg konny. Łączność radiowa polowa- agregat, maszty, radiostacja, trzy oddzielne wózki każdy posiada oddzielny sprzęg. Proszę policzyć ile trzeba koni i osługi. Zapraszam do Tułowic w czerwcu postaram się zaprezentować reko radiostacja iskrowa. R.   (2013/03/27 15:07)

Damiano93

http://wp39.struktury.net/pulk-kawalerii-pluton-lacznosci-1939.html

http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/armpol/kawaleria.html

Źródła zewnętrzne ale warte uwagi. Na Naszym portalu ostatnio pojawiają się wpisy dotyczące właśnie łączności więc można łatwo znaleźć coś ciekawego na temat łączności. Polecam też strony grup 'Reduty Częstochowa', '10 pułku piechoty' (to stowarzyszenia, które zajmują się łącznością ale u piechoty).

(2013/03/27 15:42)

porres

http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/armpol/kawaleria.html

Źródła zewnętrzne ale warte uwagi. Na Naszym portalu ostatnio pojawiają się wpisy dotyczące właśnie łączności więc można łatwo znaleźć coś ciekawego na temat łączności. Polecam też strony grup 'Reduty Częstochowa', '10 pułku piechoty' (to stowarzyszenia, które zajmują się łącznością ale u piechoty).

Dziękuję za linki. Przetestowałam sobie pluton łączności z 1939 roku i doszłam do wniosku ze schematu że mój Dziadek jako że był plutonowym mógł być albo albo dowódca pocztu albo podoficerem sprzętowym. Innej opcji nie ma bo wg tego w co zobaczyłam w schemacie było 12 podoficerów w tym 1 wachmistrz, 2 plutonowych reszta kaprale. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Coraz ciekawszych rzeczy mogę się dowiedzieć. (2013/03/27 19:37)

Damiano93

A można prosić o jakieś dokładniejsze dane dziadka?  (2013/03/27 19:52)

porres

A można prosić o jakieś dokładniejsze dane dziadka? 

Niestety na chwilę obecną wiem tylko tyle że w 1939 roku wyszedł jako dowódca drużyny plutonu łączności. Więcej mogę się dowiedzieć w roku 2014 z CAW.;))) (2013/03/27 19:55)

Damiano93

Niestety na chwilę obecną wiem tylko tyle że w 1939 roku wyszedł jako dowódca drużyny plutonu łączności. Więcej mogę się dowiedzieć w roku 2014 z CAW.;)))

Jeśli jak pani mówi, był d-cą drużyny to był podoficerem (plutonowy?)

(2013/03/27 20:06)

formoza58

Zaraz,chwileczkę,uno momento...Przecież Porres napisała,że był dowódcą drużyny w plutonie łączności,więc mógł być st.szwoleżerem lub kapralem,a nie porucznikiem... (2013/03/27 20:15)

porres

Zaraz,chwileczkę,uno momento...Przecież Porres napisała,że był dowódcą drużyny w plutonie łączności,więc mógł być st.szwoleżerem lub kapralem,a nie porucznikiem...

Panowie spokojnie napisałam że na 100% był plutonowym, dowódcą drużyny plutonu łączności tak znalazłam w książce o 3 Pułku nie był ani st szwoleżerem ani kapralem był PLUTONOWYM!!! (2013/03/27 20:18)

formoza58

...zresztą w wątku "3Pułk Szwoleżerów WKKP postsriptum" Pani Ewa podała stopień swojego Dziadka i zamieściła Jego fotografie...:-)...Nie nadążam za Tobą,Damiano,pisałem odnośnie Twego postu,którego już niestety nie ma.Zniknął niczym "kurz pozostały po defiladzie pułku kawalerii" ;-) (2013/03/27 20:23)

porres

...zresztą w wątku "3Pułk Szwoleżerów WKKP postsriptum" Pani Ewa podała stopień swojego Dziadka i zamieściła Jego fotografie...:-)...Nie nadążam za Tobą,Damiano,pisałem odnośnie Twego postu,którego już niestety nie ma.Zniknął niczym "kurz pozostały po defiladzie pułku kawalerii" ;-)

Te zdjęcia były z wcześniejszych czasów bytności Dziadka w 3 Pułku. Natomiast w 1939 roku był już plutonowym tylko nie wiem czy czynnym czy z rezerwy!!! (2013/03/27 20:29)

formoza58

:-) Pani Ewo,spokojnie...O st.szwoleżerze i kapralu podałem przykładowo,w odpowiedzi na porucznika podanego przez Damiano. (2013/03/27 20:31)

radio

Panowie nie ma o co się pstrykać. W technicznych rodzajach wojsk stopień nie oznaczał podległości służbowej czy stanowiska dowódczego. Oznaczał też rodzaj wykonywanej funkcji technicznej czy posiadania technicznych umiejętności osługiwania skomplikowanego sprzętu. Co innego etatowo-sztabowe przydziały a rzeczywistość i umiejętność obsługi czy naprawy sprzętu technicznego. Stopień plutonowy w oddziałach technicznych wcale nie musi być wyznacznikiem funkcji dowódczych. Tylko wysokich umiejętności technicznych. Szkoła Wawelberga i Rotwanda.  (2013/03/27 20:59)

radio

Trochę literatury.    Wojska łączności w latach 1914-1920. Zbigniew Wiśniewski.

Wybrane zagadnienia łączności armii II Rzeczypospolitej. Heliodor Cepa.

Pytanie-zagadka. Pierwotna polska nazwa klucza telegraficznego?

(2013/03/28 09:27)

Damiano93

Tak, przyznaję popełniłem błąd lecz się poprawiłem, dziękuję za baczną uwagę na to co napisałem :) Mam nadziję, że aż takiej głupoty nie popełniłem. (2013/03/28 13:19)

porres

Trochę literatury.    Wojska łączności w latach 1914-1920. Zbigniew Wiśniewski.

Wybrane zagadnienia łączności armii II Rzeczypospolitej. Heliodor Cepa.

Pytanie-zagadka. Pierwotna polska nazwa klucza telegraficznego

Dziękuję!!!

Spróbuję znaleźć to poczytam!!!!  Dzięki za zainteresowaniem tematem. Tak wczoraj sobie siedziałam i myślałam nad tym schematem który znalazłam powyżej w linku i doszłam do "babskiego" wniosku że mój Dziadek najprawdopodobniej był plutonowym w poczcie dowódcy czyli tzw. prawoskrzydłowym.

Popatrzcie na jedno z zdjęć które zamieściłam trochę wcześniej był tam szwadron łączności Dziadek z lancą były to jakieś lata 1928-32 czyli początek "kariery" wojskowej mego Dziadka później musiał być albo nadterminowym albo zawodowym podoficerem. Musze się jeszcze tego dowiedzieć na 100%. Na tę chwilę pozdrawiam i życzę wszystkim Panom WESOŁYCH  ŚWIĄT!!!

ps. Zdjęcie 61988 i 61987

(2013/03/28 14:01)

porres

Znalazłam taką odznakę Podoficerów Wojsk Łączności II RP z Zegrza ale czy taką miał Dziadek nie wiem!!! (2013/03/28 15:44)

formoza58

Całkiem prawdopodobne,że nosił i to ona sąsiaduje na piersi Dziadka obok odznaki pamiątkowej pułku i proporczyka w poście 61988 (wątku "3 Pułk Szwoleżerów WKKP postscriptum"). (2013/03/28 18:17)

zylkos

IR 188 Beute Technik-Funk Anhanger Wagen + POW Gefangene.Polen 1939. (2013/03/28 22:21)

porres

IR 188 Beute Technik-Funk Anhanger Wagen + POW Gefangene.Polen 1939.

Czy mógłbyś coś więcej napisać o tej fotografii?? (2013/03/30 16:09)

zylkos

Polscy jeńcy z radio przyczepą zgarnięci przez regiment piechoty 188-my(niemiecki we Ix 1939 roku.

http://rkd.prv.pl/ (2013/03/30 18:10)

zylkos

http://www.7dak.com/index.php/wyposazenie/sprzet-lacznosci/141-radiostacja-n2-w-artylerii-konnej.html
w google wpisać:taczanka lacznosci kawalerii

(2013/03/30 18:14)