plecak dla partyzanta?

/ 4 odpowiedzi
Chciałbym zapytać czy plecak przedstawiony na fotografii nadawał by się dla partyzanta z okresu II Wojny na noszenie jakiegoś ekwipunku żywności itp. Jeżeli nie, to czy dało by się gdzieś zdobyć takowy plecak lub torbę, do użytku, taką w lepszym stanie. :)
                                                             Pozdrawiam

kapitan Koot

Przemyśl sobie - skąd partyzant, którego chcesz odtwarzać mógł wziąć plecak?
Przedwojenny wojskowy? Na pierwszy rzut oka pasuje, ale wtedy nie było sklepów z demobilem i rzeczy wojskowe niespecjalnie wychodziły na rynek cywilny.
Zdobyczny? Niemiecki? Czy Niemcy działali na terenach GG w pełnym oporządzeniu marszowym wliczając w to plecaki? Nawet jeśli, to czy było to na tyle powszechne, że niemiecki plecak mógł stać się łatwą zdobyczą dla zwykłego chłopaka z lasu?
Radziecki? Podobnie, odtwarzana postać musiałaby mieć możliwość pozyskania takiego -czyli albo po wkroczeniu ACz na ziemie polskie, albo jeśli odtwarzasz partyzanta AL doposażonego ze wschodu.
Przedwojenny turystyczny, harcerski myśliwski itp.? Raczej nie było to powszechnie spotykane na wsi, skąd pochodziła większość partyzantów.
Moim zdaniem spokojnie zrobi robotę zwykły jutowy worek z szelkami z grubego sznura, sposobem wiązania jak w radzieckim wieszcz-mieszoku (czyli przywiązane do dolnych rogów wora a góry wiązane węzłem samoblokującym). Dość powszechny sposób noszenia rzeczy przed wojną wśród ludności wiejskiej.
Jeśli chcesz przedwojenny plecak turystyczny, to łączyły one brezent i skórę. Pasy były skórzane, często dno plecaka także, zapinały się na paski skórzane i klamerki. Ogólnie fant całkiem trudny do pozyskania, ale trzeba się postarać. Unikać nylonowych taśm, ortalionu, dermy.
Plecak ze zdjęcia wygląda trochę za nowocześnie i trochę za militarnie.
Fajnie prezentują się stare plecaki armii szwajcarskiej:https://c1.staticflickr.com/9/8322/8024510316_55a02541c2_z.jpgByły także plecaki harcerskie już z PRL, ale ciągle ze skórzanymi szelkami.Trzeba szukać...
(2014/07/25 18:14)

ArturSz

W Zgr. AK "Kampinos" dość powszechnie uzywano polskich tornistrów wojskowych.
U "Ponurego" na Kielecczyżnie również. Ponadto wewnetrzym rozkazem torby od masek p gaz wz 32 przeznaczano do prznoszenia chleba i kiełbasy :-) (2014/07/26 19:56)

Jakub Chowaniec

Czy z tymi plecaczkami był taki problem jak piszesz to nie wiem... Wiem z opowieści partyzantów, zarówno AK jak i NSZtowców, z mojej okolicy (Beskid Żywiecki) że plecaczki nie były praktyczne. Swoja drogą o taki plecaczek raczej trudno nie było. W górskich regionach np. u mnie na Romance stacjonował w pełni wyposażony oddział WH, który przez partyzantów został rozbrojony chyba z 3-6 razy... W mojej miejscowości - Żabnicy - jak szkopy wycofywały się z Romanki pradziadek 3 razy wracał się do domu znosząc broń i wyposażenie. Wiem że  w domu była radiostacja WH oddana na MO zaraz po tzw. wyzwoleniu. Tą właśnie drogą (zdobycz  porzuconego sprzętu) w moje łapy, od dziadka, wpadł plecaczek US Army tzw. Musette bag, po wojnie ten plecaczek był używany jako tornister szkolny. Niestety nie zachowały się na nim pieczątki ani nadruki, ale po wnikliwej analizie okazało się że jest to plecaczek tejże armii wykonany w WB. Skąd on się tu wziął, to jest dla mnie zagadką do dziś, gdyż najbliższe zrzuty były ponad 50 km. od miejsca zamieszkania pradziadka... (2014/07/27 18:30)

kapitan Koot

Bardzo ciekawe informacje. Jak zauważyliście kończyłem zdania znakami zapytania, bo nie jestem specjalistą w temacie partyzantki. Myślę, że Kolega, który szuka plecaka dostał temat do przemyśleń... (2014/07/27 19:36)