Płaszcz dla Landszturmu

/ 4 odpowiedzi
Trochę poszperałem i wyszło mi, że choć kożuchy były bardzo chętnie fotografowane, to landszturmiści byli jednak z zasady wyposażeni w płaszcze. W początkowym okresie wojny generalnie w dwa rodzaje model 1867 (na zdjęciu) i model 1888 (link: http://i206.photobucket.com/albums/bb79/feldgrau_album3/DSC02342.jpg)Wzór 1867 przypomina trochę bułgarski szynel - oczywiście pomijając ten przedziwny kołnierz.
Niestety, jest jakiś problem z "bułgarami" w męskich rozmiarach, więc na razie zamówiłem coś, co sądząc po ustnym opisie jest podobne do modelu 1988, a nazywa się "płaszcz wartowniczy sukienny cywilny". Za tydzień powinien dotrzeć, to zobaczę, do czego się to nadaje ;-)

Rumcajs

Ciekawe co Ci chodzi po głowie? Czyżby ujednolicenie nas i wrzucenie wszystkich w jednakowe płaszcze? Z góry mówię, że protestuję. To zatraca koloryt tej formacji i przyjemność uczestnictwa w tym projekcie. Natomiast jeśli wrzutka dotyczy pogłębiania wiedzy w zakresie tematycznym, to jest super.
Również taką samą odpowiedź daję w temacie "czako". Jeśli chodzi o inwestycję w kolejne nakrycie głowy, to osobiście nie widzę sensu. (2014/09/30 12:37)

darda

Tak szczerze mowiac, to po trosze masz racje  podejrzewajac mnie o probe zamachu na landszturmowa zlota wolnosc ;) Gdy sie bardziej zaglebic w literature mozna dojsc do wniosku, ze obecnie swietnie odtwarzamy Landszturm srodkowego okresu Wielkiej Wojny, w dodatku pochodzacy z terenow obecnych Niemiec. W przypadku Lanszturmu wschodniopruskiego z poczatku wojny, pstrokacizna byla wbrew pozorom mniejsza. Przwazly jednak stare bo stare, ale mundury. Czapek ceratowych bylo bardzo malo, poczatkowo bezwzglednie przewazaly czaka - przynajmniej w oddzialach frontowych,  jak np. brygada Hoffmana.Pewne - zgodne z realiami historycznymi - ujednolicenie ni popsuje kolorytu formacji. Nie chodzi wszak o identycznosc, a o pokazanie DAZENIA do jednlitosci formacji. Stad dobrze by bylo pokazac wiecej czak, wiecej podobnych mundurow i zblizonych do siebie krojem oraz kolorem plaszczy.Nie znaczy to bron Boze, ze mamy wygladqc jak gwardia, choc zdaje gwardyjskie jednostki Landszturmu tez byly ;) (2014/10/01 19:02)

Stary Kojot

Mam zmieszane odczucia. Landsturm był formacją charakterystyczną, właśnie ze względu na ceratowe czapki.Dla mnie czako bardziej kojarzy sie z Jegrami niż Landsturmem.Jest rzeczą naturalną, że w ramach jednego oddziału, pewnie wszyscy wyglądali jednolicie.Ja jednak optuję za pewną dowolnością, za odrobiną fanu na tym Łez Padole.Poza tym już mamy rok 15, a więc nie taki początek wojny, w dodatku już po zimie, która jak wiemy, obnażyła większośc braków w wyposażeniu walczących stron... (2015/02/04 08:54)

Rumcajs

I tu zdecydowanie popieram Andrzeja. Cała fajność przynależności do EKD to koloryt formacji. Możliwość wyglądania jak "pajacyk" czyli od sasa do lasa. To właśnie budzi zainteresowanie i ciekawość. Niby super regulaminowi Niemcy, a tu taki wyłom w identyczności umundurowania i wyposażenia. Ale jako że Nasza Grupa ma charakter ELITARNY i DOBROWOLNY nie widzę przeszkód żeby ktoś, kto ma życzenie ujednolicił umundurowanie zgodnie z propozycją Grzegorza. Ale pozwolę sobie w tym miejscu na pewną dozę uszczypliwości. EKD ma juz za sobą 2 sezony, a jakoś kolega inspirant ujednolicenia jeszcze nie wykazał się na żadnej grupowej imprezie w składzie Klubu. Czyżbyśmy ujednolicali innych :-P (2015/02/05 07:34)