Plany szybowców szkolnych

/ 7 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam. chciał bym sie zapytać czy ktoś wie coś na temat dokumentacji do budowy amatorskiej szybowca CWJ lub Wrona, natknąłem się na jakimś forum modelarskim na wzmianke o takich dokumentach i o dostępności do nich każdego kto był by nimi zinteresowany. Pozwolę sobie zacytować jeden z wpisów "Jeden z podstawowych szybowców szkolnych używanych przed wojną w szkołach szybowcowych. Wiele tych wtedy popularnych szybowców zbudowano w klubach na podstawie sprzedawanej dokumentacji. Licencja na budowę "Wrony" wraz z kompletem rysunków i niezbędną dokumentacją aby można było "Wronę" zbudować w każdych warunkach: np. w szkole, kosztowała 5 zł" to o Wronie. "Ministerstwo Komunikacji wydało podręcznik pt." Opis budowy szybowca szkolnego CWJ" wraz z dokumentacją konstrukcyjną umożliwiający jego amatorską budowę. CWJ był budowany przez różne stowarzyszenia, modelarnie i warsztaty."a to o CWJ, jeśli ktoś wiedział by gdzie takie dokumenty mógł bym teraz dostać lub ktoś ma do tego dostęp był bym wdzięczny ponieważ na internecie tego nie znalazłem chociaż bardzo na to liczyłe. Dziękuje z góry i pozdrawiam ;)
Kaczor39

Spróbuje się skontaktować z muzeum no ale mimo wszystko jeśli ktoś posiada tą wersje planów które były w sprzedaży było by łatwiej zrobić ksero albo odkupić jeśli ktoś by wyraził taką chęć ;) (2012/12/28 22:44)

Kaczor39

tak, tak odwiedziłem już tą stronę ale zależy mi konkretnie na tych planach które były przeznaczone dla amatorskich budowniczych gdyż był w nich ponoć zawarty szczegółowy opis oraz konkretne rysunki i wymiary (2012/12/29 10:36)

TomaszXX

Witam, jeśli dalej jesteś zainteresowany szybowcem Wrona, to proszę o kontakt. Odtwarzam geometrię tego szybowca m. in. na podstawie moich osobistych pomiarów - za zgodą dyrekcji -  egzemplarza, który jest w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W jakim celu chcesz mieć taką dokumentację ? Tomasz (2014/10/23 21:52)

TomaszXX

Efektem mojej kilkuletniej pracy nad geometrią Wrony-bis jest jej model w 3D w skali 1:1. (2014/10/23 22:30)

TomaszXX

Jedno ze zdjęć z widokiem detali układu sterowania jakie zrobiłem.  Oczywiście każdy z tych elementów został przeze mnie zwymiarowany. (2014/10/23 22:54)