Plakietka waffenrock I - czy to cenna zdobycz?

/ 9 odpowiedzi
Witajcie.Już od dłuższego czasu jestem posiadaczem takiej oto plakietki z munduruCzy według waszej wiedzy jest to dość cenna pamiątka czy raczej często spotykana i mało cenna plakietka?Pozdrawiam

Kowalinho

To mi wygląda raczej na markę ubraniową. :-) (2012/06/26 23:41)

cristopor

Wiem tylko tyle że to plakietka od niemieckiego munduru paradnego.Pytanie tylko czy ta metalowa plakietka ma wartość kolekcjonerską czy raczej wartość zerową :) (2012/07/03 20:04)

Rumcajs

A można jakieś wymiary? Chętnie dowiedziałbym się nie tylko o długość i szerokość ale także grubość tej blaszki. Interesującą informację może stanowić także średnica głównego otworu. (2012/07/03 22:54)

cristopor

Wymiary to 48 mm x 28 mmGrubość blaszki 0,8 mm a średnica otworu 4 mmZ wybitych numerów oznacza że to 4 regiment piechoty  (2012/07/04 23:46)

Kowalinho

A ja polecam Ci wklepać w google "marka ubraniowa", wejść w Grafikę i zobaczyć stronę z ze skrajnie prawym obrazkiem z pierwszego rzędu. :-) (2012/07/05 18:58)

cristopor

Dzięki bardzo już mnie trochę oświeciło :)Jaką rolę spełniała ta blaszka? Gdy oddawało się mundur np. do pralni? (2012/07/05 20:03)

Rumcajs

Nie wiem czy to 4 regiment czy też nie. Czemu od razu zakładać, że to wojskowe? Ale gdyby nawet, to przecież moze być tak, że np. żołnierz mający na stanie kilka rodzajów mundurów, część z nich miał zdeponowaną i idąc na przepustkę mógł wymieniać ową markę na mundur, a po powrocie go zdawał i otrzymywał znów blaszkę.
Ale równie dobrze mógł ją posiadać np. górnik. (2012/07/06 22:10)

kloss549

Cristoper napisał:
"Czy według waszej wiedzy jest to dość cenna pamiątka czy raczej często spotykana i mało cenna plakietka?"
Marki narzędziowe się trafiają dość często ,a jeśli chodzi o marki ubraniowe takie jak ta to już rzadziej.Fajny fant.

Rumcajs napisał:
"Czemu od razu zakładać, że to wojskowe?"
"Ale równie dobrze mógł ją posiadać np. górnik."

Na górze jest skrót 4/I.R.4 co oznacza 4 kompanię 4 pułku piechoty
O jednostce:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Infanterieregimenter/IR4-R.htm
Ciekawostka. Film pokazujący ową jednostkę podczas operacji Barbarossa:
http://www.youtube.com/watch?v=vs6ik9F_Ybc
(2012/07/07 10:28)