Patrowo. Patrowek, Zakrzewo, Bialotarsk w dniach 1

/ 21 odpowiedzi / 2 zdjęć

Witam,

nazwa tych miejscowosciach znane jest chyba tylko mieszkancom z okolice Gostynina. Prawie nikt nie wie co sie zdarzylo tutaj sto lat temu:

Po wygranej bitwie o Wloclawku, w ktorej Prusacy stracili w dniu 12.11.1914 Generala von Briesen, dowodza 49 dywizji rezerwowej, komenda Oberost prowadzil dalej ofensywe, nazywana operacja Lodzka. Na lewym skrzydle frontu zauwazyl 8 dywizja konna, ze okolo dziesiec kilometrow przed Gostyninem, zakopali sie Rosjanie. Od szersze kawalarejska zrezygnowano, bo pod Borsymie stracil Dragoner Regiment 13 50 % ludzie. Wiec atak mial prowadzic 1 Korpus Rezerwowy. Walczyl tam do 15 listopada. Gostynin zajete bez walk, nastepne od Gabina do Ilowa. Przed Sochaczewem wdluz rzeki Bzura stabilizowal sie front i przeszedl do nowej fazy, walki pozycyjnej.

Pozostalimi swiadkami tych wydarzen w naszej okolice jest tablica pamiatkowa na sciany kosciola w Bialotarsku, pomnik 1. ws na cmentarzu ewangelickim w Gostyninie i kopiec - pozostalosci cmentarza wojennego, gdzie wedlug raportu soltysa z r 1915 jest 220 pochowanych. 

fuchsi

Kopiec cmentarza wojennego

(2014/11/13 13:58)

fuchsi

Pomnik 1. ws w Gostyninie (2014/11/13 13:59)

nieznany

W jakiej miejscowości jest ten kopiec?                          

(2014/11/14 18:45)

fuchsi

Witam,

na prywatnym polu w Zakrzewie, 11 km na zachod od Gostynina. Wlasciciele znam. Postaraja sie nikogo tam dopuscic. Nastepna rozmowa planowana.

pozdrawiam

(2014/11/14 21:23)

wojciechsiwik

jest jeszcze mało znany cmentarzyk bohaterów niemieckich i rosyjskich,zmarłych z ran w szpitalu polowym we dworze w Więsławicach.Prowizorycznie pochowano ich na trawniku przed dworem.Przeniesiono ich potem na uroczysko,przy strumieniu,wypływającym ze stawu przy dworze Więsławice.W pewnej odległości,a równolegle do drogi,łączącej dwór z wsią Baruchowo.Znasz te okolice,mieszkańcy czworaków,chętnie Tobie wskażą.Wspomniany przez Ciebie Cmentarz w polach pomiędzy wsią Zakrzewo,a Zawada,skandalicznie oborywano już dawno,wykopując szczątki żołnierzy,płytko pochowanych.Wreszcie zlikwidowano dojazd do nekropolii,uzurpując sobie prawo do gruntu.Wójt w Baruchowie,powinien pomóc, w przywróceniu  normalnego dojazdu.Ostatnio staraniem środowisk lokalnych,wydano, na prawach manuskryptu,dzieło nieżyjącego księdza Jarosława Włodarza, Bitwa pod Szczytnem.11-12.09.1939. W prostych słowach świadkowie,opisują księdzu Jarosławowi,co tam się zdarzyło wtedy.W czasie i I i II Wojny Światowej.Sam to pewnie lepiej znasz. (2014/11/15 21:33)

fuchsi

Czolem,

jak zwykle - ja nic nie wiem :-(

Pisalem dwa lata temu mail di urzedu gminy z prosba o kontakt z miejscowym historikiem. Piec urzednikow potwiedzali odbior maila - odpowoedz - zadna.

Tego malego cmentarza nie znam, tez nie tego manuskripta, tylko kiedys dostalem wyciag nazwisk poleglych.

Wiec czas na spotkanie.

Dziekuje i pozdrawiam.

(2014/11/16 11:06)

wojciechsiwik

Nie dziw się ! To bardzo dawno było, naocznych świadków,dawno już nie ma.Zapomniani bohaterowie niech śpią,snem wiekuistym,gdzie już nikomu nie przeszkadzają.Pięknie tam jest !! Działała w okolicach,fundacja, chyba polsko-niemiecka,,Ari-Ari",może słyszałeś o nich ? Działają międzynarodowo.Zrobili w naszych okolicach dużo,by przywrócić tożsamość zaprzeszłym, społecznościom i zdarzeniom.Tamtejszego wójta z Baruchowa znam.Porządny chłop.Ma swoich urzędników,niektórych znam,zawaleni robotą, ale jak mogą,to pomogą.Może zlekceważyli ? Przesunęli na póżniej ? Jest w okolicach,jeszcze kilka,starych ,,ewangelickich" cmentarzy,ale to nie wojenne raczej,prędzej wyznaniowe.Osadnictwo niemieckie,dawniej było liczne,dobrze zorganizowane.Dzieła księdza kanonika Jarosława Włodarza,nisko nakładowe,szybko zniknęły z obiegu.Mam obydwie.Powoli czytam.Rzucają na kolana.Na razie... (2014/11/17 20:52)

fuchsi

Witam,

dziekuje za odpowiedz.

Moze porzyczysz mnie? Beda krotkie dni, wiec czas na czytanie :-)

Moja wiedze o cmentarzach evangelickich wyciagnie tutaj:

www.upstreamvistula.de

Chetnie tez zapraszam do mnie. Moze ja mam cos czego jeszcze nie znasz?

pozdrawiam serdecznie

(2014/11/18 09:59)

fuchsi

Witam,

"Ari Ari" znam. Nie dzialaja w mojej okolice.

We Wieslawicach jeszcze nie bylem. Ciekawy dla mnie. Czy tam sie jakis nazwisko zachoowalo?

Istnieje jakas dokumentacja?

pozdrawiam

(2014/11/18 10:52)

wojciechsiwik

Wcześniej szukałeś ,,Polskie Termopile,, nie bylem zalogowany.Mogłem tylko czytać.Mogę teraz pożyczyć obie.Z niemieckim u mnie słabo.Byłeś w Gostyninie,na Zawadzie,Zakrzewie,Baruchowie,a Kowal niedaleko.W drodze do domu,mogłeś przejeżdżać.Może wiosną jakaś rekonstrukcja w okolicach się zdarzy ? Toruń,Kutno,Sochaczew ? Można się spotkać.Jeżeli wcześniej chcesz czytać,to wymieńmy się jakoś adresami korespondencyjnymi.Mój:Wojciech Siwik,ulica Grodzka 1.  .87-820 Kowal.Tel.669 652 048.Chętnie sms,bo na ogół,aparatu ze sobą nie noszę.Nie lubię.Ad rem.Pod Boniewem,za Borzymiem,w 2007r. byla wrześniowa rekonstrukcja 1939-2007.Jest idea,by postawić tam pomnik. (2014/11/18 20:22)

wojciechsiwik

Nazwisk na kamieniu chyba nie ma.Typowy napis:Hier liegen im ruhen...Dokumentacja u konserwatora zabytków,we Włocławku,lub w archiwum na Skorupki,mogę zapytać.Bywaj... (2014/11/18 20:30)

fuchsi

Witam,

dziekuje, skontaktuje sie z Toba.

Co z rekonstrukcjami - to nie za bardzo moja sprawa. Ten, ktory wszystko zaczyna - nic nie skonczy. Wiec pozostanie wiecej przy moich ksiazkach. Ale lubie byc wsrod rekonstruktorami, porozmawiac, ogladac. Zaiwazylem, ze szykuje sie Tulowice 2015. To mi pasuje.

Co Kowal w 1. ws. Tam waznych walk nie bylo, mnie nie znane Jakis szczegoly. Kowal stal sie miejscem przemarszych ogramna ilosc jednostek roznego typu, co stalo sie nieszczesciem dla mieszkancow. Moze nic im nie pozostalo na wlasnych potrzebow.

pozdrawiam serdecznie

(2014/11/19 09:28)

wojciechsiwik

Moją szablę,dostałem od mego dziadka ze strony mamy.Aleksandra. co szczegółowo opisałem na stronie poświęconej majorowi ,,Hubalowi,, Teraz jestem pewien,że szabla,kompletna,z numerami,została po rozbrojonych ułanach 110 i 102 Pułków Ułanów Rezerwowych.We wsi Janowo,pod Kolnem.Zatem mam w domu kawałek odziału pułkownika Jerzego Dąbrowskiego ,,Łupaszki,, oraz jego zastępcy,majora ,,Hubala,,a bezimienna dotąd szabla,dziadka Aleksandra Nikla,odzyskała swoją prawidłową tożsamość. A dalej to już tak jakoś poszło...Mundur kompletny,piechoty w barwach 14 Pułku Piechoty imienia Ziemi Kujawskiej,z Włocławka.Zwiadowca-kurier cyklista,żołnierz rezerwy.Zaś bagnet,pochodzi z miejsca zasadzki,w rejonie Zawada -Zakrzewo,czyli też nie jest, jakimś tam bezimiennym bagnetem.Tułowice znam,w lesie,na kempingach,mieszkaliśmy,w Brochowie zaś rekonstrukcja.Rowerem kilka razy,jechałem szlakiem 4 Dyw.Piech. gen.Bołtucia. z Kowała przez Gostynin, Gąbin,Iłów,Stare Budy,Młodzieszyn,Witkowice.,,Bzura,, się skończyła,Mława potem,Modlin też.a obecnie,to w zasadzie tylko ,,dookoła komina,, Włocławek,Kutno najdalej.Z kolegami się spotkać.W Tułowicach będę,jak dożyję... Pozdrowienia (2014/11/20 23:25)

fuchsi

Witam,

dziekuje za informacje. Od ROPWiM pisano list do tej pani, znak  R-IV/149/5239-13/RW/2014 z data 05.02.2013 z prosba rozpoznania sprawy  (mojego pomnika) i zaproponowania rozwiazan zaistnialej sytuacji.

Do tej pory nigdy nie poznalem Jakis ruch/sygnaly w tej sprawie. Moze doczeka sie mojego smierci i bedzie miala dalej spokoj.

pozdrawiam

(2014/11/26 10:25)

fuchsi

Witam,

dziekuje za informacje. Od ROPWiM pisano list do tej pani, znak  R-IV/149/5239-13/RW/2014 z data 05.02.2013 z prosba rozpoznania sprawy  (mojego pomnika) i zaproponowania rozwiazan zaistnialej sytuacji.

Do tej pory nigdy nie poznalem Jakis ruch/sygnaly w tej sprawie. Moze doczeka sie mojego smierci i bedzie miala dalej spokoj.

A Zakrzewo - do Kujawski pomorskie. Powoli sie krece w tym kierunku.

pozdrawiam

(2014/11/26 10:27)

nieznany

Moze doczeka sie mojego smierci i bedzie miala dalej spokoj.

Nie tylko nauczyłeś się polskiego, ale zaczynasz myśleć po polsku.

Z tym Zakrzewem to będzie jeszcze większy kłopot, o ile w ogóle da się coś ruszyć. Działka jest niewydzielona z pola, brak też legalnego dojazdu. Podejrzewam że rolnik płaci podatek gruntowy za kurhan.

(2014/11/26 21:19)

fuchsi

Witam,

tak szybko sie nie podam ;-)

Bedzie list do Volksbundu i z pomoca tez do urzedu ..........

Jest teraz troche wiecej czasu do pisania..........

pozdrawiam serdecznie

(2014/11/30 19:58)

wojciechsiwik

Czołem,moi panowie ! Kowal,na linii.Z Zakrzewem, może być teraz,dużo łatwiej.Wójt wybory wygrał,będzie miał więcej czasu.Latem podrzucę,fotki z okolic Rakowa-Korzenistego.Po prawej stronie,szosy na Kolno,około 300 metrów,za skrzyżowaniem Mały Płock-Kolno,a szosą Nowogród-Stawiski,znajdziesz mogiłę Rosyjsko-Niemiecką,tym łatwiej,że służy jako punkt wysokościowy.Ktoś popracował tam,odnowił.Chwała im ! Druga ze znanych mi.po lewej stronie drogi gruntowej,między wsią Łosewo-Kąty.Nazwa miejscowa lasek Sadzanki.Jest kilka cmentarzyków leśnych,we wsi Siwiki,Ruda,Rudka  Skroda,za wsią Łosewo,na Dobry Las (2014/12/06 23:43)

fuchsi

Hallo Wojtku,

przepraszam, ze sie odsywalem, ale troche jestem napadniety i nie w najlepszej dyspozycji. Teraz tylko jeszcze kontrolny termin, ale za to bedzie wyjazd nie dlugo na zachod.  Wiec z czasem jest czasno. - ale dam sobie rade. Przygotywuje wniosek , dyskutujemy czy tak moze byc i lokomotywa bedzie sie ruszyla. Przy dobra pogode ustalimy termin i odwiedzamy te, oc Ciebie wymienione miejsce. Ale przed tym chcialbym jeszcze rozmawiac z jedna rodzine w Zakrzewie.

Bedziemy w kontaktcie. Zycze zdrowia

(2014/12/07 10:00)

wojciechsiwik

w Łomżyńskie,pod granicę pruską to dopiero latem.Jest tam kilka  leśnych cmentarzyków,ale nie wiem czyje.Wspomniałeś rodzinę na Zakrzewie,Ożenił się tam syn mojego kolegi, Jerzego Jakubowskiego,jak nazwisko panieńskie jego żony ? Nie wiem.Stamtąd masz bagnet.Jest jakiś punkt zaczepienia.Możę jeszcze co mają ? Inny temat,to Białotarsk,na cmentarzu spoczywa,uczestnik Szarży pod Krojantami,w 1939r.Ale to póżniej.Zdrowiej nam ! !! Trzymaj się ciepło !!! (2014/12/09 22:14)