Patki mundurowe

/ 3 odpowiedzi
Witam,
Zwracam się z pytaniem odnoście munduru M36 i patek do niego. Na wielu fotografiach można zobaczyć mundur z patkami na kołnierzach, lecz na wielu ich nie widać. Od czego to zależało? Czy od tego, że był to mundur polowy/garnizonowy, czy może drelich/sukno, lub od pułku? Za zrozumienie bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

darda


Pierwszy strzał celny, drugi jedynie w tarczy, a trzeci (ten o pułku) to kompletne pudło.
Na mundurze polowym patek się nie nosiło. Polowy mundur mógł być zarówno sukienny, jak i płócienny (drelichowy). Płócienne mundury były wyłącznie  polowe (letnie).
(2012/07/02 23:18)

kuba1908


Płócienny to trochę nieszczęśliwa nazwa. Drelichowy był wyłącznie polowym i noszony od początku maja do początku października. Na lnianym mundurze ni było żadnych dystynkcji oprócz oznaczenia stopnia i ( w przypadku podchorążych) galonów. (2012/07/03 11:02)

ArturSz


Oj Panowie... a skad informacja, ze  mundury letnie ( drelichowe)  noszo tylko jako polowe? Przeciez to nieprawda. Stanowiły one takze elemnet umundurowania garnizonowego w okresie upałów. Na forum była juz o tym mowa, na forum  przewinęło sie niemało juz fotografi ten stan rzeczy ukazujacych oraz poczytamy o tym w Dziennikach Rozkazów. Mundur drelichowy do wystapeiń czy słuzby garnizonowej winien byc nowy, niesprany i zasadniczo nie powino sie nosic na nim zadnych oznaczeń i odznak prócz stopnia ( z czym nie do końca konsekwentnie bywało).

Do oznaczeń na kołnierzach kurtek wz 36 wracajac - szeregowi nosili je na sukiennych kurtkach garnizonowych ( w odmianach  ubioru słuzbowego i pozasłuzbowego). Do ubioru polowego oznaczeń na kolneirzach w WP nie nosiło się, wyjatek stanowiła Obrona Narodwa, która na kołnierzach mundurów sukiennych wz 36 noszonych jako ubiór polowy  -  nosiła przynalezne jej oznaczenia. W ON nie nszono tamiast oznaczń  na kołnierzach kuretek letnich ( w przyapdku wszstkich kategorii ubioru wojskowego).

Istotna jest tu wiec kategoria ubioru wojskowego, rodzaj kurtki wz 36  sukienen/ lniana oraz rodzaj formacji w której kurtka jest noszona.

(2012/07/03 11:41)