Pasek poprzeczny tzw koalicyjka

/ 1 odpowiedzi
Witajcie!
Na zdjęciu mjr. Stanisław Magnuszewski w roku 1922, późniejszy dowódca 2 Pułku Saperów Kaniowskich w Puławach, tu krótko po awansie i ukończeniu kursu uzupełniającego. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów S. Konopki, bratanka Magnuszewskiego a pośrednio od kolegi Zbyszka z Puław, który podjął się rekonstrukcji sylwetki oficera. Ale do rzeczy.
Moją uwagę zwrócił wygląd koalicyjki, konkretnie miejsca tuż przy naramienniku. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby robiący sobie pierwsze zdjęcie po awansie na wyższego oficera Magnuszewski przyszedł do fotografa z koalicyjką rozerwaną i zszytą. Nawet jeśli nie byłby w stanie wymienić jej w magazynie na nową to fotograf posiadał zwykle własne, udostępniane do zdjęć.
Co to zatem może być? Nakładka chroniąca mundur przed wytarciem go przez pasek w tym miejscu? Element mający zapobiegać przesuwaniu się paska i utrzymujący go blisko guzika? Czy ktoś ma jakąś wiedzę która może być pomocna w tej kwestii?
Pozdrawiam

Stary Kojot


Być może szelka poprzeczna została po prostu skrócona, stąd to szycie.
A samo zdjęcie jest tez chyba mocno retuszowane (wężyki na patkach kołnierza czy oznaczenia stopnia na naramienniku). (2013/12/22 21:23)