Park Miniatur Warmii i Mazur rozpoczyna sezon

drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 i rozlokowane na gigantycznej mapie Warmii i Mazur. W ten sposób goście „wędrując” po regionie, zwiedzają najważniejsze, także już nieistniejące, budowle dawnych Prus Wschodnich. Co roku ekspozycja jest wzbogacana o kolejne miniatury, przedstawiające historyczne obiekty z czasów ich świetności.

 

w sezonie 2010 są miniatury m.in. pałacu w Drogoszach, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków w Reszlu, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy, Twierdzy Boyen, bazyliki w Świętej Lipce, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, grobowca rodziny Farenheid w Rapie czy też Wieży Bismarcka w Mrągowie, które staną obok obecnych miniatur, w tym wiaduktu kolejowego w Stańczykach, chaty mazurskiej, pałacu w Sztynorcie i wiatraka w Bęsi. Zaprezentowana zostanie także replika kapliczki warmińskiej oraz słupa granicznego z Prostek z poł. XVI w. – wyznaczającego niegdyś granicę między Prusami i Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

 

Dodatkowymi atrakcjami Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży są leżące na terenie obiektu pozostałości po ogrodzie warzywnym i oranżerii Kwatery Głównej Hitlera. Uczniów szczególnie zainteresuje wystawa militariów z czasów II wojny światowej i możliwość oddania strzałów z unikalnych replik broni niemieckiej. Zwiedzającym zostaną przybliżone obiekty i działania wojskowe prowadzone na Warmii i Mazurach – zwłaszcza z lat 1941-44, m.in. dzięki projekcjom filmowym oraz makiecie Wilczego Szańca o powierzchni prawie 40 m2.

 

Najmłodsze dzieci zapewne długo nie zapomną czasu spędzonego w Parku Zabaw, gdzie znajdują sięnowoczesne i bezpieczne urządzenia z wesołych miasteczek, w tym m.in. kolejka elektryczna, bungee, zjeżdżalnie – dmuchana i tradycyjna, huśtawki, karuzele itd. Dorośli natomiast mogą posilić się daniami ciepłymi i przekąskami w Cafe Park. Dla gości - bezpłatny parking.

 

 

 

W sezonie 2010 w Parku Warmii i Mazur od czerwca do września odbędzie się sześć rodzinnych pikników historycznych, które ich uczestnikom pozwolą przenieść się w czasie do najważniejszych momentów w historii Polski.

Wydarzenia, które się działy 17 września 1939 roku zobaczą uczestnicy ostatniego tegorocznego pikniku, który odbędzie się 19 września 2010 r. Napaść Armii Czerwonej, rozbrajanie żołnierzy polskich i próby przeprowadzenia ataku na bagnety w zasiekach przeciwnika przez Wojsko Polskie – to tylko fragment proponowanych inscenizacji.