Pantera z Czarnej Nidy - film dokumentalny.

/ 3 odpowiedzi
O wyżej wspomnianym kociaku napisano już niejedno. Jednak jeśli ktoś ma ochotę może zobaczyć materiał historyczno-popularnonaukowy o jej (Chociaż nie tylko) odrestaurowaniu.  Program nadawany był na kanale Viasat Explorer jednak znalazł się na "jutubce". 
Odchodząc już od "naszej" pantery. Mają kolekcjonerzy rozmach.... skubani. :) 
http://www.filmy-dokumentalne.pl/warsztaty-czolgowe-pantera/
Gordon


Pantherę z Czarnej Nidy wydobyto w 1995r. wielka szkoda, iż nie znajduje się ona w krajowych zbiorach muzealnych.

(2012/09/30 21:38)

dimmu66


Szkoda że nie została u nas , ale chyba , niestety , nie do końca. Bo co by się z nią stało? W najlepszym wypadku stała by np w Muzeum Orła Białego na deszczu i dostojnie rdzewiała. A tak to dzięki wyłożonej kasie cieszy oko-niestety nie nasze :(Tak naprawdę  to szkoda, że w naszym kraju brak pieniędzy na renowację i konserwację takich okazów... (2012/10/02 17:06)

Me109bfG6Hartmann


W naszym kraju sa pieniadze na rekonstrukcje i renowacje! Tylko wlodarze maja inne zamiary wzgledem nich! Kradna na potege.Ta Pantera byla w dobrym stanie jak na uplyw czasu i mogla byc odrestaurowana u nas.Kurcze..nawet Stuga odrestaurowali a bylo to tylko podwozie z wanna.Coz mozna by sobie zyczyc oczywiscie takiego stuga III jakiego wyciagneli na Ukrainie,nawet farba byla nie drasnieta! wszystko na swoim miejscu.Doslownie jakby dopiero opuscil fabryke.No ale coz.W naszym kraju idioci rzadzacy zabraniaja kopania a mogliby tak ustanowic przepisy by ludzie uzywajacy detektorow byli zadowoleni i panstwo tez.Na przyklad zrobic pozwolenie na uzywanie detektorow na podstawie zdanego egzaminu z historii w wybranych tematach oraz pisemnego zobowiazania do niewywozenia artefaktow za granice.To wszystko.Zaden idiota z checi zysku kopiacy ,nie zdalby takiego egzaminu,ba nawet by nie podchodzil do niego.Bo wiedza zobowiazuje,ludzie o szerokiej wiedzy historycznej w naszym kraju to po prostu w 90ciu % patrioci.A to silne uczucie,pozwalajace na uszanowanie reliktow oraz zmarlych zolnierzy.Zbyt wielu ogladam kretynow na Youtube ktorzy bez naleznego szacunku a co za tym idzie poslugujacy sie wiedza szczatkowa,(pozwalajaca im jedynie na identyfikacje przedmiotu w celach sprzedazy go najczesciej)profanuja miejsca smierci,poswiecenia  i meczenstwa. (2012/10/06 19:22)