Palenie wsi w 1939 roku

/ 85 odpowiedzi / 27 zdjęć
Mam do Was prośbę, czy posiadacie relacje na temat spalenia wsi przez wojsko niemieckie w 1939 roku, mile widziane są również zdjęcia. N jednym z forum pojawiła się bowiem opinia, ze to Polacy niszczyli miejscowości, bo stosowali taktykę ziemi spalonej. Co Wy na to?
Wrotycz

Oczywiście że Polacy no bo kto ? Rycerski wehrmacht nie niszczył prywatnej własności a co dopiero podpalał, fałszywe pomówienia. (2010/12/23 09:08)

pedro

http://books.google.pl/books?id=m_q7UrxtidgC&pg=PA160&lpg=PA160&dq=spalenie+wsi+przez+wehrmacht&source=bl&ots=TF9jA8cSs5&sig=bS0tdLMsRz8Ocz4F1bp0_tT9J_U&hl=pl&ei=fxITTfOXCpS08QPhu8GEBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8&ved=0CFEQ6AEwBw#v=onepage&q&f=false

http://wapedia.mobi/pl/Kampania_wrze%C5%9Bniowa?t=13. (2010/12/23 10:16)

mauser

Nie mogę sobie przypomnieć, ale chyba gdzieś na północnym froncie była taka sytuacja podpalania wsi przez Niemców na trasie nocnego marszu. To zdaje się, był jakiś klin pancerny który oświetlał sobie w ten sposób ewentualną drogę powrotną. 
Czytałem o tym chyba u Moczulskiego.

Pozatym możesz podać https://dobroni.pl/n/zbrodnie-wehrmachtu/3767 (2010/12/23 10:17)

pedro

(2010/12/23 10:29)

pedro

(2010/12/23 10:30)

pedro

(2010/12/23 10:30)

pedro

(2010/12/23 10:31)

pedro

(2010/12/23 10:32)

SKWARA192

Może w 1939 roku sami na siebie napadliśmy,a resztę z sfingowaliśmy że to niby Niemcy?
Co raz  częściej na tym portalu zauważam jakieś podteksty anty polskie.
Już raz czytałem,że niektórzy czują rozgoryczenie lub coś w tym stylu z powodu ,że bolszewiki w 1920 roku umierali w obozach dla jeńców.
Ja już tu czegoś nie rozumiem ,może ludzie którym jest tak ich żal nich założą nowy portal pod nazwą ,,kochajmy swoich wrogów,, Na tym portalu jeżeli ktoś ma pacyfistyczne i anty polskie usposobienie nie powinien w ogóle nic pisać.
DLA WSZYSTKICH KTÓRZY PISZĄ TAKIE BZDETY ŻYCZĘ TAKICH ŚWIĄT JAK MIELI POLACY PODCZAS OKUPACJI.OBOJĘTNIE JAKIEJ. (2010/12/23 14:14)

mariusz77

Przepraszam ale to są egzekucie a nie palenie wsi . (2011/01/04 17:33)

mariusz77

Niemieckie czołgi tuż po przejechaniu przez polską wieś ,w tle płoną budynki . (2011/01/04 20:11)

mariusz77

Małe miasteczko polskie po przejśćiu frontu . (2011/01/04 20:14)

mariusz77

Spalona wieś na Lubelszczyżnie . (2011/01/04 20:16)

użytkownik8814

Tak palili Niemcy , palili Rosjanie w ten sposób sygnalizowali zwłaszcza w nocy swoje linie dla lotników . Na froncie zachodnim raczej nie było takich praktyk stąd wielki kłopoty z własnym
lotnictwem 1 Dywizja Pancerna w Normandii była wielokrotnie bombardowana przez własne lotnictwo  . Polecam książkę Franciszka Skibińskiego ,,FALAISE '' (2011/01/13 21:03)

Jan Mazurkiewicz

Może w 1939 roku sami na siebie napadliśmy,a resztę z sfingowaliśmy że to niby Niemcy?
Co raz  częściej na tym portalu zauważam jakieś podteksty anty polskie.
Już raz czytałem,że niektórzy czują rozgoryczenie lub coś w tym stylu z powodu ,że bolszewiki w 1920 roku umierali w obozach dla jeńców.
Ja już tu czegoś nie rozumiem ,może ludzie którym jest tak ich żal nich założą nowy portal pod nazwą ,,kochajmy swoich wrogów,, Na tym portalu jeżeli ktoś ma pacyfistyczne i anty polskie usposobienie nie powinien w ogóle nic pisać.
DLA WSZYSTKICH KTÓRZY PISZĄ TAKIE BZDETY ŻYCZĘ TAKICH ŚWIĄT JAK MIELI POLACY PODCZAS OKUPACJI.OBOJĘTNIE JAKIEJ.

Chyba troszkę sie kolega SKWARA192 rozpędził. Ja już tu czegoś nie rozumiem bo czy na tym portalu może pisać ktoś kto ma pacyfistyczne i propolskie (patiotyczne) przekonania? Myślę że tak, choć może się myle. Może kolega mnie poprawi.

(2011/01/15 20:26)

darda

Jestem przekonany, że ten portal powinien być wolny od wycieczek osobistych i personalnych zaczepek.

Skwara istotnie trochę się zagalopował o tyle, że zaczął polemizować z poglądami, których w tym wątku nikt nie wyraził. Jak by nie było swoich uwag - w przeciwieństwie do Ciebie - do nikogo personalnie nie skierował.

Rozważanie kwestii patriotyzmu i pacyfizmu, a także realności pogodzenia tych postaw - zwłaszcza w kontekście polskich doświadczeń - zdecydowanie nie powinno odbywać się w tym wątku.

Następne wypowiedzi nie na temat zostaną usunięte. (2011/01/16 10:23)

użytkownik1476

Witam
Mało czytelne zdjęcie ale widoczny pojazd pancerny SdKfz 251 i niemiecka piechota a w tle palące się polskie chałupy.....

Ps. Co, kto pisze i jak pisze na tym portalu to już jego sprawa... każdy widzi i ocenia według własnego uznania... więc zostawmy to dla siebie..... OK

Pozdrawiam Marius (2011/01/16 11:39)

mauser98k

Niemiecka piechota na przedmieściach Tarnowa-płoną podpalone domy (2011/01/16 12:01)

Szeregowy85

Włodawa w czasie zdobywania przez niemiecką Dywizję Pancerną Heinza Guderiana. Zdjęcia zrobione prawdopodobnie 17 września. (2011/01/16 22:50)

lisowszczyk

Witaj Jazłowiak posiadam interesującą publikacje małonakładową o pacyfikacjach polskich wsi w powiecie Wysokie Mazowieckie  w woj Podlaskim w czasie kampanii wrześniowej. Książka o tyle ciekawa ze zawiera relacje naocznych świadków, którym nie jednokrotnie jako jedynym udało się ujść z życiem. W kwestii palenia wsi i taktyk i tzw.  spalonej ziemi, otóż nie znane mi są takie przypadki z września 1939 przynajmniej w moim regionie tj. północne Mazowsze i Podlasie. wręcz przeciwnie na ile to było możliwe np. na odcinku Wizna  pobliskie wsie które mogły znaleźć się w strefie działań przyfrontowych zostały ewakuowane.  (2011/01/28 00:40)

lisowszczyk

Masz racje Skwara. ZIRYTOWAŁ MNIE DZISIAJ BLOG szerszenia O GLORYFIKACJI ..UPA. 
Właściwie nie rozumiem jego intencji prowokator ewentualnie strasznie nie kumaty w temacie.Potrafię zrozumieć iż ..UPA w pewnych szowinistyczno- nacjonalistycznych kręgach na Ukrainie to bohaterowie. W RP to ludobójcy. Uważam iż moderatorzy powinni  baczniej zwracać uwagę na wpisy, blogi i komentarze. I debilizm systematycznie usuwać. W prawdzie cenzury nie ma a Ja nie jestem jej zwolennikiem, ale prowokacyjna idiotyczna wypowiedz może wywołać dużo złego. Ostatnio również jakieś szajbusy rządowe na Litwie również jakieś cokoły owym rzezimieszkom fundują. (2011/01/28 00:59)

primer

Warto przypomniec mord dokonany na mieszkańcach Cęcelówki i okolicznych wsi.

Spalono ich żywcem w stodole. Ustalono że było tam od 54 do 68 mężczyzn. Tylko trzem udało się uciec z płonącej pułapki. 18 było narodowości żydowskiej.  

(2011/01/28 08:42)

primer

Wieś Matyldzin w tamtym rejonie z relacji świadka została rozjechana czołgami. Palić juz nie było czego. Matyldzin to wtedy była mała osada, kilka lepianek pod strzechą. Nie ma zdjęc, tylko przekaz ustny dziadka który z Matyldzinie mieszka do dzisiaj. (2011/01/28 08:53)