Pagony Armii Imperium Rosyjskiego

/ 70 odpowiedzi / 35 zdjęć
JaRost

pagony sekcji CKM 316 Pułku Piechoty ( pułk 2 brygady w dywizji) (2012/08/07 23:03)

JaRost

Pagony polowe oficerskie (do kapitana) (2012/08/07 23:06)

JaRost

Pagony dzienne oficerskie na przykład: piechoty, artylerii... (2012/08/07 23:10)

JaRost

Naramienniki żołnierskie dwustronne (od lewej; przykłady)
- Piechoty [1 brygady w dywizji], artylerii, wojsk inżynieryjnych
- Piechoty [2 brygady w dywizji]
- Strzelców (2012/08/07 23:12)

JaRost

Naramienni
ki dzienne podchorążych (od lewej; przykłady)
- Podchorąży 
- Podchorąży pełniący funkcję starszego podoficera
- Podchorąży pełniący funkcję feldfebla (2012/08/07 23:13)

JaRost

Naramienniki kozaków dońskich (2012/08/07 23:17)

JaRost

'Naramienniki dzienne oficerskie (od lewej; przykłady)
- Kozaków Dońskich
- Piechoty, Artylerii (2012/08/07 23:19)

JaRost

Naramienniki (od lewej): podpułkowników oraz starszego podoficera - dobosza  - zdjęcia, foto galerie, fotki, zdjęcie
Naramienniki (od lewej): podpułkowników 2 i 6 Pułku Dragonów oraz starszego podoficera 13. Pułku Dragonów- dobosza

Naramienniki (od lewego górnego)2,4,5,6,13,14,15 Pułku Dragonów. Naramiennik w prawym dolnym rogu podzielony jest na pół aby pokazać obie występujące wersje. Pozostałe pagony w wersji dziennej. Użyta czcionka jest jedynie poglądowa, chociaż zbliżona do oryginałów.  (2012/08/07 23:51)

JaRost

Próba rekonstrukcji pagonów Legionu Puławskiego. Wielkość szyfrówki uzyskałem na podtsawie rosyjskich regulaminów.  (2012/08/08 08:40)

JaRost

Pagony carskie były wykonywane w 3 rozmiarach, długościach.  Można wiec się odpowiednio ustosunkować jaka względem nich jest długość pagonów radzieckich. 
1- Dla żołnierzy rozmiarów 1,2 - 3,5 werszka 2- Dla żołnierzy rozmiarów 3,4 - 3,75 werszka3- Dla żołnierzy rozmiarów 5,6 - 4 werszki
(2012/08/08 08:49)

JaRost

Odpowiedź na pytanie Kamila o wojska taborowe i ich pagony:
Wojska obozowe, tabory i intendenci nosili pagony dzienne w kolorze jasnoniebieskim. Oficerowie mieli na pagonach prześwity i obwódki także w tym kolorze. pagony polowe były koloru ochronnego z białą szyfrówką. (Indendencja czarną) 
Szyfrówki wyglądały następująco:obozowe bataliony nosiły numer batalionu (wiem o 5 kadrowych obozowych batalionach)Wojska transportowe nosiły literę T w formie pisanej (cyrylicą) pod którą znajdował się numer Korpusu Armijnego. przykład w zdjęciu. Intendenci nosili literę И
(2012/08/08 11:39)

JaRost

Szkoły i formacje wojskowe, których patronem był Wielki Książe Michaił Mikołajewicz (te które znalazłem w tablicach)
Od lewego górnego:
Michaiłowski Woroneski Korpus KadetówTyfliski Korpus Kadetów1 Kubański  Pułk Generała-Feldmarszałaka Michaiła Mikołajewicza 2 Bateria Konna Lejb-Gwardii6 Taurydzki Pułk Grenadierów1 Kaukaski Pułk Strzelców1 Bateria 2 Brygady Artylerii Lejb-Gwardii
Michaiłowska Szkoła Artylerii

Podobny monogram miał także 2 Rostowski Pułk Grenadierów lecz jego patronem był Michaił Aleksandrowicz Romanow (2012/08/08 13:23)

franekdolas55

czy ktoś sprzedaje (robi i mógłby zrobić ) pagony
 - dzienne porucznika taborów z 4 pułku
 - polowe j/w
-  szkoły Michaiłowski Woroneski Korpus Kadetów (nauczyciel - porucznik )
prosze o odpowiedz albo nakierowanie żeby mi ktoś znowu nie wcisną takich z lat 70 :) (2012/08/08 22:05)

JaRost

Jeśli chodzi o polowe to mam na stanie bazę (bez gwiazdek i szyfrówek) naramienników tak dziennych jak i polowych, więc proszę o kontakt. Mogę dać także wytyczne techniczne co do szyfrówek. Rozumiem że chodzi o tabory 4 Korpusu Armijnego. 

To są te naramienniki co na zdjęciach powyżej. Z WKK może być problem, bo nie można dostać złotej metalowej taśmy z białymi prześwitami. I miałyby wg mnie charakter jedynie kolekcjonerski, ponieważ nauczyciele nauczali a kadeci po opuszczeniu szkoły otrzymywali naramienniki pułków do jakich trafiali. Załączam fotkę oryginałów. 
(2012/08/08 23:12)

JaRost

Naramienniki rotmistrza i starszego szeregowego 4 Charkowskiego Pułku Ułanów. (2012/08/09 11:56)

robert-gorzkows

Proszę o identyfikację. Czy możliwe jest ustalenie jakiej rangi żołnierze nosili takie pagony? (2017/01/10 23:42)

Stary Kojot

Dwie "belki", to младший унтер-офицер, (młodszy podoficer) czyli kapral. Uskrzydlone koła, to wojska samochodowe. Literka "H", czyli rosyjskie "N", to Twierdza Nowogeorgiewsk "Новогеоргиевск" (czyli Twierdza Modlin). Złoty galon wokół naramiennika to oznaka dobosza (choć tu nie jestem pewien na 100%). Kadeci (Junkrzy) tez mieli naramienniki ze złotym galonem wokół. (2017/01/11 15:55)

nomad3

Tych pierwszych powinno się raczej nazywać "wolnowstępującymi" (wymagane wykształcenie było ściśle określone), ci drudzy to żadni myśliwi po prostu ochotnicy (dobrowolnie zgłaszający się do wojska) (2017/11/21 18:54)