Pagony Armii Imperium Rosyjskiego

/ 70 odpowiedzi / 35 zdjęć

Naramienniki Armii Imperium Rosyjskiego

Jako, że temat się rozwija oraz po to aby uniknąć bałaganu postanowiłem nieco uszeregować wiedzę odnośnie pagonów stosowanych w carskiej armii. Myślę, że może się to przydać zarówno tym, którzy zastanawiają się, który pułk odtwarzać, a także tym co chcą samodzielnie wykonać szyfrówki. Jako, że naramienniki mają dość długą historię, zajmę się jedynie tą, która dotyczy I WŚ.

Startujemy zatem w roku 1909.  W tym to roku rozkazem nr 100 wprowadzono dwustronne naramienniki dla niższych rangą żołnierzy. Jedna strona wykonana była z sukna w kolorze ochronnym, druga zaś z sukna w kolorze właściwym dla danego rodzaju broni. Aby odróżnić jednostki gwardyjskie od zwykłych tym pierwszym nadano obwódkę w następujących kolorach dla poszczególnych pułków Lejb-Gwardii (przykłady)

Preobrażeński i Moskiewski – czerwony

Semenowski, Grenadierski, Keksholmski – niebieski

Izmajlowski, Jegerski, Pawłoski, Finlandski, 1 i 2 strzelecki – zielony

Litewski – żółty

3 Strzelecki Malinowy

Na pagonach jednostek niegwardyjskich po obu stronach znajdowały się szyfrówki o kolorze odpowiednim dla danego rodzaju wojsk. Na stronie ochronnej były to następujące kolory:

Piechota - żółty

Strzelcy – malinowy

Kawaleria i artyleria konna – jasnoniebieski

Piesza artyleria – czerwony

Wojska inżynieryjne – brazowy

Kozacy – ciemnoniebieski

Wojska kolejowe – jasnozielony

Załogi twierdz – pomarańczowy

Jednostki obozowe – biały

Kwatermistrzostwo – czarny

Na stronie kolorowej szyfrówka była w kolorze żółtym

Także rodzaj szyfrówek był niejednorodny. Na szyfrówkach znajdowały się (przykłady):

Piechota - numer pułku

Piesza artyleria – numer brygady

Konna artyleria – numer baterii

Wojska  inżynieryjne – numer batalionu lub roty (jeśli rota funkcjonuję jako samodzielna jednostka)

Litera – głównie pułki grenadierów. Czasem inicjał patrona pułku w innych formacjach.

Na pagonach kawalerii naniesione były kolejno numery pułków oraz litery zapisane kursywą.

Д – Dragoński

У – Ułański

Г- Huzarski

Ж – Szwadron Żandarmerii

Uwaga: taki zapis jedynie na stronie ochronnej!

Kilka przykładów: 

rusarm-Pogoni-XIX-3-10.jpg (26128 bytes)

Jeśli chodzi o stronę kolorową to:

Grenadierzy: żółty + czerwona szyfrówka

Strzelcy: malinowy + żółta szyfrówka

Artyleria i Wojska Inżynieryjne: czerwony + żółta szyfrówka

Kawaleria: brak jednolitego koloru

Piechota: 1 Brygada: czerwony + żółta szyfrówka (1 i 2 pułk)

2 Brygada: niebieski + żółta szyfrówka (3 i 4 pułk)

3 Brygada (rzadkość): biały + czerwona szyfrówka (5 i 6)

Czyli na przykład:

8 dywizja piechoty:

1 Brygada Piechoty (Warszawa)

29 Czernichowski Pułk Piechoty (Warszawa)

30 Połtawski Pułk Piechoty (Warszawa)

2 Brygada Piechoty (Warszawa)

31 Aleksiejewski Pułk Piechoty (Skierniewice)

32 Kremenczucki Pułk Piechoty (Warszawa)

8 Brygada Artylerii (Warszawa)

Tyle podstawy. CDN... chyba :)

PS. W linku poniżej są tablice z różnymi przykładami. Ciężko je oglądać online, ale każdą można ściągnąć na własny komputer. 

https://picasaweb.google.com/105919223135040556963/PagonyCarskie

JaRost

Jako przykład "niebieskiej" piechoty podam Kolegów z Zagłębia Dąbrowskiego, którzy odtwarzają 71.  Bielewski Pułk Piechoty (2012/02/07 20:08)

PRUSS

71 to dobry pułk, że ma bojową historię.

Gratuluję kolegom!

(2012/02/07 20:37)

kuba18

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem?
To na przepustce żołnierz przypinał pagon kolorowym do wierzchu, a na ćwiczeniach, lub w boju na wierzchu widoczny był kolor ochronny. Dobrze główkuję?
kuba18 (2012/02/08 00:21)

JaRost

Tak, żołnierze nosili pagony w barwie ochronnej podczas działań bojowych. Dzięki temu zyskiwali na kamuflażu, ponieważ ochronne naramienniki nie rzucały się w oczy. 
Naramienniki oficerskie natomiast występowały w wersjach jednostronnych dziennych bądź polowych... No ale ich było stać na dodatkowy komplet umundurowania.  (2012/02/08 15:33)

darda

W przypadku oficerów podczas wojny obowiązywał rozkaz Nr 698 z 30 października 1914, nakazujący oficerom armii czynnej noszenie pagonów koloru "ochronnego".
Rozkaz ten nie dotyczył oficerów formacji tyłowych i innych, którzy mieli prawo do munduru, lecz nie pozostali w czynnej służbie.

Zaowocowało wydaniem w 1916 r. przez komendanta okręgu moskiewskiego, gen. Mrozowskiego, rozkazu zabraniającego panom oficerom formacji tyłowych noszenia pagonów ochronnych, zastrzeżonych jedynie dla jednostek frontowych...

Co ciekawe w czasie, gdy na głębokich tyłach chciano "lansować się na frontowców" nosząc pagony ochronne, na froncie zapanowała, zwłaszcza wśród młodych oficerów "wojennego chowu", moda na złote pagony w wersji paradnej :-)

(2012/02/09 15:10)

PRUSS

Wzór szablonu dla pagonu niższych rangą żołnierzy (2012/02/09 15:38)

PRUSS

(2012/02/09 15:38)

PRUSS

(2012/02/09 15:39)

JaRost

Zaowocowało wydaniem w 1916 r. przez komendanta okręgu moskiewskiego, gen. Mrozowskiego, rozkazu zabraniającego panom oficerom formacji tyłowych noszenia pagonów ochronnych, zastrzeżonych jedynie dla jednostek frontowych...

Każdy radził sobie jak mógł żeby go na front nie rzucili :)
(2012/02/09 17:19)

JaRost

Artem tak na marginesie możesz pokazać pagon Legionu Pułaskiego? Widziałem w Twojej książce.... (i chciałbym ją kupić tylko nie wiem jak) (2012/02/09 17:36)

darda

I jeszcze takie pytanie, które zresztą zadałem w wątku poświęconym płaszczom.

Jakiego koloru powinny być "marszowe" pagony niższych rang zakładane na szynel?
Czy prawidłowe są zielone (m. in. Steiner i ja nosiliśmy takie w Tomaszowie), czy "шинельного цвета"? (2012/02/09 17:48)

JaRost

ja się jeszcze nie dokopałem do tej kwestii.... Może Artem lub Kostia coś powiedzą? (2012/02/09 18:14)

Stary Kojot

Ja na wszelki wypadek, kolejną parę pagonów, szyję z resztek sukna, z którego mam uszyty płaszcz.niestety, ze względu na fakturę sukna (wyjątkowa włochatość), nie dam rady namalować skomplikowanego wzoru z monogramem i koroną. Nawet "golenie" sukna nie pomogło...Pozostanę przy 1. Syberyjskiej Brygadzie Artylerii (na wypadek srogiej zimy, rzecz jasna). (2012/02/09 18:22)

PRUSS

Specjalnych pogon dla szynela nie było.

Dwustronne pogony wz.1912 - jedna strona z kolorowego sukna, inna z ochronnego.
http://bergenschild.narod.ru/Reconstruction/depot/1912-18/pogon.htm

Ochronne pogony wz.1914 - w tym nakazie decydowało się na szynelach w zamian ochronnych pogon mieć pogony z sukna szynela
http://bergenschild.narod.ru/Reconstruction/depot/1912-18/zashitniye_pogoni.htm

Pogony z moleskina (молескина) wz.1915 - jednostronne pogony ochronnego koloru, ekonomiczny wariant wojskowego czasu
http://bergenschild.narod.ru/Reconstruction/depot/1912-18/moleskin_pogon.htm (2012/02/09 19:18)

PRUSS

Spodziewam się, że moi Przyjaciele z Przasnysza, GRH 14 PSS zrobią dobrą kopię samochodu pancernego Russo-balt.
http://forum.dobroni.pl/f,russo-balt-typ-c,29114,0.html

Pagony dla nich już zrobiłem  ;) ;) ;) (2012/02/09 19:36)

PRUSS

Jeszcze pogony dla GRH 14 PSS z Przasnysza (2012/02/09 19:51)

PRUSS

Pagony kozaków dońskich  
(2012/02/09 19:57)