Oznaka sierżanta na furażerce WP '39

/ 15 odpowiedzi / 4 zdjęć
Zdjęcie znalezione na jakimś zagranicznym forum. Podpisane jako "Kolumna jeńców niemieckich w oblężonej Warszawie 1939".I Niemcy i sierżant WP wyglądaja troche dzienie. U Niemców brak jest obszyć, zarówno orłów jak i kragenszpigli na kołnierzach. U sierżanta oznaka stopnia na furażerce, na naramiennikach maskująca przesuwka i trzewiki jakieś dziwne, brak sznurówek, bardziej przypominaja sztyblety...

edward1949

ten pierwszy z prawej Niemiec to pilot. (2013/05/02 20:10)

jazlowiak

Nasówki były przewidziane - stopień na furażerce i z tej strony nie;-) (2013/05/02 21:10)

jazlowiak

Ten Niemiec z lewej to może być SS-man, nie mieli w 1939 roku ani gap na prawą kieszenią ani oznaczeń na kołnierzach. (2013/05/02 21:12)

Pathe39

Z kolekcji GRH 7 DAK.
Brześć nad Bugiem. :)

http://s361.photobucket.com/user/samungl/media/Untitled-1485.jpg.html (2013/05/02 23:24)

Ricardo

Ten Niemiec z lewej to może być SS-man, nie mieli w 1939 roku ani gap na prawą kieszenią ani oznaczeń na kołnierzach.

W SS-VT, a potem Waffen SS, regulaminowo nigdy nie noszono orła nad kieszenią, tylko na lewym ramieniu, a patki kołnierzowe w roku 1939 były stosowane, na krótko zniesiono ich noszenie, rozkazem w roku 1940, stąd na zdjęciach z kampanii francuskiej tego elementu u niektórych brakuje. Twojej tezie zaprzecza także furażerka na głowie jeńca, która jest wzoru armijnego, ss posiadało własny krój. (2013/05/03 05:29)

formoza58

Na stronie 67 w tomiku WKKP o 2PSK,jest zdjęcie korpusu podoficerskiego pułku,na którym wszyscy jak "jeden mąż" noszą stopnie na furażerkach...Kiedyś temat stopni na furażerkach poruszany był (ijj,bardzo dawno) w wątku dotyczącym "pokemonów" w rekonstrukcji i tam był rownież materiał potwierdzający. (2013/05/03 10:10)

legion etrangere

... czyżby to była ta sama "ekipa" niemieckich jeńców tylko w innym ujęciu ?! ...wygląda jakby to była "odwrotka" tej fotografii ... stan osobowy by się zgadzał ...trzech w furażerkach ... pierwszy w zabandażowanej głowie też jest ...cywil też jest ...stoją tak samo - tylko druga fotka to jakby odwrotka ... budynek tez chyba ten sam ... tylko polska eskorta się zmieniła ... (2013/05/03 17:39)

shi-go

To jest zastanawiające...jeszcze jedno zdjęcie do kolekcji z udziałem tych samych osób.podpisane - "21sept.1939".  (2013/05/03 19:45)

shi-go

Przyjrzałem się dokładniej zdjęciom na portalu (który "wkleiłem"), i znalazłem jeszcze dwa ujęcia, moim zdaniem tego samego zdarzenia....zbliżenie 1 (2013/05/03 20:20)

shi-go

i jeszcze większe zbliżenie...2 (2013/05/03 20:21)

legion etrangere

... masz rację shi-go! ... zdecydowanie na wszystkich fotkach widnieje ta sama niemiecka "ekipa" ! ... ciekawe dlaczego zrobiono im tyle fotek?! ... (cel propagandowy?!) (2013/05/03 20:50)

Rumcajs

Wszystkie zdjęcia zrobiono w jednym miejscu. Tylko wychodzą z budynku kilka metrów dalej. Prócz oficera wszyscy Polacy robią wrażenie formacji tyłowych. Sierżant w cywilnych butach i owijaczach. W rękach żołnierzy przestarzałe lebele. Patki drugiego podoficera (?) dość dziwne - nie dość że zakończone jak wz 19, to ich dolna ma dużo więcej "ząbków" niż powinna - wydaje mi się, że naliczyłem 5-6. (2013/05/03 21:27)

Stary Kojot

Ciekawy jest także brak orłów na kurtkach Wehrmachtu. Naramienniki (jeśli są) starego typu, kanciaste.Tak jak mundur lotnika, raczej nie bojowy... (2013/05/03 21:28)

legion etrangere

..."trafiłem" zdjęcie z postu 66494 na dwóch innych portalach i dwa razy było inaczej podpisane ! ... pierwszy podpis pod zdjęciem brzmiał: " German POWs captured during one of combats in Warsaw" ...natomiast pod drugim: " Group of German POWs captured in Praga district (Warsaw)... czyli w/g mojego "wolnego" tłumaczenia brzmiałoby to, że jt. grupa niemieckich jeńców wojennych, odbywających areszt w trakcie konfliktu wojennego, zatrzymanych (złapanych) w dzielnicy Praga w Warszawie ...coś w tym sensie ...

... tak sobie kombinuję - a może to różnorakie umundurowanie polskich żołnierzy wynika stąd, że byli to żołnierze któregoś z Warszawskich Batalionów Obrony Narodowej ? ... zarówno II jak i III Warszawski Batalion zostały zmobilizowane 25 sierpnia 1939r. ... może krótki okres od mobilizacji do wybuchu wojny spowodował, że nie starczyło dla wszystkich regulaminowego umundurowania ?... i do tego jeszcze ta Praga ... II Batalion brał udział w obronie stolicy w składzie 1 Pułku Obrony na Pradze a III Batalion przeszedł na Pragę 15 września, do obwodu dowódcy 20 Dywizji Piechoty ... może pójść tym tropem ?!

... jest jeszcze taka możliwość, że polscy żołnierze to starsze roczniki rezerwy, zaliczane do tzw. "pospolitego ruszenia" ...ze względu na niską wartość bojową nie przewidziano dla nich żadnych zadań bojowych, poza zadaniami ochronnymi, służbę wartowniczą i służbę bezpieczeństwa na tyłach obszaru etapowego armii ... skoro niska wartość bojowa to i umundurowanie raczej było z "łapanki" ... nic innego narazie nie przychodzi mi na myśl ...

(2013/05/03 23:24)