OW "Wisła" kmdr por. Roman Kanafoyski.

/ 19 odpowiedzi / 14 zdjęć

Jestem tu nowy, ale zapracuję na pozytywną opinię. Rok 1939 wrzesień – w moim maleńkim Żychlinie – Dowódcą Garnizonu Żychlin jest kmdr por. Roman Kanafoyski. W ubiegłym roku byliśmy z żoną na wycieczce śladem komandora.

http://zychlin-historia.com.pl/?p=2603 Już wtedy zaświtała myśl aby upamiętnić pamięć tego marynarza i obrońcy miasta.  Po roku czasu mam „zielone” światło aby miało to formę projektu patriotycznego- wychowawczego i historycznego dla młodzieży.

Tak to wygląda na początek na mojej stronie. http://zychlin-historia.com.pl/?p=5284

Uwagi zawsze są potrzebne. Już po rozmowie z kolegą Krzysztofem obciąłem koszty ponad 50%.  Musze szanować publiczne pieniądze.

Co mam?.......zapał i niezłomne przekonanie o prawidłowym i pożytecznym celu tego projektu. Dziś krótko ,bo już późno – odnalazłem wnuczka komandora – jesteśmy w dobrym kontakcie. Kiedyś na forum Okrętów Wojennych była mowa o niepublikowanym wykładzie kmdr R.Opalińskiego z MWP o OW”Wisła”……. Jest tam relacja Olgierda Koreywy …….mam ten wykład już domu- jest nagrodą za zainteresowanie się kmdr por. Romanem Kanafoyskim.

Należy już do tej grupy, ale musze najpierw zrobić zakładke u siebie na stronie i zrobić porządek aby wszystko było w jednej szufladce.

Mam Kontakt, nie naruszony z rodziną por. Olgierda Koreywy. W Muzeum Narodowym, gdzie zapisał w testamencie swoją „orientalistykę” prawie nic o nim nie wiedzą.

Mam odprysk całej tej historii…………. Rok 1918 i początek listopada.

http://zychlin-historia.com.pl/?p=5315    -  ale już częściowo rozszyfrowany- odnalazłem syna tego oficera.  Rodzina nigdy nie widziała tych fotografii – a jest to początek budowania Marynarki Wojennej w odrodzonej Polsce.

Dziękuję koledze Krzysztofowi za pozwolenie skorzystania z jego rysunków. Będą na wystawach w szkołach.  Poproszę tu niedługo o pomoc- to będą drobiazgi, ale pozwolą zbudować mam nadzieję piekną uroczystość dla Dowódcy OW „Wisła” kmdr por. Romana Kanafoyskiego.

Na dziś koniec mojego pisania –  juto do pracy. Miło mi wszystkich poznać.

Henryk 506-313-896.

jacbyd72

Gratulacje - tak trzymać ;-) (2014/03/05 05:20)

svgafarov

Oddział Wydzielony rzeki Wisły (OW "Wisła") - oddział Polskiej Marynarki Wojennej wydzielony pod koniec marca 1939 z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej i przebazowany na Wisłę. Od lipca 1939 bazą oddziału był port w Brdyujściu, położony w miejscu ujścia Brdy do Wisły. W czasie kampanii wrześniowej podlegał Armii Pomorze. Dowodził nim komandor ppor. Roman Kanafoyski. W skład OW rzeki Wisły wchodziły okręty: - ciężki kuter uzbrojony (CKU) ORP Nieuchwytny - ścigacz rzeczny (kuter uzbrojony) KU-30 - kutry uzbrojone holownicze: KU 4, KU 5 - kuter uzbrojony łączności KU 6 - kutry meldunkowe: KM 12, KM 13 - okręt sztabowy „Hetman Żółkiewski" (2018/04/05 20:15)

svgafarov

Komandor ppor. Roman Kanafoyski: (2018/04/05 20:19)

svgafarov

Dowodca CKU «Nieuchwytny» por.mar. Olgierd Koreywo: (2018/04/05 20:21)

svgafarov

CKU "Nieuchwytny": (2018/04/05 20:24)

svgafarov

CKU "Nieuchwytny": (2018/04/05 20:26)

svgafarov

Kuter Weichsel Wasserpolizei "Pionier" (ex- Ciężki kuter uzbrojony (CKU) "Nieuchwytny"), 1943 r. Super zdjęcie: (2018/04/05 20:28)

svgafarov

Kutry z OW "Wisła" (z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej), zdobyte przez Niemców (Weichsel Wasserpolizei, 1943). Ciężki kuter uzbrojony (CKU) ORP "Nieuchwytny" Kutry meldunkowe: "KM 12", "KM 13": (2018/04/05 20:31)

svgafarov

Kutry z OW "Wisła" (z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej), zdobyte przez Niemców (Weichsel Wasserpolizei, 1943). Ciężki kuter uzbrojony (CKU) ORP "Nieuchwytny" Kutry meldunkowe: "KM 12", "KM 13": (2018/04/05 20:32)

svgafarov

Kuter meldunkowy KM 12 (lub KM 13) z składu OW "Wisła" (z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej), zdobyte przez Niemców (Weichsel Wasserpolizei, 1942 r.). (2018/04/05 20:34)

svgafarov

Okret sztabowy ''Hetman Zolkiewski'' (2018/04/05 20:35)

svgafarov

Drużyna piłkarska Wojskowego Klubu Sportowego Kotwica Pińsk. Fotografia grupowa zawodników po zdobyciu pucharu prezydenta miasta Pińska. Pośrodku stoi prezes WKS Kotwica kpt MW Roman Kanafoyski. 2. z prawej stoi kierownik sekcji piłki nożnej kpt Biedrzycki. Źródło: Zbiory NAC (2018/04/05 20:48)

svgafarov

Dla każdego, kto posiada informacje na temat OW "Wisła", proszę skontaktuj się z wnukiem dowódcy oddziału panom Romanom - https://www.facebook.com/roman.kanafoyski (2018/04/05 20:49)