ORP Orzeł czy zostanie odnaleziony?

/ 34 odpowiedzi / 2 zdjęć
shimada

Owszem, hipotezy, ale wiele z tych podpunktów udało się zweryfikować. Atak lotniczy przeprowadzony przez Luftwaffe, jak i większa akcja typu pościg i zatopienie, nie znalazł jak dotąd potwierdzenia w dokumentach niemieckich.

Mnie bardziej interesuje Twoje stwierdzenie o spisku z udziałem Churchilla, pod który podciągasz sprawę zaginięcia ORP "Orzeł" Trzeba oddzielić interesy polityczne Wielkiej Brytanii, od działań bojowych. Szukanie podwójnego dna w tej sprawie, nie doprowadzi tej dyskusji dalej niż na manowce. Jako historyk, który zajmuje się sprawą od lat, na pewno o tym wiesz.

Piszesz również o materiałach z jakimi zapoznałeś się w minionym czasie, czy mógłbyś podać kilka tytułów? Być może czegoś nie czytałem, a chętnie się zapoznam z ich treścią. (2013/01/13 11:30)

Me109bfG6Hartmann

Żle mnie zrozumiałeś.Nie szukam drugiego dna w samym zatonięciu okrętu,próbuję tylko metodą dedukcji i porównywania decyzji politycznych i NIEZROZUMIAŁYCH dla większości obserwatorów posunięć Churchilla wydających się być w sprzeczności z logiką ,rzucić trochę światła na mniej znane fakty BYĆ MOŻE mające wpływ na losy "Orła".Co do polityki i wojny to niestety są one nierozerwalne i wojny są EFEKTEM POLITYKI.

Dla przykładu.   Jedną z takich decyzji politycznych kontrowersyjnych był KATEGORYCZNY ZAKAZ ścigania 2.500 dezerterów żydowskich z bronią w ręku z armii polskiej gen.Władysława Andersa na bliskim wschodzie.Dla wprawnego historyka w świetle jeszcze innych dokumentów niezbicie wynika że Churchill czynnie uczestniczył w budowaniu powojennego państwa Izrael kosztem palestyńczyków,jednocześnie będąc jednym z budowniczych NWO.Przypomnę że dwóch pilotów z palestyny walczyło po stronie anglii podczas słynnej bitwy.To tylko przykład niezrozumiałych ówcześnie decyzji.Dziś po 70ciu latach i odtajnieniu amerykańskich dokumentów wiemy że Churchill był zdrajcą Polski.

Czy w świetle tych (między innymi) wydarzeń niezasadne według Ciebie są dywagacje na temat ukrywania pozycji "Orła" przez brytyjczyków? Już sam fakt panicznego utajnienia dokumentów i odmowy wglądu Polakom jest mocno podejrzany i mówi jasno o intencjach Anglików podczas wojny.Przypomnę Ci a ten fakt jest na pewno Tobie znany że bylismy NAJSILNIEJSZYM sojusznikiem Aliantów sposród kilkunastu krajów mocniejszych gospodarczo od nas.Polska wystawiła do walki około 600 tysiecy żołnierzy i bylismy 4ta armią pod wzgledem liczebnosci.Takiego alianta się nie zdradza z błachych powodów.Kwestia odkryc polskich jest jeszcze inna sprawą.Na przykład bez polskiego detektora przekazanego NIEODPŁATNIE anglikom niemożliwe było by rozgromienie wojsk niemieckich pod El-alamein.Podobnie ma się sprawa z enigmą oraz maszyna deszyfrujaca przekazaną NIEODPŁATNIE do SIS.

Natomiast anglicy kazali sobie słono zapłacić za sprzęt i wyposażenie żołnierzy po wojnie,zatrzymując część polskiego złota.Po bezprawnym odrzuceniu rządu w Londynie jako jedynego prawowitego organu władzy i uznanie nielegalnego,komunistycznego Tymczasowego Rządu Jednosci Narodowej w 1943r ,już  po wojnie złoto,własnosć narodu polskiego i przedwojennego Banku Narodowego,zostało wydane w transzach komunistom którzy w szybkim czasie je zdefraudowali niszczać tym samym dorobek narodu oraz doprowadzajac do dewaluacji złotówki w stosunku do funta brytyjskiego.Przypomnę Ci że zgodnie ze zdradzieckimi ustaleniami w Teheranie 1943r. największy sojusznik aliantów,Polska, nie został nawet zaproszony na paradę zwycięstwa w Londynie.Przypomnę Ci też że śmierć Sikorskiego przeszkodziła w jego udziale w tej konferencji.

Dla mnie osobiscie zdradzieckie posunięcia Churchilla mają bezposrednio wpływ na utrzymywanie w tajemnicy pozycji "Orła".

(2013/01/13 13:17)

darda

Churchill "zdrajcą Polski"???

Churchill był brytyjskim poddanym i premierem rządu brytyjskiego. Realizował politykę brytyjską, i jeśli już kogoś mógłby zdradzić, to Wielką Brytanię!
Tej nie zdradził. Sprawę polską porzucił, gdy stała się dla brytyjskiej niewygodna - zupełnie tak samo, jak władze polskie porzuciły w Rydze sprawę ukraińską (Dmowski zdrajcą Ukrainy?).

Paskudne to, ale w polityce sentymentów nie ma. Nie ma więc co się zbyt emocjonować "zdradzieckimi posunięciami Churchilla". W ogóle Churchill był jaki był, ale to przecież Rooseveltowi zawdzięczamy Jałtę i powojenny układ sił. Jeśli już jednak chcemy mówić o zdradzie, to zdradziły nas państwa: Francja i Wielka Brytania, bo to z nimi byliśmy związani sojuszem.

BTW - z tym "największym sojusznikiem" to nie tak do końca. Zależy, o którym okresie wojny mówimy i co bierzemy pod uwagę. Ja na przykład nie upierałbym się, że Kanada była mniejszym od nas sojusznikiem lub że udział sił francuskich - zwłaszcza pod koniec wojny we Francji, że o Półwyspie Apenińskim nie wspomnę - był jakiś niewielki...
(2013/01/13 14:24)

shimada

Temat i okoliczności takiego a nie innego potraktowania żydowskich "dezerterów" też jest ci raczej obcy. Bez urazu.

Rozmawiajmy o ORP "Orzeł" może coś się uda ustalić, ponadto co wiemy. Skupmy się na temacie, którego jesteś autorem, a nie na Twoich uprzedzeniach.

Nie byliśmy czwartym sojusznikiem pod względem wystawionych sił. Wróćmy to przedmiotu dyskusji. (2013/01/13 15:10)

Me109bfG6Hartmann

shimada..nie bardzo rozumiem jakie uprzedzenia i w stosunku do kogo mi implikujesz.Co do kwestii dezercji czytałem wspomnienia Netanjahu i Ariela Sharona.Obydwaj potwierdzają zdradzając szczegóły przynależnosci do bojówek zwalczających RODZINY brytyjskich żołnierzy oraz szczegóły aktów mordów bedac jednoczesnie dumnymi z tego.Pózniejszy premier Izraela był w grupie dezerterów z armii Andersa który otrzymał poufny rozkaz z Londynu wstrzymania akcji pościgowej.Był tez w kommando egzekucyjnym własnoręcznie mordujac żony brytyjczyków.

Jak na razie WSZYSTKIE teorie w sprawie "Orła" pozostają teoriami aczkolwiek warto się zastanowić nad  każdą i gdyż to poszerza horyzont w kwestii pojmowania znaczenia posługiwania się zdradzieckimi posunięciami polityczno-militarnymi Wielkiej Brytanii.

Zwróciłem uwagę na fakt utrzymywania w tajemnicy pozycji wraku  "Orła".Ktos z kolegów ma jakaś koncepcję dlaczego?

(2013/01/13 15:47)

Me109bfG6Hartmann

Darda...racja,zle się wyraziłem.Churchill był zdrajcą INTERESÓW narodowych Polski,najwiekszego i najbardziej lojalnego alianta brytyjczyków.Co do Dmowskiego to sytuacja polityczna była bardziej skomplikowana dla młodego bądż nie bądż państwa Polskiego.Jak bedziesz miał czas rzuć okiem na odtajnione dokumenty amerykańskie. (2013/01/13 15:55)

Me109bfG6Hartmann

shimada..z całym szacunkiem..autorem watku jest ozzi68 :) (2013/01/13 15:58)

Rumcajs

Odświeżam temat bo trafiłem na coś takiego. Może tym razem obejdzie się bez poprzednich emocji, a potoczy się rzeczowa dyskusja.
http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/8092?t=ORP-Orzel-zagadka-rozwiazana (2013/05/31 19:21)

Orwel

Może, morze, może...

Dokładnie trzy lata temu - 23 maja, w 70 rocznicę wyjścia Orła na ostatni patrol odwiedziłem jego dawną bazę w Rosyth. Właśnie o 11pm.
I nikogo nie spotkałem...
Do wody poleciała tylko jedna wiązanka kwiatów.
...

Więc może teraz? (2013/06/01 08:13)