Olszynka Grochowska, plusy i minusy.

/ 63 odpowiedzi / 12 zdjęć

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

legionista1860

Dziś to jest w poniedziałek 11 lutego 2013 będziemy wiedzieć czy będziemy inscenizować bitwę... bitwa już wprawdzie trwa - ale o kasę. Oczywiście Komitet Organizacyjny zaraz poinformuje wszystkich zainteresowanych Kolegów. Pozdrawiam w imieniu Komitetu -
                                                                                                                legionista1860 (2013/02/11 00:38)

legionista1860

Bitwa o Olszynkę Grochowską 1831 roku  -  182 Rocznica

„Przechodniu, powiedz Współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez  trwogi,

ale z troską w sercu o losy Polski i losy przyszłych pokoleń - o Wasze losy”

Taki napis widnieje na pomniku w historycznym miejscu Bitwy o Olszynkę Grochowską.

25-go lutego br. obchodzimy  182 -gą Rocznicę  najważniejszej polskiej  bitwy XIX wieku, a może jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Znawcy mówią, że ta Bitwa dała początek  nowożytnemu Narodowi Polskiemu…

W 1916 roku,  w rocznicę Bitwy, zjawiło się na polach Olszynki Grochowskiej 160 tysięcy  Warszawiaków . Bez telefonów,  bez radia, bez telewizji, bez Internetu.  Zjawili się nieprzymuszeni przez nikogo, aby zamanifestować swoją  polskość…

W tym roku z uroczystości rocznicowych „wypadła” Inscenizacja Bitwy.

Chociaż Rada Warszawy przyznała środki na tę Inscenizację, chociaż podjęto Uchwałę rok wcześniej, że Inscenizacja Bitwy będzie stałym elementem w kalendarzu Obchodów historycznych wydarzeń, to zasłaniając się tzw. kryzysem nikt nie chce przyznanych przez Radę Warszawy środków - wydatkować.

Nie tu miejsce na komentarz tego zjawiska.  Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską apeluje do wszystkich Grup Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszeń Miłośników Barwy i Broni o   U C Z E S T N I C T W O   dnia 24-go lutego 2013 r. w Uroczystości uczczenia 182 Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską.

Nieważne  - jaki okres historyczny reprezentujemy w swoich Stowarzyszeniach. Zamanifestujmy pod swoimi  Znakami, w swoich  historycznych mundurach i uniformach naszą Pokoleniowo-Historyczną  Solidarność!

Polska krew, która wsiąkła w ziemię pod Olszynką Grochowską – nie znikła

Ona płynie w naszych żyłach ..

My - z Nich.

Bracia! Kamraci! Koledzy!

Nasza obecność 24 lutego 2013r. jest nie tylko naszym Obowiązkiem

To nasze Prawo!

Nasza Duma!  

Nasza Radość!

Przybywajmy - na piechotę, konno i pojazdami, jak kto ma w swoich  formacjach !

A oto Program Uroczystości:

24 lutego, 2013r, niedziela.

12:30       -   Msza św. w Kościele Najczystszego  Serca Maryi  (Kościół jest Świątynią - Pomnikiem Bitwy o Olszynkę Grochowską, erygowanym w 1925r.)  - Plac Szembeka, Warszawa

13: 30, po Mszy  -  Uroczysty Przemarsz na  historyczne, centralne miejsce Bitwy o Olszynkę Grochowską

ok. 14:10    -   Uroczystości na historycznym miejscu Bitwy o Olszynkę Grochowską:

-   pokazy  i prezentacje Grup  Rekonstrukcji Historycznej związanych z okresem                          Królestwa Polskiego i samą Bitwą

-   część oficjalna

-   Apel Poległych  -   Kompania Reprezentacyjna Wojska  Polskiego

-   część  nieoficjalna  czyli Integracyjna Grochówka

Zgłoszenie swego Uczestnictwa prosimy kierować do Komendanta Placu.

Jest nim  Kolega Adam Sujecki, tel: 601-324-595

Do Zobaczenia!

W imieniu  Komitetu  Organizacyjnego  Obchodów 182. Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską

w składzie :

Krąg Pamięci Narodowej,

Stowarzyszenie Olszynka Grochowska,

Komitet Katyński

Patriotyczny Grochów

-   Wojciech Olszański

to jest oficjalny komunikat Komitetu Organizacyjnego Uroczystości 182 Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską
                             legionista1860
(2013/02/13 21:31)

Stary Kojot

No to jako dyżurny przeciwnik - mam wolne... (2013/02/13 22:15)

legionista1860

A przeciwnik dyżurny czego bo nie łapię a jest to dla mnie ważne bo Kolega Steiner jest dla mnie autorytetem.
                  legionista1860 (2013/02/14 00:33)

Stary Kojot

Dyzurny przeciwnik na inscenizacjach dotyczących Powstania Listopadowego.  (2013/02/14 16:02)

legionista1860

Z inscenizacjami bitew i wydarzeń jest tak jak z tym rosyjskim powiedzeniem o kobietach...
"na świecie jest mnóstwo pięknych kobiet - wsiech niepriejebiosz - no nada staratsia..."

(2013/02/15 09:45)

efendi

Mam takie małe pytanko czy ta impreza wogule się odbywa mój znajomy Darek Senator najpierw dostał informacje od pana Wojciecha Olszańskiego że jest organizatorem i Olszynka Grochowska ma się odbyć 2 marca ale są jakieś problemy z kasą. Dwa dni temu był u pana Adama Sujeckiego który pytał go czy wie coś na temat Olszynki z tego co wiem przekazał podobną informacje panu Adamowi. Pod koniec wizyty pan Adam pokazał mu zaproszenie na tą imprezę z datą imprezy 24 .02. 2013. Lecz z tego co jest mi wiadome nie poinformował że jest komendantem placu i nie zaprosił kolegów lansjerów do wzięcia udziału w imprezie. Poinformował on tylko że nawet jeśli niema pieniędzy to weźmie udział w obchodach. Trochę dziwne zachowanie komendanta placu który nie zaprasza do wzięcia udziału w obchodach ani człowieka ani oddziału który był na wszystkich jakie się odbywały do tej pory inscenizacjach bitwy pod Olszynką Grochowską. (2013/02/15 10:03)

Stary Kojot

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi?Że niby jest impreza, o której ktoś nie poinformował? (2013/02/15 18:13)

legionista1860

Już porządkuje informację -

- faktycznie 3 marca 2013 miała odbyć się inscenizacja Bitwy o Olszynkę Grochowską bo funkcjonowała decyzja Rady Warszawy o przyznaniu pieniędzy na tę inscenizację.
              - po "przekonaniu" się, że jak Rada mówi, że da pieniądze to mówi a jak mówi, że nie da - to nie da, data 3 marca 2013 z inscenizacją - upadła
              - Komitet Organizacyjny ustalił, że na uroczystościach 24 lutego 2013 po uroczystej mszy w Kościele na Pl.Szembeka nastąpi przemarsz wszystkich biorących udział w obchodach na Pole Bitwy, gdzie odbędzie się pokaz  Grup Rekonstrukcyjnych związanych z Bitwą, tych Grup, które zdecydują się na uczestnictwo na Manifestacji,  jak również odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii WP
              - Komitet Organizacyjny wzywa wszystkich do udziału w Manifestacji z okazji 182giej Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską
              - Komitet Organizacyjny powołuje13 lutego 2013 na Komendanta Placu  Kolegę Adama Sujeckiego

Nam pozostaje dać świadectwo i BYĆ 24 lutego 2013 na uroczystościach związanych z Rocznicą Bitwy ! (2013/02/15 23:42)

efendi

Dziękuje za wyczerpującą informacje bo wśród kolegów lansjerów powstało pewnego rodzaju zdziwienie szczególnie po zachowaniu komendanta placu który zamiast zaprosić do wzięcia udziału w obchodach po prostu tego nie zrobił i informacja jaka do nas dotarła spowodowała że część postanowiła nie brać udziału w obchodach. Mam jeszcze jedno pytanie czy jest dozwolone przybycie na obchody z koniem? (2013/02/16 10:29)

Stary Kojot

Na stronie głównej jest plan obchodów uroczystości z telefonem kontaktowym do komendanta placu. (2013/02/16 14:03)

legionista1860

Do Kolegi Efendiego - całym szwadronem nawet, oto właśnie chodzi !
 Kolega Adam Sujecki kiedy z nim rozmawiano nie wiedział jeszcze jak się sprawy potoczą i nie wiedział, że spadnie na niego służba komendanta placu - i tak wyszło nieporozumienie.
W przypadku wszelkich niejasności Adam jest pod telefonem. (2013/02/16 23:10)

legionista1860

Do Kamrata Steinera - Komitet Organizacyjny dedykuje armatni wystrzał na cześć Kolegi za stworzenie informacji na stronie głównej "Do Broni", o obchodach tegorocznej "Olszynki".
 Czołem ! (2013/02/16 23:14)

damador

Artyleria sie zastanawia póki co :)  (2013/02/18 00:38)

legionista1860

nie zastanawiać się tylko celować i odpalać...bo cel ucieknie ))))) (2013/02/18 09:37)

rotmajster

mam daleko do Warszawy ale będę duchem... (2013/02/20 02:20)

Wrotycz

Czy to prawda że szykuje się przybyć na uroczystości, duża grupa kibiców  ? (2013/02/21 10:52)

Stary Kojot

No to pokażą w teleexpressie... (2013/02/21 16:25)

legionista1860

To nie Kibole - tylko Patriotyczny Grochów, stowarzyszenie, które zawsze jest na Olszynce, byli na pierwszej inscenizacji, którą tworzył Pan Andrzej Ziółkowski i Pan Wojciech Borkowski w 2005r.
Są widoczni na inscenizacjach i uroczystościach pod pomnikiem Olszynki w listopadzie, rok w rok, byli też zorganizowani na 150 rocznicy Powstania Styczniowego 22 stycznia br. Zawsze są korekt ! To są chłopaki z Grochowa, zachowują się jak na gospodarzy przystało i właśnie dlatego, że tacy są to "teleekspres" nie dojedzie....
Pozdrawiam Kamratów - legionista1860 (2013/02/22 09:45)

Grenadier

Jako widz muszę przyznać, że rocznica wypadła marnie. 15 piechocińców z 4 pułku (część z jakimiś atrapami na petardy) i kilku ułanów. Nie przeszkadzało to różnym Strudzikom i innym urzędasom pochwalić to jacy są świetni i patriotyczni. Kibice, czy tam Patrioci z Grochowa zdominowali imprezę. Zabawne było jak pociągnęli hymn do trzeciej zwrotki (orkiestra już nie grała) odpalili race i wznosili okrzyki, których nie zapamiętałem ("chwała bohaterom"). Jeden się wyrwał z "biciem czerwonej hołoty" co średnio pasowało do kontekstu. Generalnie słabizna.  (2013/02/24 19:21)

darda

Nie wiem, nie byłem nie widziałem, ale pociągnięcie hymnu do trzeciej zwrotki w sumie dobrze o śpiewających świadczy. Wcześniejsze zamilknięcie orkiestry (mimo, że jak piszesz, publiczność śpiewała) świadczy kiepsko albo o niej, albo o organizatorach.

Hymn to pięć zwrotek, o czym raczej powinno się pamiętać. Inna rzecz, że przy tej akurat okazji mógłby być wykonany w wersji historycznej - siedmiozwrotkowej. (2013/02/24 20:35)

Stary Kojot

No nie wiem... Mam trochę inne podejście do zachowania się na uroczystościach patriotycznych.
Fotka autorstwa Marka Piotra Borkowskiego. (2013/02/24 20:48)

Wrotycz

Były race, więc pirotechnicy nie zawiedli :) (2013/02/24 21:03)

Stary Kojot

Acha, znaczy, że to był oddział rakietników... (2013/02/24 21:22)

darda

Jak pisałem:nie wiem, nie byłem, nie widziałem.
Rzeczywiście - jak na uroczystość patriotyczną zachowanie dość ekstrawaganckie. Myślę, że bez tego całego stadionowego entourage wyglądałoby to dużo godniej.
Ale nie wiem, nie byłem.... (2013/02/24 21:46)