Ogniem i mieczem

/ 12 odpowiedzi
Wg dzisiejszych standardów Michał Wołodyjowski był zbrodniarzem wojennym. Na rozkaz księcia Jaremy wymordował wszystkich dorosłych mężczyzn w Rozłogach. A zbrdonie wojennne nie ulegają przedawnieniu. Nie zgadzam się osobiście z dzisiejszymi standardami. Chwała takim zbrodniarzom wojennym.
Wrotycz

"Jak powiadał ksiądz Dębołęcki żołnierzowi nie przystoi  cnót, niczym kutwy w sakwach swego ciała nosić"

Michał Włodyjowski - postać literacka

(2011/02/14 23:50)

Damiano93

A to nie było tak, że to Bohun puścił rozłogi z dymem? Coś sobie przypominam, że zajechał wraz z Zagłobą do Rozłogów, po przechwyceniu listów Skrzetuskiego do swojej Heleny. Według mnie tak było a pan Michał nie uczyniłby tego. Po za tym jest to postać fikcyjna. Nie przypominam sobie aby to on spalił Rozłogi i wyciął męską (dorosłą) część ludności... (2011/02/17 19:05)

darda

Bo Rozłogi to pecha miały. Bohun pohulał we dworze, pan Michał we wsi...

A w ogóle realne istnienie zarówno jednego, jak i drugiego bynajmniej nie jest fikcją. Obaj rzeczywiście żyli, dla strony po której walczyli wielkie zasługi położyli, choć niekoniecznie dokładnie to, co napisał Sienkiewicz, robili.

W każdym razie Bohun pod Beresteczkiem broni nie złożył i niedobitki swoich z okrążenie przez bagna wyprowadził, a Wołodyjowski, dusza obrony Kamieńca, w eksplozji spowodowanej przez Ketlinga (Hejkinga) zginął. (2011/02/17 22:49)

pedro

Fakt zginął a wraz z nim kilkudziesieciu zołnierzy , wiecej niz podczas oblężenia.
 A co powiedzie na Sienkiewiczowską parodię obrony Jasnej Góry ??? :):):) (2011/02/18 08:05)

Nuori

Temat już szeroko omawiany w przeszłości. Ciekawe kiedy oficjalnie (media?) powiedzą o dość dużym zaangażowaniu w oblężeniu Polaków. (2011/02/19 22:10)

Rumcajs

Nie szybko, bo to łamanie kolejnej legendy. A co do wyjściowej sprawy spalenia Rozłogów to jak napisał Darda obaj Panowie mieli w tym swój udział. Tyle tylko, ze Bohun wyciął właścicieli, a Wołodyjowski wykonał wyrok na chłopach, którzy dopuścili się splądrowania dworu. Ponadto zrobił to na rozkaz przełożonego. Warto pamiętać, że chłop jako najniższa kasta w tamtych czasach podlegał całkiem innemu kodeksowi karnemu niż szlachcic. Jeden za zabójstwo szlachcica płacił głowa, drugi za zabójstwo chłopa płacił nałożoną karę pieniężną. Dlatego nazywanie Wołodyjowskiego zbrodniarzem wojennym jest pozbawione podstaw. (2011/02/20 17:15)

darda

:-)

Gdyby dalej ciągnąć tę zabawę, to trzeba by jeszcze ustalić stan prawny konfliktu i charakter działań Małego Rycerza.
Na tym etapie były to chyba jeszcze działania policyjne ...

A co do Jasnej Góry, to przecież Sienkiewicz zasadniczo wszystko zgodnie z prawdą opisał, nieco tylko kolorów w jednych miejscach dodając, a w innych ujmując. Miał zresztą do tego pełne prawo - w końcu powieść, nie rozprawę naukową pisał.
W każdym razie udziału chorągwi polskich w oblężeniu nie pominął ;-) (2011/02/20 18:30)

mag68

Nie pominął udziału chorągwi polskiej w oblężeniu, ale pisząc "ku pokrzepieniu serc" odpowiednio ich przedstawił. ;)

(...)Był to pan Kuklinowski, pułkownik chorągwi wolentarskiej, włóczącej się ze Szwedami.(...)

(...) Najwięksi warchołowie, bez czci i wiary, służyli w tej chorągwi (...)

(...) zagnała ich do millerowskiego obozu chęć grabieży i łupów. Szajka ta, złożona ze szlachty banitów, ludzi zbiegłych z wież i rąk mistrza, a z czeladzi wisielców, urwanych od powroza, podobna była nieco do dawnej Kmicicowej partii, tylko tamci się bili jak lwy, ci woleli rabować, krzywdzić szlachcianki po dworach, rozbijać stajnie i skrzynie (...)

(...) Ojczyzna, wiara, słowem, wszystkie świętości, były im zupełnie obojętne. Wyznawali jednę tylko żołnierkę, szukali w niej uciech, rozpusty, korzyści i zapomnienia życia (...)

(2011/02/20 21:01)

lisowszczyk

Witajcie Waszmościowie śmiem zauważyć iż ów temat dyskusyję nie małą wywołał, przeto rady Waszmosciów i zdania chętnie wysłucham. Co wam rozumy podpowiadaja o Kmicicu który to boczków Kuklinowskiemu przypalił? ( szczególna forma znęcania się )W świetle dzisiejszego prawodawstwa to i Kmicic i Wołodyjowski są zbrodniarzami wojennymi popier.....ne czasy dzisiejsze i prawodawstwo  (2011/02/24 23:28)

Wrotycz

A nad czym tu rozważać, inny to Kraj, naród nie ten. W stolicy Lipki za Turecką gotowiznę świątynie budują. 14 pokoleń minęło, to teraz inne już prawa żądzą. (2011/02/25 09:20)

Gebhk

No nawet wg dzisiejszych norm prawnych chyba mozna sadzic ludzi tylko wg prawa jakie ono bylo w momencie gdy czyn byl popelniony. Wiec najwyzej mozna Wolodyjowskiego (i wszystkie inne postacie trylogii) posadzac o ..... sk....two.

Co mi przypomina wstepny wyklad mamy profesora prawa.

Wchodzi facet do restauracji, siada przy stole, widzi na spodeczku napiwek poprzedniego klienta, przykrywa serwetka, zjada posilek, placi, odkrywa napiwek poprzednika i wychodzi.

Pytanie: jakie nastapilo tu przestepstwo?

Studenci odpowiadaja - kradziez, defraudacja, itd.

"Nie" - odpowiada profesor - "to bylo po prostu zwykle swinstwo".    

Nota bene Sienkiewicz (moze dlatego ze nie byl calkiem Polakiem z pochodzenia) przemyca wiele smaczkow bez niepotrzebnego komentarza, jezeli sie uwaznie czyta. Chocby takie cos jak oburzenie panow szlachty ze poturbowano poslannikow polskich a jak Jarema kaze zamordowac poslannikow kozackich to wszystko jest OK.

Inne czasy, takie pojecia jak ojczyzna i patriotyzm raczej nie istnialy - dopiero je wlasaciwie wymyslono w 19tym wieku i Sienkiewicz oczywiscie byl jednym z wielkich tworcow tych pojec. Jak wszyczy historycy (w najszerszym kontekscie) przed i po naginali historie do potrzeb chwili. Posadzanie wiec np Kuklinowskiego czy Bohuna o brak cnot ktore za ich zycia nie istnialy jest raczej ahistoryczne i w Sienkiewiczu trzeba je odczytywac w kontekscie stosunkow Polski 19ego wieku a nie 17ego.

(2011/02/25 11:35)

lisowszczyk

dobry żart tymfa wart.skoro Waszmościowie dowcipy prawicie to i ja sobie nieco pozwolęTrwają obrady zjazdu kombatantów. Z racji upływu lat po wojnie towarzystwo w podeszłym wieku. Wszystkim z racji wieku dolega skleroza.Pierwszy kombatant -zupełnie zapomniałem czy byłem w pierwszej armii na drugiej wojnie , czy w drugiej armii na pierwszej wojnie?Drugi kombatant - mi też wyleciało z pamięci czy dostałem kulkę miedzy łopatki, czy łopatką miedzy kulki?Kombatantka z byłego oddziału partyzanckiego -ja tez dokładnie nie pamiętam czy to ja wystrychnęłam Niemców na dutka czy to oni wydukali mnie na strychu? (2011/03/04 02:41)