Oficer - 5DAK?

/ 3 odpowiedzi
Jakieś pół roku temu wpadły mi w ręce dwie legitymacje z okresu powojennego (cywilne) wystawione na nazwisko Stanisław Maciejasz. Zastanowiło mnie zdjęcie w jednej z nich - najwyraźniej przedstawia właściciela w okołokawaleryjskim mundurze, raczej przedwojennym. Ponieważ za bardzo nie znam się na barwach jednostek, to trudno mi cokolwiek tu zgadywać, jednak na wikipedii znalazłem informację, ze osoba o tym nazwisku pełniła funkcję oficera żywnościowego w 5 DAK w 1939r. Czy ktoś z szanownego grona mógłby potwierdzić (bądź zaprzecyć) na podstawie załączonego zdjęcia (innego nie mam), że to ta jednostka? Ew. potwierdzić tożsamość oficera?

formoza58

Istotnie,Stanisław Maciejasz w stopniu chorążego pełnił funkcję oficera żywnościowego w 5 DAK-u i w jego szeregach brał udział w Kampanii Jesiennej 1939 roku.Patki na kołnierzach wyglądają z okresu międzywojennego,więc,albo fotka robiona bezpośrednio po wojnie,kiedy były jeszcze w użyciu w LWP,albo do dokumentów dał swoje stare  z przed wojnia (?) (2013/12/31 12:37)

al-Muell

Ja myślę, że fotografia jest sprzed wojny - to w sumie nic niezwykłego - miałem kiedyś legitymację ubezpieczeniową z lat 50. w której właściciel wkleił zdjęcie na którym widniały fragmenty przynajmniej 3 różnych pieczątek - w tym jednej z niemieckim orłem (zapewne z kennkarty). Ogólnie, jeśli zdjęcie ładnie wyszło, to po co byłoby płacić za zrobienie nowego? Tylko właśnie dalj się zastanawiam, czy to ten sam oficer, czy po prostu zbieżność nazwisk? (2014/01/02 15:59)

formoza58

Prosiłeś o potwierdzenie tożsamości osoby na zdjęciu,potwierdzam...Cóż,jeśli masz wątpliwości,to niestety nie mogę Tobie więcej pomóc (2014/01/02 17:18)