Odziedziczona szabla

/ 9 odpowiedzi / 3 zdjęć

Witam wszystkich serdecznie.

Odziedziczyłem w spadku szablę, widoczną na załączonym zdjęciu.

Jestem w tej dziedzinie całkowitym laikiem, ale wydaje mi się, że jest to replika.

Będę wdzięczny za rozpoznanie rodzaju szabli (repliki) i okresu gdy była w „użyciu”.

Pozdrawiam.

yano57

Ale ładna replika - szabli osiemnastowiecznej, można określić jako replika karabeli, choć karabela ma inny kształt głowicy rękojeści. Ta Twoja to jest w stylu wschodnim – ormianka, ordynka.

Szable takie, jak też repliki broni palnej, to w latach siedemdziesiątych dość powszechny przedmiot ze wszelkiego rodzaju sklepów z pamiątkami czy cepelii. Były wyroby słabe, ale były też bardzo ładnie wykonane repliki, a cena takiego przedmiotu nie była mała. Często były one prezentami dla kadry kierowniczej. Dzisiaj część tych przedmiotów jest oferowana na Allegro jako oryginały z epoki, lub jak to nieuczciwi sprzedawcy piszą - stara szabla.

Na wschodzie czy Turcji takie przedmioty też były produkowane, Twoja szabla może tez być zatem pamiątką z wyjazdu.

A może tez być repliką rzeczywiście istniejącej szabli, bo na głowni widzę chyba jakiś herb (rozczytanie umożliwiłoby bliże określenie). Masowo produkowano takie szable przykładem może być szabla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

(2013/04/09 09:58)

efendi

Jest to szabla w typie tureckim ale nie karabela (2013/04/09 15:43)

donpedro

Witam!

Jest to turecka szabla tzw. kilidż. Cechą charekterystyczną tych szabli jest kulista głowica z okólną listwą, krzyżowy jelec i głownia szlifowana płasko.  Czy replika, czy orginał, to żeby to stwierdzić trzeba wziąść ją do ręki dokłładnie obejrzeć. Na podstawie zdjęcia nie da się tego zrobic.

(2013/04/09 17:21)

Sawa Armin

Proszę o zdjęcia w dużej rozdzielczości na [email protected] szczególności klingi jako całości i tego co jest na niej oraz całej oprawy, z obydwu stron. Bez tego ani rusz.
popieram kolegę donpedro, czy oryginał czy nie to trzeba by ją dokładnie obejrzeć, a najlepiej rozkuć, żeby mieć 100% pewności.
Zajrzę jeszcze do albumów i książek, jeśli dostanę zdjęcia. Nie wiem skąd jesteś ale w Krakowie istnieje antykwariat w którym podejmowali się oględzin, identyfikacji i wyceny przedmiotów z wojennej aury.  (2013/04/09 19:12)

gabor

Dzięki z zainteresowanie i odpowiedzi.

Jestem z Warszawy i na razie nie wybieram się do Krakowa.

Zrobię więcej lepszych zdjęć i prześlę, ale dopiero ok. soboty.

pozdrawiam

(2013/04/09 20:42)

gabor

Zrobiłem zdjęcia "herbów", ale to chyba nie są herby.

(2013/04/13 20:43)

gabor

druga fotka (2013/04/13 20:43)

gabor

i  jeszcze jedno (2013/04/13 20:45)

edward1949

to mogą być tak zwane tamgi związane z ludami azjatyckimi. (2013/04/13 21:59)