Odnaleziono silnik od RWD-8!!!!

/ 9 odpowiedzi

Dziś na stronie FB Adama Sikorskiego podano niesamowitą nowinę dla pasjionatów lotnictwa.

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/album.php?aid=45266&id=172245109489777

http://www.bylonieminelo.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=166

" Najnowsze odkrycie pochodzi z Parczewa woj. Lubelskie. Odnaleziony został orginalny silnik
PZInż. Junior z samolotu RWD-8. Z silnikiem zachowała się duża cześć okapotowania"

Za dwa tyogndnie, to jest 7 maja ma być o tym program.

Kurna a pomyśleć że prędzej "igłę w stogu siana"  

ale cieszy oczy!!! 

SKWARA192

Jeszcze dużo takich skarbów techniki jest pochowanych. (2011/04/22 15:57)

Kaczor39

No dokładnie, ludzie trzymają w stodołach rzeczy o których historii nie mają pojęcia, miejmy nadzieje że takie "perełki" będą odnajdywane coraz częściej (2011/04/24 18:40)

okejos

a ja pod koniec lat 90 tych oddałem do muzeum lotnictwa w krakowie znaleziony koło Zahajek zbiornik kadłubowy od rwd 8 z kompletem oznakowań i blaszek.....  z cała jego historią (dość ciekawą ) jest w tamtych okolicach jeszcze silnik podobno... jak oddawałem to Museum Bardzo dziekowało.. ciekawe czy jeszcze go maja czy nie....... (2011/06/09 07:19)

PorPil

Widziałem o tym program, silnik działa, podobno pochodzi z jednej z 3 maszyn SGO "Polesie".
Okejos na pewno mają, moze nawet zamontują go w budowanej replice. A znasz moze historie jego samolotu? Z jakiej jednostki to byla maszyna? (2011/09/25 22:55)

okejos

znam historię .. to były dwa samoloty wiezione z Białej Podlaski na samochodach. dotarli pod zahajki tam na  łące pozbierano nafty od chłopów i lotnicy próbowali je uruchomić ale sie nie udało. jak ruski ruszyli 17 to je porzucono. chłopy je rozszabrowały. silniki zostały zakopane. ten zbiornik co znalazłem tez był zakopany. w czasie wojny jeden silnik odkopali niemcy. nawet chcieli chłopa u ktorego to było rozwalic ale wstawił sie za nim jakis sasiad volks. drugi silnik został gdzies w ziemi.... o tym opowiadał mi gosć z zahajek przepiórkowski  od któego zabrałem ten zbiornik. (2011/10/07 07:39)

mariusz-w

Od odnalezienia tego silnika minęło już trochę lat, szkoda, że nie zdołano odnaleźć jeszcze kilku modeli. Ale z tego co wiem to obecnie trwają akcje poszukiwawcze np. ta organizowana przez WSK Rzeszów. Szukają oni zarówno silnika PZInż. Junior jak i PZInż. Major. Przed wojną rzeszowskie WSK zdążyło wyprodukować 50 szt. silników obu typu, a w innych zakładach lotniczych wyprodukowano ich około 700 szt. WSK szuka zarówno silników produkowanych w ich zakładzie jak i silników wyprodukowanych w pozostałych zakładach lotniczych. Osoby, które są zainteresowane dołączeniem do akcji mogą dołączyć do wydarzenia na facebooku. (2014/09/12 14:40)

agnieszkak

@Mariusz-W
wiesz może coś więcej na temat tych poszukiwań? (2014/10/03 09:50)

mariusz-w

Niestety post wysłał mi się dwa razy. (był problem z dodaniem załącznika). (2014/10/03 14:48)

mariusz-w

Znalazłem jedynie infografikę dotyczącą tego tematu. Dołączę ją do postu w postaci załącznika. Macie może jakieś przewidywania w jakim miejscu/miejscach mogą znajdować się zaginione silniki? (2014/10/03 14:49)