Oddziały obcokrajowe Wehrmachtu

/ 44 odpowiedzi / 2 zdjęć
Po wybuchu wojny z ZSRR Niemcy w związku z trudnościami mobilizacyjnymi postanowili wykorzystać ochotników obcokrajowych, tworząc z nich legiony ochotnicze. W niemieckich szeregach znalazło się prawie 2 miliony cudzoziemców. Służyli w formacjach zarówno bojowych, jak i pomocniczych (Hilfswillige - zwani Hiwisami). Większość tych oddziałów walczyła na froncie wschodnim, tylko nieliczne wzięły udział w walce z aliantami zachodnimi.

Legion Waloński (Legion Wallonie)
Hiszpańska Dywizja Ochotnica ("Błękitna Dywizja")
Hiszpańska Eskadra Luftwaffe
Legion Francuski ("Legion des Volontaires Francaise")
Falanga Afrykańska (Phalange Africaine)
Legion Arabski ("Freies Arabien Legion")
Legion Indyjski ("Freies Indien Legion")
Legion Chorwacki
Dywizje Niemiecko-Chorwackie
Chorwacki Legion Lotniczy
Chorwacki Legion Morski
Oddziały Wschodnie (Osttruppen)
Legiony Wschodnie (Ostlegionen)
Oddziały rosyjskie
Kozacy
Rosyjski Korpus Ochrony w Serbii (Russisches Schutzkorps Serbien)
Oddziały ukraińskie
Oddziały łotewskie
Oddziały estońskie
Kałmucki Korpus Kawalerii

Na waszą prośbę mogę opisać dokładniej któryś wybrany, tylko wybierzcie sobie, który
Redakcja

Opisuj kolejno, czekamy! (2010/09/29 22:35)

Ihar

a bialoruskie formacje? O tym tez moge sporo napisac

(2010/09/30 08:59)

Ihar

a bialoruskie formacje? O tym tez moge sporo napisac

(2010/09/30 08:59)

wilczy

W bitwie o Stalingrad brały jeszcze udział odziały włoskie oraz rumuńskie, zastanawiam się jak wyglądali żołmierze z Falangi Afrykańskiej jak to się miało do czystości rasy, czy raczej żołmierz to żołmierz

(2010/09/30 10:23)

darda

Parę spraw.

Falanga Afrykańska to raptem kompania składająca się z Francuzów (i trochę Arabów), walcząca w Afryce. Większość jej członków marnie skończyła po dostaniu się w ręce Wolnych Francuzów  de Gaulle`a.

Wojska włoskie i rumuńskie w skład Wehrmachtu wchodzić nie mogły, bo były wojskami własnych państw.

W ogóle większość wymienionych przez Kominka formacji wchodziło w skład  Waffen SS, nie Wehrmachtu.

Nie zmienia to faktu, że temat interesujący, i czekam na kontynuację. Może ciekawe kompendium wiedzy z tego wyjść. (2010/09/30 11:11)

darda

Ten Murzyn chyba Araba udaje, i to w dodatku wolnego :-)

W każdym razie na ramieniu ma emblemat FREIES ARABIEN. (2010/09/30 12:17)

Stary Kojot

Mnie najbardziej interesuje Division Azul, najpierw miała być formowana brygada, ale było tylu chętnych do krucjaty przeciw bolszewizmowi, że jednostkę rozwinięto do wielkości dywizji.
Mam sporo zdjęć. jeśli będą chętni do dyskusji, to zakładamy nowy wątek. (2010/09/30 15:43)

Yuri

Mnie najbardziej interesuje Division Azul, najpierw miała być formowana brygada, ale było tylu chętnych do krucjaty przeciw bolszewizmowi, że jednostkę rozwinięto do wielkości dywizji.
Mam sporo zdjęć. jeśli będą chętni do dyskusji, to zakładamy nowy wątek.

Zdecydowanie. Ja się dołączam :) (2010/09/30 17:48)

prus

Witam! Co wiesz o oddzialach Polskich w tych formacjach (2010/10/03 12:19)

kominek

Z tego, co wiem, to o ile nabór do SS się nie udał, o tyle do Wehrmachtu zgłosiło się kilka osób. Największe wzięcie mieli w byłych Prusach i na Śląsku :) (2010/10/06 12:15)

wilczy

Wątpie by polak biorący udział w III Powstaniach Śląskim sam zgłaszłam sie na ochotnika do Wermachtu. Śląsk od 1940 roku był traktowany jako terytorium niemiec co oznaczało, że polacy podlegali obowiązkowi wojskowemu za odmowę cała rodzina była wysyłama do obozu koncentracyjnego. Żołmierze ci przeważnie pełnili służbę na froncie zachodnim.  (2010/10/06 12:49)

darda

/.../ Największe wzięcie mieli w byłych Prusach i na Śląsku :)

W byłych Prusach, czyli gdzie? W Poznańskim, na Pomorzu? Szczerze mówiąc, jakoś nie słyszałem. O ile pamiętam, w składzie niespełna 700 - osobowego Polnische Wehrmachtu było ok. 300 ochotników z okolic Radomia...

A powstańców śląskich Abwehra owszem, werbowała, i to jeszcze przed wojną.
Liczono na element, który do powstań szedł nie tyle z przyczyn patriotycznych, ile dla przygody i adrenaliny. Czasem dawało to rezultaty, zwłaszcza gdy chodziło o ludzi rozgoryczonych brakiem oczekiwanych zaszczytów i sytuacją materialną.

Tłumy to jednak nie były.
(2010/10/06 14:03)

Rumcajs

Co do terenów Wielkopolski, Pomorza i Śląska to całkowicie zgadzam się z Kolegą Wilczy. Nie ulega wątpliwości, że temat poboru do wojska nie ulegał tam dyskusji, a mieszkańcy wielkiego wyboru nie mieli. Natomiast jakiś czas temu czytałem o zaciągu chyba w 44 wśród funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu Generalnej Guberni. Ale szczerze mówiąc ani to jakieś znaczących wielkości nie osiągnęło, a ni sukcesów za specjalnych nie odniosło. (2010/10/06 15:40)

Fahrer

W Wehrmachcie służyło m.in. 600 Polaków w jednostkach tyłowych jako transport i zaopatrzenie. Ponoć na rękawie nosili biało-czerwone godła.
W SS na froncie wschodnim służyła kompania złożona z Polaków - żaden nie przeżył walk. (2010/10/07 00:56)

Rumcajs

Strona faktycznie ciekawa i warta polecenia wszystkim, którzy bez najmniejszego zastanowienia nad problemem, wykazując całkowite braki edukacyjne w zakresie historii są w stanie "ukamionować wszystkich dziadków z Wehrmachtu". Myślę, że jej lektura może nam wszystkim dostarczyć wielu ciekawych informacji. (2010/10/07 11:43)

użytkownik8814

Witam! Co wiesz o oddzialach Polskich w tych formacjach

Były próby stworzenia oddziałów pomocniczych Wehrmachtu wyłącznie z ochotników pochodzących z GG planowano zwerbować 12 tyś z czego zgłosiło się 471 ochotników przeważnie więżniów . W Krakowie na ul. Zwierzynieckiej  stworzyli kompanie 170 ludzi
w Warszawie udało się utworzyć Polski Hufiec Lotniczy .
Można otym poczytać na stronie ,,Polacy w Armii Niemieckiej Mapa okolic Tarnopola " (2011/01/11 18:06)

Wrotycz

W SS na froncie wschodnim służyła kompania złożona z Polaków - żaden nie przeżył walk.

"
folksdojczów" a nie Polków ! (2011/01/11 23:26)

argo

Poszukajcie w starych numerach magazynu "Oblicza Historii", był tak o ile dobrze kojarze artykuł o 202 batalionie policyjnym, jednostka skladajaca sie w wiekszosci z Polakow ( kadra niemiecka), brała udział w akcjach antypartyzanckich na wschodzie, zwalczała partyzantke komunistyczna ale tez przy okazji UPA na Wołyniu. (2011/01/12 08:18)

pedro

http://www.wehrmacht-polacy.pl/w_psz.html (2011/01/12 08:27)

Jan Mazurkiewicz

W książce - pamiętniku "Wehrmahgefolge"  Makowski pisze o polskich ochotnikach, że "...ćwiczą ich gdzieś w okolicy Piaseczna lub Zalesia Górnego...". Nie wiem czy to była część Polnische Wehrmachtu czy jakaś inna formacja, w każdym bądź razie zwróciłem uwagę na tę informację Był to koniec 1944 roku - październik, listopad. Więc jeśli zaczniesz pisać o obcokrajowcach w Wehrmahcie - to zacznij od Polaków. (2011/01/12 13:08)

areckisss

moi sluzyli w wehrmachcie a byli z Ciechanowa :))) (2011/05/23 20:48)

Slajmi130

Garnizon batalionu Polnische Wehrmacht był w Radomiu o ile dobrze pamiętam (2011/05/24 18:19)