Noworosyjski pułk dragonów/strzelców konnych - bit

/ 4 odpowiedzi
Witam!

Proszę o pomoc w ustaleniu składu  oddziału gen. Kwitnickiego w bitwie o Iłżę 9sierpnia 1831 roku. W szczególności udziału Noworosyjskiego pułku dragonów? / strzelców konnych?

Przewertowałem kilkanaście opracowań i wspomnień - i co tu dużo mówić , praktycznie nie ma dwóch jednakowych. Być może ktoś z Was posiada wiedzę która mi pomoże.

I tak według poszczególnych źródeł skład oddziału gen. Kwitnickiego:

1 .Aleksander Puzyrewski, Wojna polsko – ruska 1831 r. , Warszawa 1899 r.
"Rydygier wysłał ze swojej straży przedniej  generała Kwitnickiego z batalionem piechoty, czterema szwadronami jazdy i dwoma działami ku Iłży."

wcześniej podaje taki skład straży przedniej i pozostałych swoich sił:
-straż przednia pod dowództwem hrabiego  Gejsmara  składająca się z 19 Kinburnskiego pułku strzelców, 20 Noworosyjskiego pułku strzelców , pułku kozaków z 8 działami  ( łacznie 3500 ludzi) miał przejść 7 sierpnia z Woli Pawłowskiej do Lipska
- oddział  ks. Adama Wirtemberskiego skierowany został na Tarłów i Opatów w składzie Kargopolskiego pułku dragonów, Orłowskiego pułku piechoty z 4 działami  (około 1400 ludzi)
- hrabia Timan z Dorpackim pułkiem strzelców konnych miał ruszyć na Sandomierz z 450 ludźmi
-siły główne w sile 7000 żołnierzy – 4 pułki piechoty, 4 pułki strzelców konnych i jeden pułk kozaków pod osobistym dowództwem Rydygiera posuwały się za strażą przednią Gejsmara.

2. Michał Czaykowski, Gawędy, Paryż 1840. 
korpus moskiewski Jenerała Kwietnickiego, złożony z sześciu batalionów piechoty, liczących przeszło pięć tysięcy ludzi, z pułku Nowo-Rosyjskiego dragonów , mającego sześć szwadronów kompletnych nie nadszarpanych żadnym jeszcze bojem, z pułku dońców, i z trzech plutonów artylerii konnej mających sześć harmat;

3. Zbiór Pamiętników do historyi powstania polskiego z roku 1830 – 1831. Lwów 1881;
Korpus moskiewski, pod dowództwem jenerała Kwietnickiego , miał kilka batalionów piechoty, pułk dragonów z napisem na kaskach „Za otliczje” , tj. za odznaczenie się w  wojnie tureckiej, który w obecnej kampanii jeszcze nie był w boju; pułk dońskich kozaków i sześć dział; liczono ich na 5000 głów.

4.Michał Budzyński, Wspomnienie z mojego życia,
Był to pułk strzelców noworosyjskich z czerwonemi kołnierzami, nowo ukompletowany po porażkach, jakich doznał od korpusu Dwernickiego.

5. Rozbiór krytyczny kampanii 1831 roku i wywnioskowane z niej prawidła do wojny narodowej. Ludwik Mierosławski .
Czoło kolumny Ks. Wirtemberskiego zdążającej od Chwałowic , trzymał jenerał Kwietnickoj. Awangardę tę składały dwa pułki jazdy: dragonów i strzelców konnych, pułk piechoty i kilka dział, blisko 3000 głów.

pozdrawiam Tommy
khatru

W bitwie o Iłżę w  oddział gen. mjra Kwitnickiego tworzyły: Noworosyjski pułk dragonów, 2 działa 24 roty artylerii konnej i batalion 19 pułku jegierskiego.

Źródło: Wasilij Aleksandrowicz Potto "Istorija Noworossijskogo dragunskogo połka 1803-1865", Sankt-Petersburg 1866

pozdrawiam

(2014/03/21 09:00)

keram

Czy istnieje gdzieś wizerunek munduru tej formacji, bo nie mogę odnaleźć ? (2014/07/18 20:43)

keram

Czy istnieje gdzieś wizerunek munduru tej formacji, bo nie mogę odnaleźć - oczywiście z okresu powstania listopadowego ?
(2014/07/18 20:55)

Tommy G

Dzięki.Czy w podanej przez Ciebie publikacji jest coś więcej o samej bitwie? (2014/07/19 16:28)